Dikmen Vadisi…

İzmir eski Belediye Başkanı Burhan Özfatura, siyaset anlayışında seçkin ve güvenilir bir politika disiplini ve değeridir.
 Saygın ve iddialıdır. Tevazu sergiler. Tanımlama çerçevesi geniş ve güvenilirdir. Çünkü Özfatura, merkez sağ siyasetinin itibarlı ve önde gelen isimlerindendir.
2000’li yıllarıydı. Emrinde danışman olarak çalışmaktan onur duyduğum, devlet ve siyaset adamı, devlet eski bakanı Yılmaz Karakoyunlu ile birlikte Dikmen Vadisi’ndeki ofisinde yemek yemiştik.
Burhan Özfatura, “Dikmen Vadisi” projesini uzun uzun anlatmıştı, yakın dostu Yılmaz Karakoyunlu’ya. Hatta Vadi’deki satılık dairelerden, yatırım amaçlı almasını önermişti. Dönemin kudretli bakanı Karakoyunlu, paramızla alacağımız daireye bile sözü olur, etik olmaz diyerek kabul etmemişti. Keşke alsaydık. Şimdi Dikmen Vadisi’nde, manzaralı, güzel dairelerimiz olurdu.
***
Tarihten bir yaprak… Türkiye’de 1983’ten beri neredeyse kesintisiz olarak iktidarda bulunan ve yeni liberal ekonomi politikalarının uygulayıcısı olan yeni muhafazakâr sağ yerel yönetimler açısından 1989-1994 yılları arasında bir dönem kesintiye uğramıştır.
 1989 yılında yapılan yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir’de sosyal demokrat adaylar seçimleri kazanmıştır. 1989-1994 yılları arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de belediye başkanı seçilen üç sosyal demokrat belediye başkanının uyguladıkları politikaların, 1970’li yıllarda uygulanan toplumcu belediyecilikten ve 1999’dan sonra AK Parti’li belediye başkanlarının uyguladığı sosyal belediyecilikle farklarının ve fakat kesişme alanlarının ortaya konması önemlidir.
 Bu farklılıklar ve kesişme alanları, kentsel politika üretimi, siyasi aktörler ve güç ilişkileri ile ilgili olduğu kadar, bu üç kentin tarihsel ve sosyo-mekansal özgünlükleri ve üç belediye başkanının politik geçmişleri ve yerel yönetim anlayışlarıyla da ilişkilidir. Burhan Özfatura, başarılı olmuş bir başkandır.
***
Gelelim Dikmen Vadisi’ne… Vakit buldukça; hafta sonları gider, yürüyüş yaparız. Yılın dört mevsimini tüm güzellikleriyle yansıtan ve her mevsim ayrı bir renge bürünen Dikmen Vadisi, Başkent Ankara’nın merkezinde rengârenk görüntüsü, kuşların cıvıltısı, çocukların neşeli sesleri ve insanların huzuruyla apayrı bir yaşam alanı.
 Sadece bölgede oturanlar değil Ankara’nın dört bir tarafından misafirleriyle dolu doludur Dikmen Vadisi…
Yazın yemyeşil görüntüsü ve modern binalarıyla göz kamaştırır.
 Sonbaharda sararan yaprakların ağaçlarla vedalaşmasına şahit olunur, kışın dökülen yapraklarıyla çıplak kalmış ağaçlar karla örtünür.
 İlkbahar’da ise yepyeni yaprakların dallardaki uyanışına şahit olursunuz bu Vadi’de. Ama her mevsim yeşil, kırmızı ve sarı arasındaki renk cümbüşüyle renklendirir misafirlerinin fotoğraflarını.
Gelin ve damatlıklarıyla düğün günlerini ölümsüzleştirenler, oksijen dolu atmosferin nefesini içine çekerek yürüyüş yapanlar, gezenler, parktaki banklarda dinlenenler…
 Gecelere özel aydınlatmasıyla da ayrı bir parıldar Dikmen Vadisi…
Şehrin orta yerinde, 707 bin metrekareden oluşan dev vadide bulunan 42 farklı türdeki yaklaşık 20 bin ağacı, çeşitli türlerdeki 421 bin çalısı, 15 bin sarmaşığı ve rengarenk çiçekleriyle Dikmen Vadisi’nin güzelliği işte böyle yansıyor fotoğraf karelerine…