Kapalı alanlarda maske zorunluluğu gelmeli

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Türkü Yağmur Nehir, influenzanın komplikasyonları arasında zatürre, orta kulak iltihabı, bronşit veya bronşiolitin en sık görülenler olduğunu söyledi. Nehir , “İnfluenzadaki artış nedeniyle Acil Polikliniklerine ve Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) yapılan başvurularda çok ciddi oranda bir artış var. Öyle ki, artık sistem bu yükü taşımakta zorlanır hale geldi. Hastalar randevu bulamıyor, ASM kapılarında kuyruklar oluşuyor. Gerçekten tedavi ihtiyacı olan hastalar bekleyemediği için sağlık hizmetine ulaşamadan evlerine dönüyorlar” dedi.
Bu yükü hafifletmek için hep birlikte çalışılması gerektiğine dikkat çeken Nehir, yükü hafifletmek adına vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken bazı hususlar olduğunu söyleyerek, “Her şikâyet, bir sağlık kuruluşuna başvuruyu gerektirmez. Bu hastalıkların çoğu kendiliğinden iyileşir. 1 haftadan uzun süren şikayetler olduğunda, ateşin tedaviye rağmen düşmediği durumlarda, öksürüğün fazlalaştığı, özellikle soluk alıp vermekte zorlanma başladığı durumlarda, 2 yaş altı çocuklarda ve risk grubundaki hastalarda hızlı soluma, zor nefes alma gibi bir durum olduğunda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir” ifadeleri kullandı.
Bu ve benzeri durumlar için vatandaşın sağlık okur yazarlığını artırmak adına halk sağlığı eğitimleri düzenlenmesinin önemin vurgulayan Nehir, bunun bir devlet politikası haline getirilmesinin önemini de belirterek “Bu konularda bilinçlenme, sağlıktaki yükü ciddi olarak hafifletecektir” diye konuştu.
Kapalı alanlarda maske kullanılmasının artık elzem olduğunu belirten Nehir, “Kapalı ortamlarda, kalabalık ortamlarda maske kullanmalı ve olabildiğince böyle ortamlarda az süre geçirmeye çalışmalıyız. Hatta önerimiz şu ki Sağlık Bakanlığı tarafından özellikle toplu insan yoğunluğunun olduğu başta sağlık tesisleri olmak üzere kapalı alanlarda yani AVM, toplu taşıma araçları, kafe ve kahvehaneler gibi yerlerde maske zorunluluğu getirilmesi, toplum sağlığı ve sağlık sisteminin yükü düşünüldüğünde elzem bir hale gelmiştir” dedi.
Aile hekimlerinin asıl görev ve sorumluluklarına dönmeleri gerektiği vurgulayan Nehir, “Unutmayalım, grip ağır geçebilen bir hastalıktır. Bu sebeple aşılama dönemlerinde risk grubundaki herkes aşılanmalıdır. Bu konularda detaylı bilgiye aile hekimlerinizden ulaşabilirsiniz. Aile hekimleri ve Aile Sağlığı Merkezleri, birinci basamak sağlık hizmetlerinin koruyucu sağlık kısmında önemli bir görev ve sorumluluk almaktadır. Birçok konuda özellikle hastalıkların önlenmesi ve hastalıklardan korunma noktasında değerli bilgiler verebilecek Aile Sağlığı Merkezleri, ciddi bir iş yükü altına sokulup gerçek amacından uzaklaştırılmıştır. Gerçekçi olmayan hedefler konularak iş motivasyonu düşürülmüş, yaşadığı sorunlar nedeniyle de bir türlü kendi görev ve sorumluluklarına vakit ayıramaz hale getirilmiştir” ifadelerini kullandı.
AHEF Başkanı Dr. Nehir son olarak şunları söyledi:
“Aile hekimlerinin ve Aile Sağlığı Merkezlerinin sorunları bir an önce çözüme kavuşturularak asli görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda uygun ortamın sağlanması, gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması önem arz etmektedir. Çözüm önerilerimizi ve sahanın gerçeklerini ifade edebilmek, hatta ortak bir akılla tüm bu sorunların giderilebilmesi için çalışmalar yürütmek adına sayın Sağlık Bakanımızı ilk fırsatta ziyaret edebilmek isteriz.”