Emeklilerden ‘Geçinemiyoruz’ eylemi

Emekliler Dayanışma Sendikası, Tüm Emeklilerin Sendikası ve Emekli-Sen ortak bir basın açıklaması yaparak emeklilerin geçinemediğini ve taleplerinin karşılanmadığı gerekçesiyle 10 Aralık’ta miting yapma kararlarını açıkladılar. Sözcü olarak basın açıklamasını okuyan Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender, “Hak ettiğimiz insan onuruna yaraşır bir yaşam için emeklilikte ayrımcılığa ve adaletsizliğe karşı 10 Aralık Pazar Anıtpark’ta yapılacak mitinge tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.
Emeklilerin geçinmekte zorlandığını vurgulayan DİSK Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender, “Bugün ülkemiz eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik krizin içinde. TÜİK’in makyajlı ve gerçeği yansıtmayan dört işlemöe takla attıran verilerini ve bırakalım dengeli beslenmeyi ekmek almaya dahi bütçemizin yetmediği ortadayken, iktidar önlem almıyor. Asgari ücretin 11 bin 402 lira olduğu, açlık sınırının 15 bin liraya dayandığı, yoksulluk sınırının ise 45 bin liraları bulduğu ülkemizde emeklilere 7 bin 500 liradan başlayan emekli maaşlarıyla geçinmesi imkansız. Dul, yetim ve malulen emeklilik maaşı alanlar ise 7 bin 500 liranın altında maaş alıyorlar. Emekli yoksuldur demek bile zorlaştı. Hayat pahalılığı çekilmez olmuştur. Temel gıda maddelerinden akaryakıta, giyimden hizmet sektörüne, vergilerden harçlara zam üstüne zam yapılmıştır. Emeklilere ise yüzde 25 artış yapılmıştır. Bu maaşlarla geçim sağlanamaz. En düşük emekli maaşı ile emekliler ortalama ev kiralarının üçte ikisini ancak ödemektedir. Sadece bu örnek emeklilerin içinde bulunduğu çıkmazı anlatmaya yeter. Bu durumun sorumlusu emekliler değildir. Bizzat emekliye bu değeri biçenlerdir” dedi.
TALEPLERİMİZİ DEFALARCA DİLE GETİRDİK“Taleplerimizi ısrarla basın yoluyla ve değişik demokratik etkinliklerle meydanlarda dile getirdik. TBMM’ye defalarca taleplerimizi ilettiğimiz halde sadece bir kere mahsus 5 bin lira verilerek itirazımızı sönümlendiremezler” diyen Kalender taleplerini tekrar sıraladı:
“Emekli maaşları insanca yaşanacak düzeye çıkarılmalıdır. Kamu emekçilerine verilen 8 bin 77 lira bütün emeklilere verilmeli. En düşük emekli aylığı asgari ücret tutarında olmalı ve kök ücret olarak kabul edilmeli. Asgari ücrette belirlenirken yoksulluk ücreti göz önüne alınmalı. Her emekli ve hak sahibine yılda 4 defa asgari ücret kadar yasal ve resmi ikramiye ödenmelidir. Sağlıkta katkı payları kaldırılmalı, şehir içi toplu taşımada emekliler ve hak sahiplerine ulaşım ücretsiz olmalı. Özel halk otobüsleri kamulaştırılmalı. EYT madurlarının yeni mağduriyetleri ortadan kaldırılarak kademeli bir geçiş sistemi kabul edilmeli. Emekli maaşlarının arasındaki uçurumun giderilmesi için acilen İntibak yasası çıkarılmalı. 2024 bütçesi emeklilerin talepleri dikkate alınarak yapılmalı. Emeklilerin sedikal hakları verilmeli.”
10 Aralık’ta Anıtpark’ta miting yapacaklarını söyleyen Kalender, “Hak ettiğimiz insan onuruna yaraşır bir yaşam için emeklilikte ayrımcılığa ve adaletsizliğe karşı 10 Aralık Pazar günü saat 13:00’de Ankara Anıtpark’ta yapılacak mitinge sendikaları, siyasi partileri, demokratik kitle kuruluşlarını, oda ve baroları, kadınları ve gençleri kısacası tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.