SAKÜDER’den Bakü’de kardeşlik sergisi

Uluslararası Sanat ve Sanatkarlar Topluluğu Kültür Derneği (SAKÜDER) Cumhuriyet’in ve Heydar Aliyev’in 100. yılında “Türkiye Azerbaycan Kardeşliği Anadolu’dan Esintiler Bakü Resim Sergisi” düzenledi.  Azerbaycan Devlet Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde 5 Ekim’de açılacak olan sergide SAKÜDER 2023 Onur ve Sanat Ödülleri de takdim edilecek. 
Türkiye Azerbaycan kardeşliği Anadolu’dan Esintiler Bakü Resim Sergisi  hakkında gazetemize açıklamada bulunan SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi  Doç. Dr. Cahit Bağcı, Azerbaycan Diaspora Bakanı Fuad Muradov, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov, iş insanları, sanatçılar ve Bakü’de yaşamını sürdüren sanatseverlerin katılımları ile sergi açılışını gerçekleştireceklerini ifade ederek,   “Bu sergide Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya illerimizden ve Azerbaycan Bakü’den olmak üzere 18 ressam sanatçımızın eserleri sergilenecektir. Atamızın göstermiş olduğu sanat ışığında sanatı  yaşatmak adına sanatı koruyan, sanatçıya destek olan SAKÜDER olarak kültürümüzü gelecek  kuşaklara aktarmak ve toplumumuzun aynası olan sanatçılarımızı halkla buluşturarak  eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunmak en büyük ülkümüzdür. SAKÜDER ressamın fırçası, yazarın kalemi, müziğin sesi, kısaca sanatçının çığlığı olmak için var olmaya devam  edecektir. 5 Ekim 2023’de saat 18:00’da Azerbaycan Devlet Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde açılacak olan resim sergimiz 20 Ekim 2023 tarihi akşamına kadar Bakü’de yaşayan ve o tarihlerde Bakü’ye seyahate gelen tüm sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır” ifadelerini kullandı.
SAKÜDER ONUR VE SANAT ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLECEKAzerbaycan Devlet Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde 5 Ekim’de açılacak olan sergide; Türkiye Cumhuriyeti  Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Anar Kerimov ve Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspor Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev’e  SAKÜDER 18. Yıl 2023 Onur Ödülleri takdim edilecek. 
Ayrıca, Ressam Devlet Sanatçısı Prof. Arif Hüseyinov, Ressam Fikret İbrahimli ve Ressam Güneş Abbas’a SAKÜDER 18. Yıl Sanat Ödülleri takdim edilecek.