Enflasyon 2024 haziranda zirveyi görecektir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, 1211 sayılı TCMB Kanunu gereğince TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerini ve kamuyu bilgilendirmek amacıyla sunum yaptı. Ekonomide atılan adımlar ve beklentiler hakkında bilgiler veren Başkan Erkan’ın sunumunda özellikle enflasyon, döviz kuru ve Kur Korumalı Mevduat hesaplarına ilişkin söylemleri dikkat çekti. Erkan’ın sunumunu değerlendiren Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, “Gaye Hanımın konuşması gayet güzeldi. Eski Merkez Bankası Başkanının konuşmasıyla kıyaslanamayacak kadar iyiydi. Birkaç noktası dışında konuşması gayet iyiydi. Eski Merkez Bankası başkanı ne yazık ki kurumundaki yetişmiş personeli dinlemiyordu. Merkez Bankasının çok değerli insan kaynağı var, yönetici ve araştırmacıları var. Gaye Hanımın konuşmasından çok net anlaşılıyor ki kurumun değerli yönetici ve uzmanları ile görüş alışverişinde bulunmuş. Birlikte çalışılmış. Yapılanların birçoğu doğru. Zaman içerisinde daha da iyi olacaktır kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.
TCMB Başkanı Erkan’ın Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına ilişkin “KKM maliyetlerinin, siz komisyon üyelerinin milletvekillerinin ve kamuoyu tarafından merak edildiğini biliyoruz. Her ne kadar rahat ve uygun hissetmesem de prensibin dışına çıkarak ilk 6 ay için bir çalışma yaptık. Kendi içimizde denetimlerden geçirdik; fakat bağlayıcı olmayan rakamlardır. 2023 yılının ilk yarısında bağlayıcı olmayacak şekilde verebileceğimiz rakamlar; TCMB tarafından KKM’ye ödenen 90 milyar TL olduğunu, Hazine tarafında da bunun 60 milyar TL olduğudur” söylemlerini değerlendiren Babuşcu, “İlk 6 ay için 150 milyarlık bir yük getiriyorsa yıl sonu için bu rakam 250 milyar liranın üzerinde olacağını söylemek yanlış olmaz. Bu da bütçe için çok büyük bir yük. Geçen senenin çok daha üzerinde bir maliyet getireceği net” dedi.  
Toplam rezervlerin 125 milyar doların üzerine çıkmasını da değerlendiren Babuşcu, “Net rezervler halen ekside. Evet rezervlerde bir artış söz konusu fakat bunun için şu anda çok bir şey söylemek mümkün değil. Net rezervler dediğim gibi halen ekside. Öncelikle artıya geçecek ve sonrasında bir birikim oluşacak. Bu da ciddi bir zaman istiyor, kısa vadede rezervlerle ilgili iyiye gidiyor demek çok doğru değil” diye konuştu.  
Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın 2026 yılında enflasyonun tek haneli rakamlara düşeceği yönündeki öngörüsünü değerlendiren Babuşcu, “2026 yılı için enflasyon tahminleri Orta Vadeli Programda (OVP) yüzde 8,5 iken Merkez Bankasının hedefi 5,5. Benim görüşüm tek haneli rakama düşmeyeceği ama yaklaşacağı yönünde. Yani 2026 yılı için enflasyonun yüzde 15’in altında olabilir” değerlendirmesinde bulundu.
Erkan’ın TBMM’deki sunumda 2023 ve 2024 yılı enflasyon tahminlerine ilişkin söylemlerini değerlendiren Babuşcu, “2023 yılı için enflasyon tahminleri yüzde 65. Benim görüşüm ise yüzde 75 civarında bir enflasyon olacaktır. Önümüzdeki yıl da yerel seçimlere kadar enflasyonun üzerine gidemeyecekler. 2024’te seçimlerin ardından daha sert önlemler alacaklar. Bu önlemlerin etkisini de temmuz ayından sonra görülmeye başlanacaktır. Gaye Hanımın mayıs ayından itibaren bir düşüş beklediklerini belirtti. Benim tahminim ise Haziran 2024’te enflasyon zirveyi bulacaktır. Haziran 2024’te yüzde 90’a ulaşacak. 2024 yıl sonu enflasyon hedefleri yüzde 33. Haziran’da yüzde 90 olan enflasyonun yılsonunda yüzde 33’e düşme şansı yok. 2024 yılsonu enflasyonu yüzde 50lerde olacaktır. Gaye hanımda bunu kastetti”
TCMB Başkanı Erkan’ın sunumda döviz kur istikrarına ve 500 liralık banknot basımına ilişkin söylemlerini de değerlendiren Babuşcu, “Seçimden önce 500 liralık banknot basılmayacak. Sonrası için düşünüyorlar. OVP’nin en gerçekçi yanı döviz kuru tahminleri. Bu yıl sonu dolar kuru tahminleri 23,80 lira. Bu tahmin tutabilecek bir tahmin. 2023 yılı ortalama 23,8 olması için yılsonunda kurun 29-30 lira olması lazım. 2024 yılı için ise dolar kuru tahminleri 36,90 lira. 2024 yılına dolar kurunu 29 lira ile girilirse yıl sonu 45-46 lira olması gerekir. Yani dolar da yüzde 50 oranında artış bekliyorlar. Bu da tutturulabilecek gerçekti bir tahmin” dedi.