Ankara’da 210 gram ekmek 8 TL’den satılacak

Ankara İli Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu Toplantısı, ANKESOB Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda; ANKESOB’a bağlı odaların Ankara metropolünde ve  ilçeleri için istedikleri ekmek fiyat tarife teklifleri görüşülerek karara bağlandı.
Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar’ın başkanlığında, Ankara Ticaret İl Müdürlüğü, Ankara Tarım ve Orman İl  Müdürlüğü ve Ankara Ticaret Odası ile ANKESOB’a bağlı ilgili odaların temsilcilerinden oluşan Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, pişmişi net 210 gram ekmeğin 8 TL’den satılması kararı oy birliğiyle kabul edildi.
ARTAN GİRDİ MALİYETLERİKomisyon Başkanı ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, artan girdi maliyetlerinin komisyonda göz önüne alındığını belirterek, maliyetleri doğrudan etkileyen un, maya, elektrik, su, doğalgaz, motorin, işçilik ve kira gibi artan girdiler nedeniyle ekmek fiyatının maliyetinin altında kaldığı ve bu nedenle ekmek fiyatında yeni düzenlemeye gidilmesi gerektiği konusunda mutabık kalındığını kaydetti. Ar, “Pişmişi net 210 gram gelen normal ekmeğin 8 TL’den, pişmişi net 315 gram gelen normal ekmeğin 12 TL’den, pişmişi net 420 gram gelen normal ekmeğin 16 TL’den satışının uygulanmasına ilişkin Ekmek Fiyatları Azami Hadlerini Gösterir Ücret Tarifesi, toplantıya katılan komisyon üyesi kurum ve kuruluş temsilcilerinin onayına sunulmuş ve tarife oy birliğiyle kabul edilmiştir. Maliyet birimlerine gelen zamlar göz önüne alındığında ekmekte fiyat artışı kaçınılmaz olmuştur. Bir taraftan esnafımızı düşünürken diğer yandan Ankaralı vatandaşlarımızı da düşündük ve kararınca bir fiyat ayarlaması oldu. Yeni ekmek fiyat tarifesinin esnafımız için, Ankara’mız için hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.
TARİFE 1 OCAK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEKAnkara İli Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonunun oy birliğiyle kabul ettiği Ankara merkez ve ilçelerinde  uygulanacak Normal Ekmek Fiyatları Azami Hadlerini Gösterir Ücret Tarifesi, Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün görüşünün alınmasının ardından, ANKESOB Yönetim Kurulu’nun kararı ile uygulamaya konulacak. Yeni tarife; 1 Ocak 2024’den itibaren geçerli olacak.