Ankara sporun da başkenti olmalı

Ankara Amatör Futbol 2023-2024 Sezonu U 15, U17, Avni Balabanlı 1. Amatör Lig ve Sezai Yıldırım Süper Amatör Lig müsabakalarıyla devam ediyor. 19 Mayıs Stadyumu inşaatı nedeniyle Ankara amatör futbolunun kalbi durumundaki 19 Mayıs Dış Sahaların bu sezon olmaması başkent Ankara’da saha eksikliğini de ön plana çıkardı. Amatör müsabakaları her hafta sahadan takip eden Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı  (Ankara ASKF) Murat Kandazoğlu federasyon olarak Ankara amatörü için yeni sahalar kazandırmaya çalıştıklarını söyledi.
BAŞKAN KANDAZOĞLU’NDAN FAIR –PLAY VURGUSUHasan Doğan Stadyumu’nda Ankara amatör futbolu üzerine gazetemize açıklamalarda bulunan Başkan Kandazoğlu, fair –play anlayışıyla hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaparak,
“Öncelikle Sezai Yıldırım Amatör Süper Lig ve Avni Balabanlı 1. Amatör Lig olmak üzere 2023-2024 Futbol Sezonu’nun Ankara’mıza başkent futboluna hayırlar getirmesini,  kazasız belasız güzel bir sezon geçirmeyi temenni ediyorum. Çocuklarımızın, sporcularımızın başkanların, kulüp yöneticilerin her şeyin gönüllerince olmasını diliyorum. Kolay değil. Herkes bir emek sarf ediyor ve bu emeğin karşılığını da almak istiyor. Ama bu emeğin karşılığı alırken de fair-play’den  uzaklaşmadan birlik beraberliği bozmadan, ne olursa olsun kazanmanın mubah olduğu anlayışından uzaklaşarak, mağlup olduğumuz rakibimizi de tebrik etmeyi bilmeliyiz. Galip geldiğimizde mağlup olan rakibimizi de teselli etmeyi bilmeliyiz. Bu anlayışımızı geliştirmemiz gerekiyor. Sonuçta burada bir şampiyon olacak diğeri küme düşecek. Dolayısıyla bunları hazmetmeyi bilirsek çok güzel bir sezon geçiririz” ifadelerini kullandı.
BAŞKENTE YENİ SAHALAR KAZANDIRILIYORBaşkan Kandazoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İl Müdürlüğü ve yerel yönetimlerle iş birliği içerisinde Ankara futboluna yeni sahalar kazandırmaya çalıştıklarının altını çizerek, “Amatör futbol açısından baktığımızda Ankara’daki en büyük sahalarının yetersiz olması. Bununla alakalı çok ciddi bir çalışma içerisinde olduğumuzu görüyorsunuz. Gölbaşı’nda Mogan’da iki tane futbol sahasını inşallah kısa süre içerisinde Gençlik ve Spor İl Müdürümüzle beraber gidip ziyaret ettik. Saha yüzde doksan bitmiş durumda. Sadece çevre düzenlemesi kalmış. O da kısa süre içerisinde tamamlanarak Ankara futbolunun hizmetine girecek.  Burada Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak’a,Gençlik ve Spor  İl Müdürümüz Mustafa Çelik’e ve emeği geçenlere çok teşekkür ederiz.Tabii ki Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Ankara’daki futbol sahaları çalışmaları devam ediyor. Bir iki proje daha var. Bunlar da bittiğinde ilerleyen günlerde ihaleye çıktığında sizlerle paylaşacağız.
Ayrıca tesis konusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapmış olduğumuz çalışmalarımız var. Şuanda üç futbol sahasının ihalesi yapıldı. Batıkent Adnan Kahveci Parkı içerisinde rekreasyon alanında bir futbol sahası, Eryaman’da Optimum’un olduğu  Neva Şehir’in olduğu alanda iki futbol sahası ve spor kompleksi inşaatı ihalesi yapıldı. Bunlar da sanırım mart sonuna kadar Ankara futbolunun hizmetine girecek. Bu sahalarda hizmete girdiğinde toplamda 5 yeni sahayı Ankara futbolunun hizmetine sokmuş olacağız. Burada Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş ve ekibine çok teşekkür ediyorum.
Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz çalışmalarda bu üç futbol sahası dışında, Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan spor tesislerinin amatör spor kulüpleri tarafından kullanılması noktasında da bir protokol çalışmamız var. Bu da yakın zamanda hizmete girecek. Bitme aşamasına gelindi. Buradaki amaç sadece futbol sahaları değil. Büyükşehir Belediyesi’nin salon, yüzme havuzları da AASKF’YE üye amatör spor kulüplerimizin kullanımına açılarak orada Belediye ve Ankara ASKF iş birliği içerisinde bu tesislerimizi spor kulüplerimize kullandırmaya çalışacağız. Burada Sayın Mansur Başkan’a bir kez daha teşekkür ediyoruz. Daha önce de böyle bir talebimiz olmuştu kendisinden. Bu talebimizi de olumlu karşıladıkları için çok teşekkür ederiz. ” diye konuştu.
