2024 yılı enflasyonu yüzde 50’lerde olacaktır

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son ve dördüncü Enflasyon Raporu sunumunda açıklamalarda bulundu. Memur maaşı zammı, emekli zammı ve asgari ücret üzerinde etkili olan enflasyon rakamları için yeni bir ipucu geldi. Gaye Erkan yıl sonu için enflasyon tahminini yüzde 65,0 olarak güncellediklerini duyurdu. 2024 tahmini ise yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıktı. 2025 enflasyon tahmini de yüzde 15’ten yüzde 14’e çekildi. Erkan, enflasyonun 2024 yılının mayıs ayında pik yapacağını ve sonrasında düşüş olacağını belirtti. Erkan, tahmin patikasının detaylarına ilişkin “Temmuz ve ağustos aylarındaki yüksek oranlı artışların ardından, tüketici fiyatlarındaki aylık artış eylülde zayıflamıştır. Öncü göstergeler, aylık enflasyonda başlayan yavaşlamanın ekim ayında sürdüğüne işaret etmektedir. Para politikası karar metinlerimizde belirttiğimiz gibi, aylık enflasyonun ana eğiliminde de gerileme bekliyoruz. Bununla birlikte, aylık enflasyon patikasında kasım, ocak ve mayıs aylarında para politikasının etki alanı dışında kalan unsurlara bağlı olarak geçici yükselişler olacağını değerlendiriyoruz. Örneğin, kasım ayında doğal gaz tüketiminin artmasıyla birlikte, hanelerin bedelsiz kullanım sınırını aşacağını öngörüyoruz. Bu durum, enflasyonda yukarı yönlü mekanik bir etki oluşturarak, aylık enflasyonun kasım ayında geçici olarak yükselmesine sebep olacaktır. 2024 yılı ocak ayında ise Asgari Ücret ayarlaması, fiyatları zamana bağlı belirlenen hizmet kalemlerindeki gelişmelerin ve otomatik vergi güncellemelerinin devreye girmesini bekliyoruz” dedi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın açıklamalarını değerlendiren Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, “Enflasyon tahminlerini yüzde 65’e çekmeleri güzel bir gelişme. Fakat yine de çok cimri davranmışlar. Çünkü 2024 enflasyonu 36 değil yüzde 50lerde olacaktır. Enflasyonu kontrol altına almak uzun sürecektir. Önümüzde seçimlerin olduğunu da göz önüne alırsak enflasyonda 2024 haziran ayında pik noktayı görürüz. Hazirandan itibaren enflasyon düzelmeye başlayacaktır. Zaten onun için 2024 yılı ilk 6 aylık enflasyon yüzde 70’lerdeyken yıl sonunda yüzde 36’lara düşürmeleri çok zor” değerlendirmesinde bulundu.
Merkez Bankasının sadeleşme politikalarına yönelik değerlendirmede bulunan Babuşcu, “Sadeleştirme politikaları zorla bankaları birtakım ürünlere yönlendiriyorlardı. Piyasa ekonomisinden uzaklaştıran kararlardı. Kaldırılması doğrudur. Bankacılık sektörü böylelikle daha sağlıklı kararlar alabilecektir. Bazı kısıtlamaları da kalkmış olur. Kredilerin genişlemesi açısından da önemli bir adım” dedi.
Gaye Erkan’ın Kur Korumalı Mevduatlar (KKM) ile ilgili olarak, “Rezervlerimizdeki artış da devam ediyor. Kur korumalı mevduat toplamı 300 milyar lira azaldı. KKM bakiyesinde düşüş olması mevduata geçiş stratejimizin doğru yolda olduğunu göstermektedir. Risk primi ve ima edilen kur oynaklığı belirgin iyileşme gösterdi. Olumsuz küresel gelişmelere rağmen finansal koşulları dengeli seyir izlemekte” sözlerini değerlendiren Babuşcu, “KKM şu anda 110 milyar dolar düzeyinde hala. Seçimlerden önce KKM’ye çok dokunacaklarını sanmıyorum. Yavaş ve yumuşak bir şekilde geçiş yapacaklar. Seçim sonrasında ise KKM’lerin oranını düşürmek isteyeceklerdir. 2024 yılı sonunda KKM’nin yüzde 80’ini temizleyeceklerdir. Zaten KKM’den önce Merkez Bankası rezervleri güçlendirilmeli ve faizlerin biraz yerine oturması lazım” diye konuştu.