ABD hava operasyonlarını engelleme amacında

Hamas’ın İsrail’e saldırısının ardından ABD bölgeyi tam olarak kontrol edebilmek için yüksek irtifa hava savunma sistemlerini bölgeye getirmek için harekete geçti. ABD’nin bölgede çeşitli yerlerde bulunan üslerini ileriye sürerek, bu üsleri korumak amaçlı hava savunma sistemlerini getirmeyi belirttiğini ancak amacın tam anlamıyla artık bölgede yer tutmak olduğunu belirten Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, bu durumun Türkiye açısından terörle mücadele noktasında olumlu olmayabileceğini belirtti. Karakuş, “ABD’nin amacı bölgeye yerleşmek. ABD’nin bölgedeki üslerine bugüne kadar 93 saldırı olduğu ifade ediliyor. Bunları engellemek amacıyla şimdi patriotlardan daha iyi bir hava savunma sistemini getiriyor. Yüksek irtifa hava savunma sistemini bölgeye yerleştirerek istediği zaman yüksek irtifadan gerçekleştirilecek olan saldırıları ya da düzenlenecek olan operasyonları engellemek amacında. Bu da doğal olarak Türkiye’yi rahatsız ediyor. Türkiye’nin özellikle Irak’ta terörle mücadele kapsamında düzenlediği operasyonlar son dönemde etkili oluyor. ABD’nin amacı bölgede kendi çıkarları doğrultusunda olan hamleleri engellemek olarak görünüyor” dedi.
ABD’nin son dönemlerde İsrail’e yönelik saldırının dışında bulunan bölgelere yönelik olarak da önlem alacağını ve gerekirse operasyon yapabileceğini duyurduğuna dikkat çeken Karakuş, şunları ifade etti: “Bu açıklamayı yaptılar ve Yemen’deki Husileri de vuracaklarını söylediler zaten. Son dönemde yaşanan deniz trafiğindeki aksaklıklar da ABD’nin gündeminde. Bunun dışında Irak ve Suriye’de bulunan üslerine yönelik saldırılar da İsrail’in Gazze’ye düzenlediği operasyonlar sonrasında artınca buna bir önlem almak amacıyla yüksek irtifa hava savunma sistemini bölgeye getirerek devreye alacaklarını kaydettiler. Burada amaçları sadece İsrail’e yönelik operasyonları engellemek ya da kendi üslerine yönelik operasyon ya da saldırıları engellemek değil. Bunun amacı bölgenin bütününe hakim olacak bir hamle yapmak. Böylelikle yüksek hava irtifa sistemiyle şu anda bulunan sistemleri aşan füze ya da uçakları etkisiz hale getirmek. Bu nedenle asıl amaçlarının Ortadoğu’da istedikleri yerlere tamamen hakim olmak diyebiliriz. ABD bir anlamda yaşanan son gelişmeleri ileri sürerek Ortadoğu’da bana ihtiyaç var demek istiyor.”
ABD’nin bu hamlesinden en çok kaygı duyacak ülkenin doğal olarak Türkiye olacağını ifade eden Karakuş, “Türkiye son dönemlerde özellikle Irak’a yönelik olarak terörle mücadele kapsamında ciddi operasyonlar yaptı. Türk İHA ve SİHA’ları bölgede etkili operasyonlar yaptı. Bunun dışında ciddi anlamda bir yükseklikten gerçekleştirdi bu operasyonları. Bu tür operasyonlar kolay yapılabilecek operasyonlar değildi. Terör hedeflerini en yükseğe çıkıp imha etmek ciddi bir hazırlık ve cihaz gerektiriyor. Türk İHA ve SİHA’ları havada 30 bin feet yani 9 bin metre yüksekliğe kadar çıktı. Dolayısıyla terör örgütüne yönelik operasyonlarını rahatlıkla ve başarılı bir şekilde yaptı. Aynı durum uçaklarımız için de geçerli. Bunun üzerine zaten bu yüksek irtifa hava savunma füzeleri de gündeme geldi. ABD’nin öncelikli amacı elbette kendi üs bölgelerini korumak, ancak burada Türkiye’nin de rahatsız olması doğal. Bunun nedeni en yüksekten operasyonları yapabilen bir konumda. Bu nedenle ABD’nin yüksek irtifa hava savunma sistemini getirme amacı kendiliğinden yaşanan gelişmelerden de ortaya çıkıyor” diye konuştu.
Türkiye’nin Gazze ve bölgeye yönelik politikalardan son dönemde ABD’nin rahatsız olduğunu da kaydeden Karakuş, “Bu nedenle zaten Kuzey Irak’taki üslerimize yönelik son saldırı gerçekleştirildi. Yaşanan gelişmelerden çıkarabildiğimiz sonuç bu. Saldırıyı gerçekleştiren teröristler incelediğimizde adeta ölmeye gelmeye teröristler. Bu şekilde PKK’nın bölgede varlığını sürdürdüğüne dair bir mesaj verildi bu terör saldırısıyla. Saldırıyı gerçekleştiren teröristler ise bu saldırıdan geriye dönemeyeceklerini bilen, aynı zamanda PKK için etkisini yitirmiş ya da etkili olmayan teröristler. Bu nedenle Türkiye’nin son dönemdeki Irak ve Suriye’de hareketlerinden rahatsız olunduğu da ortadayken böyle bir saldırının gerçekleşmesi dikkat çekici oldu. Öte yandan Türkiye Kuzey Irak’ta etkili olduğu bölgeyi genişlettiği ve Kandil civarına doğru genişlediği için çok dikkatli gidiyor. Sürekli olarak geride kalanlara dikkat ediyor. Amaç ilerleme kaydedilen noktada geriden gelecek saldırıları engellemek. Terör örgütünü tamamıyla temizlemek amacıyla bu hareket tarzı benimsenmiş durumda. Bir de PKK kış aylarında rahat edemiyor 1990’lı yıllardan bu yana. Saklandıkları mağalar uçaklardaki ısı tespit kameralarıyla içinde kaç terörist olduğuna kadar tespit ediliyor. Böylece o noktaya yapılan operasyonda teröristler etkisiz hale getiriliyor. Türkiye bu konuda da başarılı olduğu için terör örgütü bu eylemi gerçekleştirerek yani tamamıyla geri dönüşü olmayan bir saldırı gerçekleştirerek bölgede hala var olmaya devam ettiğini göstermek istedi. Ancak Suriye’de de gerçekleştirilen operasyonlarla birlikte ciddi anlamda kayıp verdirildi terör örgütüne” ifadelerini kullandı.