AMATÖR KULÜPLERE YARDIMLAR DEVAM EDİYORGençlik ve Spor Bakanlığının sezon öncesi nakdi yardımda bulundu .  Ankara Büyük şehir Belediyesi hem nakdi hem de ulaşım desteği yardımlarında bulundu ve bulunmaya devam ediyor.  Sayın Bakanımıza ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca y Mamak Belediye Başkanımızın ve Altındağ Belediye Başkanımızın  yapmış oldukları açıklamalarda ilçe sınırları içindeki semt kulüplerine yardım yapacaklarını ifade ettiler. Bu güzel katkından dolayı  her iki belediye başkanımız da teşekkür ediyorum. Diğer ilçe  belediye başkanlarımızdan da bu yönde çalışma yapmalarını bekliyorum. Amatör spor kulüpleri çok kıymetli, çok önemli. Bunu her defasında ifade ediyorum. Bir spor kulübünün kıymetini anlayabilmeleri için yerel yöneticilerimizin mutlaka amatör spor kulüplerine gidip ziyaret etmeleri gerekiyor. Her kulübün bünyesinde 300- 400 sporcu var. Bu sporculara  kulübün başkanı, yöneticisi spor yaptırmaya çalışıyor. Gençlerimizi ve çocuklarımızı  her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya çalışıyorlar. Bu çok kıymetli bir çalışma.  Ülkemizin geleceği açısında   spor tesisleri ve  spor kulüplerinin önemini kavramamız gerekiyor.Spor kulübü çatısı altında  İnsanların tek ortak amacı var; Başarı. İnsanlar o çatı altına girdiği zaman rengi, ırkı, dili gibi farklılıklara bakılmaksızın herkes birlik beraberlik içerisinde bu çalışmayı yürütüyorlar. Böyle bir ortama her yerde olmayacağını hepimiz biliyoruz. O zaman birlik ve beraberliğin tohumlarının atılabileceği bu mekanlara hepimizin sahip çıkıp destek vermesi gerekir. Bu konuda sahip çıkanlara teşekkür ediyorum.
KANDAZOĞLU’DAN BAŞKENTİN TÜM DİNAMİKLERİNE ÇAĞRIBaşkan Kandazoğlu, başarı için kentin tüm dinamiklerinin öncelikle spor alanında tüm paydaşların yaşamış olduğu şehre sahip çıkması gerektiğine dikkat çekerek, “Bir kentte başarıyı yakalayabilmek için öncelikle spor camiasındaki tüm dinamiklerin öncelikle şehrine  sahip çıkması lazım. Sahip çıkma şekli Ülkemize  örnek olabilecek bir anlayışa ve modele sahip olması gerekir.  Bu konuda çağrım şu;  Çok iyi biliyoruz ki, kendi kendimize yettiğimiz sürece, dışarıdan bir müdahale olmadan yönettiğimiz sürece  başarı her zaman gelmiştir.  
2032 AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYANSI’NA EV SAHİPLİĞİ ÇOK KIYMETLİ2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın İtalya ile birlikte Türkiye’nin  ev sahipliğinde organize edilecek olmasının önemine değinen Başkan Kandazoğlu, “böyle bir organizasyona ev sahipliği yapacak olması çok kıymetli, çok önemli. Başta Bakanımıza Futbol Federasyonu Başkanımıza ve emeği  geçenlere teşekkür ediyorum. Ankara’nın mutlaka ev sahipliği yapması gerekir. Ankara’nın prestij anlamda önemli bir stadın inşaatı devam ediyor. Yaklaşık yüzde 30-40’lık bir bölümü bitmiş durumda. 2024 yılı sonu gibi teslim edileceği planlanmakta. Mutlaka Avrupa Şampiyonası’nın bir maçına Ankara’nın ev sahipliği yapmasını canı gönülden arzu ediyorum. Bu konuda Ankara’daki tüm  dinamiklerinin de harekete geçmesini istiyorum. Daha önce U21 Şampiyonası yapıldığında Ankara’da maç yapılmamıştı. Bu bizi çok üzmüştü. Böyle bir organizasyonun Türkiye’de yapılıyor olması ve başkent Ankara’da maç yapılmamış olması da bizleri üzecektir. Burada Ankara’nın tüm dinamiklerinin konuya  sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.
19 MAYIS STADI İNŞAATI VE DIŞ SAHALARAnkara ASKF Başkanı Kandazoğlu, inşaatı devam etmekte olan 19 Mayıs Stadı bünyesinde dış alan bir futbol sahası  yerine iki ya da üç saha olması için gerektiğini her defasında ifade ettim.  , “19 Mayıs Stadı projesinde bir futbol sahası görünüyor. Bizim arzumuz burada iki ya da üç futbol sahası daha olmasıdır. Bunla ilgili de gerekli olan tüm kurumlara bu düşüncemizi  ilettik. 19 Mayıs 1 ve 2 No’lu Dış Sahaları Ankara futbolunun hafızasıdır. Baktığımız zaman lokasyon olarak Ankara’nın en ücra köşesinden herkesin çok rahatlıkla ulaşabileceği bir yerdir. Güvenlik açısından da son derece korunaklı bir alandır. Dolayısıyla oraya ikinci hatta üçüncü bir sahanın olmasını canı gönülden arzu ediyoruz. Bugün çok güzel statlar yapıyoruz. O stadlarda oynayacak  alt yapılaradan yetişeçek oyunculara ihtiyacımız var. Burada olayı sadece bir başarı olarak da algılamamak lazım. Böyle bir hedef de koymamak lazım. Ne kadar çok spor tesisi demek, o kadar çok çocuğumuzun, gencimizin sokaktan kurtulması demektir. Ankara’da merkezde en az 30 futbol   sahası olması lazım. Özellikle yerel spor müsabakalarının  sosyal proje olduğunu unutmamak lazım. Bizim bunun için  tesislere ihtiyacımız olduğunu ifade etmek istiyorum.  Ne kadar çok spor tesisi o kadar huzur demektir.
Başkan Kandazoğlu, Anayurt Gazetesi’ne amatör sporun yanında olduğu için ve her zaman destek olduğu için teşekkür etti.