Başkentte cumhuriyetin 100’üncü yıl coşkusu sürüyor

Başkentliler, Cumhuriyetin 100. yılını Ankara Büyükşehir Belediyesinin kentin dört bir yanında düzenlediği Cumhuriyet Haftası etkinlikleriyle kutluyor.
Cumhuriyetin Kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında; cadde ve sokaklardaki coşkulu kutlamalar ile vatandaşlar bir araya gelerek birlikte söyledikleri marşlarla 100. yıl coşkusunu hep birlikte yaşama fırsatı buluyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırlattığı etiketleri dağıtmaya devam ediyor.
BAŞKENTLİLER İSTEDİ YÜZ BİNLERCE ETİKET DAĞITILIYORAnkara Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 100. yılına özel tasarlanan ve 50 binden fazla hazırlanan etiketler; Büyükşehir Belediyesinin iş makine ve araçları ile taksi, dolmuş, otobüs ve metrolardan sonra gelen yoğun talep üzerine vatandaşlara da dağıtılıyor.
Dağıtılan etiketlere yoğun ilgi gösteren ve çok beğenen Başkentliler şunları söyledi:
-Halil Uyar: “Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim’de Cumhuriyeti kurdu, bu ülkeyi bize bağışladı. Cumhuriyet demek; özgürlük demek, tam bağımsızlık demek. Hazırlanan stickerlar (etiketler) da çok güzel olmuş.”
-Kudret Argon: “Ankara Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı stickerlar (etiketler) harika olmuş, çok beğendim gerçekten. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun, nice 100’lü yıllara.”
CADDE VE SOKAKLARDAN MARŞLAR YANKILANIYORAnkara Kent Orkestrası, Mehter ve bando takımı kentin cadde, sokak, simge mekânlar ile prestij parklarında kutlamalar gerçekleştirmeye devam ediyor.
Cumhuriyet ruhuna yakışan etkinliklerle keyifli vakit geçiren ve bayram coşkusunu doyasıya yaşayan Ankaralılar, düşüncelerini şöyle aktardı:
– Ayfer Yurtcan: “Ben çok mutlu oldum. Bu yaşımda bandoyu izlemek için geldim. Gözlerim dolarak izliyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. İnşallah beş yüzüncü, bininci yılını da kutlasınlar.”
– Nimet Baran: “Atatürk’ün ruhu şad olsun. Atatürk’e binlerce kez teşekkür ediyoruz bize bu vatanı bıraktığı için. Bando şahane. Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ederiz bizi mutlu ettiği için.”
– VidyaŞenuçar: “Ben İzmir’den geldim. Karşıyaka’mızda da var böyle bir bandomuz. Çok güzel… Duygularımız tavan yaptı.”
– Sevinç Özdoğan: “Bir emekli öğretmen olarak böyle bir gün yaşattıkları için organize edenlere, gelenlere sonsuz teşekkür ediyorum. Ata’m daima yüreğimizde.”
KUTLAMALAR DEVAM EDİYORKültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikler hafta boyunca devam edecek. Saat 12.00’de Kent Orkestrası’nın konseriyle başlayacak olan kutlamaların programı şöyle:
27.10.2023
12.00- Kent Orkestrası- Gençlik Parkı
13.00- Bando Takımı- Altınpark
14.30- Bando Takımı- Ankara Kalesi
15.00- Kent Orkestrası- Kurtuluş Parkı
15.00- Mehter Takımı- Ankara Kalesi
16.00- Bando Takımı- Kurtuluş Parkı
17.30- Bando Takımı- ODTÜ Metro İstasyonu
28.10.2023
12.00- Kent Orkestrası- Lozan Parkı
12.30- Bando Takımı- Botanik Parkı
14.00- Bando Takımı- Lozan Parkı
15.00- Kent Orkestrası- 30 Ağustos Zafer Parkı
15.30- Bando Takımı- Seğmenler Parkı
17.00- Bando Takımı- Kuğulu Park
KONSERLER BAŞLIYORBirbirinden ünlü isimlerin Cumhuriyet coşkusunu en sevilen şarkılarıyla taçlandıracağı Cumhuriyet Haftası Konserleri de başlıyor. AOÇ Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı’nda düzenlenecek ve bugün Güneş ve Athena’nın Ankaralılarla buluşacağı konserlerin programı ise şöyle;
– 27 Ekim Cuma günü saat 18.00 Selçuk Balcı,
– 27 Ekim Cuma günü saat 20.00 Zeynep Bastık,
– 28 Ekim Cumartesi günü saat 18.00 Bege,
– 28 Ekim Cumartesi günü saat 20.00 Hadise,
– 29 Ekim Pazar günü saat 18.00 Murda,
– 29 Ekim Pazar günü saat 20.00 Candan Erçetin.
Büyükşehir Belediyesi ayrıca, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sevilen sanatçı Işın Karaca’yı Elmadağ Renkli Köy’de sevenleriyle buluşturacak.
Ankara Büyükşehir Belediyesi; konser günleri 14.00-20.00 saatleri arasında Kızılay Zafer Çarşısı’ndan Atatürk Orman Çiftliği Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı’na ücretsiz ring seferleri düzenleyecek. Dönüş ring servisleri ise 20.00-24.00 saatleri arasında konser alanından Zafer Çarşısı önüne olacak.