‘Türkiye’nin kurtuluşu Atatürk milliyetçiliğinde’

ATA Partisi Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, partisinin önümüzdeki yerel seçimlerde seçime girmeyeceğini söyledi. Türkiye’de Atatürk’ün çizgisinde bir siyasi parti olmadığı için parti kurduğunu belirtti. Türkiye’nin kurtuluşunun Atatürk milliyetçiliğinde olduğunu söyledi. Zeybek ayrıca Türkiye’nin Ortadoğu bataklığına çekilmemesi gerektiğinin altını çizdi.
Türkiye’nin kurtulması için öncelikle ulus bilinci olması ve bilim devleti olması gerektiğini söyleyen Zeybek, “Türklük bilinci kitlere verilmeli. Çünkü ulus bilinci olmadan toplumlar ayağa kalkamaz. Muasır millet seviyesini yakalayan devletlere bir bakın hepsinde ulus bilinci var. En milliyetçi ülke Amerika’dır. Her filminde Amerikan bayrağı vardır. Amerika’da en büyük propaganda ‘Ey Amerikalılar Amerikan malını kullanın’dır. Çok da akılcı söylüyorlar. Eğer kendi ürünlerini satamazlarsa vergi alamazlar. Vergi alamazlarsa da hizmet götüremezler. Bizde de vardı zamanında. Almanya, Japonya, İsviçre, Fransa da keza milliyetçilik içselleştirilmiştir. Ana dili ne olursa olsun Türklük bilinci verilmeli. Türklükten kastım ırkçılık değil. Türklük soyuna sopuna bakmaz. Atatürk Türkçülüğü böyle bir Türklüktür. Bununla ayağa kalkarız biz. Şu anda böyle bir parti var mı? Ben böyle bir parti olmadığı için parti kurdum. Bu görüşlerin dışında da Türkiye’nin kurtuluş umudu yok. Ümit Özdağ parti kurduğunda bir ümitlendim fakat o da bu görüşleri söyleyemedi” dedi.
ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ KURTULUŞAtatürk milliyetçiliği görmezden gelindi diyen Zeybek, “Türkçüler, Atatürk’ün Türkçülüğü yok sayarlar. Atatürkçüler de Türkçülüğü yok sayarlar. Atatürkçü olduğunu söyleyenler Atatürk’ün Türkçülüğü bilmezler, konuşmazlar. Asıl Türkçülük Atatürk’ün Türkçülüğüdür. Dernekler kurdum, gittiğim her yerde anlattım Türkçülük; Atatürk’ün çizgisidir diye. Türkçülük akıl ve bilimdir. Sadece laiklik değil, laiklik zaten bilimciliğin alt koludur. Bir devlet bilim ile yönetiliyorsa laiklik olur. Devletler ‘Nas’ ile yönetilmez. Devlet din dayatmaz, dinlere karışmaz. Mezhepler arasından birisini seçip de doğrusu budur diyemez” diye konuştu.
KARŞI DEVRİMİ CHP BAŞLATTIAtatürk’ün ilkelerine karşı devrimi CHP başlattı diyen Zeybek, “Atatürk döneminde diyanet vardı fakat görevi denetlemekti. Atatürk’ün diyanetinde merkezde çalışan çok az kişiye maaş verilirdi. İmamlara maaş verilmezdi. Sadece tarihi kültür camileri olan camilerde çalışan din görevlileri maaş alırdı. Geri kalan tüm din görevlilerinin maaşını halk verirdi. Başbakan Reşat Şemsettin Sirer ve Milli Eğitim Bakanı Şemsettin Günaltay yani iki karşı devrimci CHP kurultayında karar verdirerek oy almak maksadıyla ilkokullara zorunlu din dersi soktular. Bu bela sonra da genişleyerek büyüdü. Peki hangi dini veya hangi mezhebi anlatacaksınız? Bir sürü İslam var. Hangisini anlatacaksınız? Atatürk aslında Diyanet ile dinde reform yapmak istedi. Bu devrime başladı da öncelikle Kur’an-ı Kerim’i Türkçe okutmaya başladı. Halk benimsedi aslında. Atatürk tüm tarikatları kapattı. Hala Türkiye’de tarikatlar kapalıdır. Tarikatlar suç örgütleridir mahkemeye verilmeleri lazımdır. Suç işliyorlar. Özetlemek gerekirse Atatürk’ün ilkelerine karşı devrimi CHP başlatmıştır. Atatürk’e İslam düşmanı diyenler ile her yerde tartıştım. Atatürk İslam düşmanı değil tam tersine İslam’ın daha iyi anlaşılması için tercüme ve tefsir ettirdi. Atatürk’ten sonra gelen tüm siyasetçiler de karşı devrimi besledik. Bu öz eleştiridir. Yaşadığım deneyimlerden sonra 10 yıl kadar önce verdim. Şimdi de tamamen ülkeme hizmet etmek için parti kurdum” dedi.
