Doğan: Üreten bir atölye nasıl olur göstermek istiyoruz

Hüseyin Ali Doğan Seramik Atölyesi açılış kokteylini seramik ve resim sergisi ile gerçekleştirdi. Renkli bir açılışa imza atan kokteyl, birçok sanatçının katılımı ve sanatseverlerin yoğun ilgisi ile ziyaretçilerini ağırladı.
Hüseyin Ali Doğan, atölyesinin açılışından duyduğu heyecanı belirterek, “Uzun zamandır kendi içinde interaktif olan, hem üretip hem de ürettiklerimizi sergileyebileceğim bir mekan kurguluyordum. Nihayetinde bunu gerçekleştirmiş oldum. Üretilen sergilenebildiği ölçüde kıymet kazanıyor” diye konuştu.
‘SANATIN BİRLEŞTİRİCİ TARAFIYLA HAREKET ETMEK İSTEYENLERDENİM’Açılış sergisini Mehmet Ali Doğan ile gerçekleştirdiklerini belirten Doğan, “Kendisi benim hem ağabeyim hem kurs hocamdır. Buranın açılışında ziyaretçilerimizi ortak işlerimizin olduğu bir sergiyle karşılamak istedik. Sanatın iyileştirici ve birleştirici tarafıyla hareket etmek isteyenlerdenim. Bu açılış bizi birleştirdi, dilerim ki nice güzel işlere” dedi.
‘SERAMİK SANATI EĞİTİMİN VE GELİŞMENİN HİÇ BİTMEDİĞİ BİR ALAN’Seramiğin, kendi içinde hassasiyeti ve incelikleri olan bir sanat dalı olduğuna değinen Doğan, “Seramik çamuruna dokunmak, bir bebeğe dokunma hassasiyetiyle aynı olmalı, size ne söylediğini iyi anlamalısınız. Bu sanatın zengin ve köklü bir dili var. Seramik sanatı eğitimin ve gelişmenin hiç bitmediği bir alan, işin kimyasallarla haşır neşir olup onları anlayıp yönlendirmek kısmı bambaşka bir büyüsel süreç. Teknik olarak seramik içinde çok detay barındıran bir sanat, bu sebeple öğrenme süreciniz hiç bitmiyor. Üstüne katarak ilerliyorsunuz. Dolayısıyla öğretmeye ve öğrenmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz” diye konuştu.
‘ÜRETEN BİR ATÖLYE NASIL OLUR GÖSTERMEK İSTİYORUZ’Yeni sezonda atölyenin bolca workshopa ev sahipliği yapacağını belirten Doğan, “Üreten bir atölye nasıl olur göstermek istiyoruz. Burada hem satışlarımız, hem de atölyelerimiz olacak. Başka yerlerden arkadaşlarımızı da davet edip üretim süreçlerimize dahil etmek istiyoruz. Atölye, hobi amaçlı eğitim almak isteyen kişilere de açık, burada eğitimler ve günlük workshoplar da hedefliyoruz. Ayrıca karikatürist Emre Yılmaz ile seramik ve karikatür sanatını birleştirmeyi hedeflediğimiz bir ‘Seramikatür’ atölyesi de planlarımız arasında” dedi.
Doğan, hayatın içinde üreterek var olduğumuzun altını çizerek şöyle konuştu; “Durmak yok. İnsanları mümkün olduğunca sanata yakın tutup hayat stresinden uzaklaştırmak nihai hedefimiz. Bence bir sanat dalı ile üretimin hazzını yaşamak, kişinin kendisine yapabileceği en kıymetli yatırım. Buna aracı olabilmek oldukça kıymetli”