Cumhuriyetin gücü, MKE Ankaragücü

Başkentin asırlık çınarı MKE Ankaragücü, Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla Cumhuriyet Balosu düzenledi. Kuruluşu İmalat-ı Harbiye’ye dayanan başkentin köklü kulübü ERG Şirketler Grubu’yla birlikte organize ettiği Cumhuriyet Balosu’nda sanat, siyaset ve spor camiasından davetlilerin katıldığı gecede Ankaragüçlü taraftarlar da yerini aldı. JW Marriott Hotel’de gerçekleştirilen gecenin sunuculuğunu ise Cansu Canbaz ve Hünkar Mutlu yaptı. Gecede MKE Ankaragücü’nün kuruluşunu anlatan “Tek Yürek İmalatı Harbiye” filminden kısa bir bölüm gösterilerek ülkenin emperyalist işgalden kurtuluşunda Kurtuluş Savaşı’nda mücadele eden ve şehit düşen Ankaragüçlü oyuncuların bu ülkenin kurtuluşuna canıyla, kanıyla katkı sunması anlatıldı. Ankaragücü taraftarı olan sevilen Türk dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Hakan Boyav, Erman Toroğlu gibi isimler de katılarak gecede düşüncelerini ifade ettiler. Asırlık Çınarın çınarlarından Arslan Gürsoy da gecede yerini alırken, Ankaragücü’nün Kupa Beyi olarak anılmasında payı olan ve o dönem sarı –lacivertli formayı terletmiş olan Ankaragücü’nün efsane oyuncular da büyük alkış alarak ilgi odağı oldular. Gecede MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu’na ilgi de büyük oldu. Gecede davetliler sevilen Sanatçı Nüket Duru’nun şarkıları eşliğinde Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladılar.
FARUK KOCA: BÖYLE BİR KULÜBÜN BAŞKANI OLMAKTAN ONUR DUYUYORUMMKE Ankaragücü Kulüp Başkanı Faruk Koca gecede yaptığı konuşmada, “Ankaragücü’nün tarihsel serüvenini izledik az önce. Bu kulüp Cumhuriyet’in ilanından 13 yıl önce kuruldu. Bu kulübün mensupları bu kulübü kuranlar ve İmalat-ı Harbiye’de çalışan işçiler Kurtuluş Savaşı mücadelesi vererek Cumhuriyetin ilk adımlarını attılar. Bugün 85 milyon insan huzurlu ve rahat bir ortamda yaşıyorsa İmalat-ı Harbiye mensuplarının verdiği mücadele sonucunda ilan edilen Cumhuriyet sayesindedir. Böyle bir kulübün başkanı olarak da onur duyuyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Evet Avrupa’da başkenti şampiyon olmayan tek ülke Türkiye maalesef. İki yıl önce kulüp başkanı olduğumuzda ‘İnşallah Cumhuriyetin 100. Yılında camianın beklediği hedefe ulaşırız’ ifadesini kullanmıştım. Bugün Cumhuriyetin 100. yılında 113 yıllık bu kulübün başkanı olarak onur duyuyorum. En yeni Ankaragüçlü olarak aramıza katılan Emre Belözoğlu hocamız da bu tarihsel serüvene şahitlik etti. Hocam yükümüz ağır. Ben başkan olarak yönetimle beraber, siz de hoca olarak Cumhuriyetin 100. Yılında gönül ister ki bu takım şampiyon olsun. En kötü ihtimalle Avrupa’ya gitsin. Biz yönetim olarak bu mücadeleyi vermeye hazırız. Siz de teknik heyet olarak futbolcu kardeşlerimle az önce filmini izlediğimiz bu ruhla hareket ederseniz bu kaçınılmaz olur. Nice 100 yıllara. İnşallah en kısa sürede Ankara’ya şampiyonluğu ve şampiyonluk kutlaması yapalım.
Cumhuriyetin 100. yılında bir tesdüf. Cumhuriyete önderlik eden iki şehir Samsun ve Ankara. Cumhuriyetin 100. yılında 29 Ekim’de saat 19:00’da Ankara’da maçımız var. Bu tarihsel ana herkesin şahitlik etmesini diliyor Hepinizi misafirim olarak maça bekliyorum” diye konuştu.
Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu ise “Gazi Mustafa Kemal’in söylemiş olduğu gibi bu memleketin evlatları düşmana asla boyun eğmez. Bizde Ankaragücü olarak Allah’ın izni ile hiç bir rakibe boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.