ATATÜRK ZAMANINDAKİ KALKINMA DEVAM ETMEDİAtatürk dönemindeki teknoloji ve sanayi atılımın devam etmediğini belirten Zeybek, “Atatürk dönemindeki kalkınma hızı devam etseydi biz bugün Japonya düzeyindeydik. Bu felsefi bir çıkarım değil matematiksel bir gerçek. Sonrasında devam etseydi diyorum çünkü etmedi. Bağımsızlığımızı yitirdik. Dünyada uçak sanayi yaygın değilken bizim uçak fabrikamız vardı. Başlamıştık. Nuri Demirağ’ın uçaklarını Danimarka’ya sattık. Birçok ülkeye silah üretip sattık. Devam etmedi. Ülkeyi fabrikalarla donatan bir Türkiye devam etseydi Japonya’yı bile geçerdik biz. Atatürk zamanında bilim ve ilime çok önem verildi. 500 gencimizi yurt dışına gönderdik ve 500 gencimiz bu ülkenin bilim anlamında temelini attı. Tabi Hitler’in kovduğu bilim adamları da bize çok katkıda bulundu” ifadelerini kullandı.
GENEL BAŞKANLIK MERAKLISI DEĞİLİMGeçmişte de birçok partinin yönetiminde olduğunu fakat o partilerle Atatürk’ün yolundan gidilemeyeceğini anladığını söyleyen Zeybek, “Genel başkanlığa meraklı olsam Demokrat Partiden ayrılmazdım. Genel merkezi çok güzel bir konumda, üstelik Turgut Özal genel merkezin yanına çok güzel bir gömü bırakmış. Genel merkezin hemen yanına partinin arazisine 30 kat ruhsatı vermiş. Ben orayı hemen kiralamak için ihaleye çıkartım. Benden sonra gelenler ise o gömüyü batırdı. İYİ Parti kurulurken de görüşmelerimiz oldu fakat katılmayı düşünmedim. Sorulduğunda iktidarı devirmek için çok güzel bir gelişme olduğunu fakat orada kendi düşüncelerimin kabul edilemeyeceğini bildiğim için ne kurucu olarak ne de başka bir şekilde katılmadım. Ümit Özdağ parti kurduğunda ümitlendim fakat o da benim görüşlerimi söyleyemeyeceğini söylediğinde umudum kalmadı. Yani şu anda Atatürk milliyetçisi olan ve Atatürk’ün ilkelerine bağlı bir siyasi parti olmadığı için partiyi kurduk” dedi.
TÜRKİYE’Yİ ORTADOĞU BATAKLIĞINA SÜRÜKLEMEYİNFilistin İsrail savaşına da değinen Zeybek, “Karşı devrimci olduğunu gizlemeyen bir iktidar var. Bunu cumhuriyet kutlamalarında da bir gün önce yaptıkları Filistin’e destek mitinginde de gösterdiler. Halktan destek bulsalar asker göndermeyi bile düşünebilirler. Türkiye’yi o bataklığa sürüklemeliler. Tüm dünyada yaşanan sorunları Türkiye tek başına çözemez. Ayrıca benzer bir katliam Çin’de de oluyor. Neden oraya ilgi gösterilmiyor? Üstelik oradakiler Türk. Bizim soyumuzdan” değerlendirmesinde bulundu.