34. Ankara Film Festivali’nde yıldızlı kapanış: Kör Noktada ekibine yedi ödül birden!

34. Ankara Film Festivali’nde ödüller Büyülü Fener Sinemaları’nda düzenlenen kapanış töreniyle sahiplerini buldu. Ünsal Ünlü’nün moderatörlüğünde gerçekleşen törende Ulusal Uzun, Belgesel ve Kısa Film Yarışmaları’nın kazananları ve VEKAM Ödülü sahiplerini buldu.
Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü Tunahan Kurt’un ‘Karganın Uykusu’ filmine verilirken, En iyi Yönetmen ödülü ‘Kör Noktada’ filmiyle Ayşe Polat’a; Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü ise Umut Subaşı’nın yönettiği ‘Sanki Her Şey Biraz Felaket’ filmine verildi.
Fırat Özeler’in yönettiği “Kavur” En İyi Belgesel, Vehbi Bozdağ’ın yönettiği ‘Kurbağalar’ da En İyi Kısa Film seçildi. VEKAM Ödülü ise “Laf Aramızda Engürü Kahve” filmiyle Özlem Mengilibörü ve Can Mengilibörü’ye veridi.
NESİLLER BOYU AKTARILAN KOLEKTİF BİR TRAVMA: “KÖR NOKTADA”YA YEDİ ÖDÜLFestivalde vurucu kurgusu ve minik yıldızı Çağla Yurga ile öne çıkan film “Kör Noktada” kapanış töreninde de adından sıkça söz ettirdi. En İyi Yönetmen ve Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülleri Ayşe Polat’a, En İyi Erkek Oyuncu Ahmet Varlı’ya, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Nihan Okutucu’ya, En İyi Görüntü Yönetmeni Patrick Orth’a, En İyi Kurgu Serhad Mutlu ile Jörg Volkmar’a ve En İyi Kurgu Ödülleri Serhad Mutlu ile Jörg Volkmar’a giderken; Kör Noktada ekibi festivalden tam yedi ödül ile ayrıldı.
Almanya’da yaşayan Yönetmen Ayşe Polat, törene gönderdiği notta bu takdirin kendisini hem duygusal açıdan besleyip hem de sinema kariyeri için çok önemli olduğunu söyleyerek şunları kaydetti; “Cumartesi Anneleri, beş yıldır yazdığım senaryonun çıkış noktasıydı. Nesiller boyunca aktarılan kolektif bir travmanın hikayesini yeni bir filmle anlatmak benim için önemliydi çünkü her yeni anlatı biçimi yeni bir düşünme ve dolayısıyla farklı bir görme ve hissettirme açısı yaratır. Bunun, bu ödülle takdir edilmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Zor zamanlarda yaşıyoruz. Bu zamanlarda sanat ve film özel bir önem kazanıyor. Bize sadece teselli vermekle kalmayıp aynı zamanda insan olmanın ne demek olduğunu da hatırlatıyor. Film her zaman toplumun aynasıdır. Bizi sarsmalı, bize dokunmalı ve bizi düşündürmelidir. Bu sebepten özgür ve cesur olmalıdır ki biz de onunla birlikte büyüyebilelim. Bunu korumak zorundayız; konuşulmayanı anlatmak ve görünmeyeni göstermeye devam etmek. Barışçıl, eşit ve saygılı bir birlikte yaşam için.
 FESTİVALİN EN İYİ’Sİ: KARGANIN UYKUSUYedi filmin yarıştığı Ulusal Uzun Film Yarışması’nın yönetmen Derviş Zaim’in başkanlığı yaptığı jürisinde oyuncu Murat Kılıç, oyuncu Selin Yeninci ve yazar Mine Söğüt yer aldı. Jüri Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu filmini en iyi film seçerken; En İyi Yönetmen ödülü Kör Noktada filmiyle Ayşe Polat’ın oldu.
Jüri Özel Ödülü Fikret Reyhan’ın Cam Perde filmine, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Aniden filmiyle Defne Kayalar’a, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü de Kör Noktada filmiyle Ahmet Varlı’ya verildi. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Kör Noktada filmindeki performansıyla Nihan Okutucu’ya En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü de Aniden Filmindeki performansıyla Öner Erkan’a sunuldu.
Ulusal Uzun Film Yarışması jüri heyeti adına konuşan Selin Yeninci, oyunculuk performanslarındaki bütünlük nedeni ile “Sanki Her Şey Biraz Felaket” filminin dört oyuncusunun performanslarının da ayrıca dikkate değer görülmüş olduğunu ekledi
Sinema yazarları Ali Ercivan, Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak’tan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü de Tunahan Kurt’un Karganın Uykusu filmine verdi. Jüri, “Salondan çıktığımız andaki heyecanlarına sadık kalarak, arayan ve deneyen sineması sebebiyle SİYAD ödülünü Karganın Uykusu’na vermeyi uygun gördüğünü dile getirdi.
En İyi Film ve SİYAD Özel Ödülleri’ni  kazanan Tunahan Kurt’a ayrıca Fono Film Post Prodüksüyon Ödülü de verildi. Festivalin zor şartlarda düzenlendiğinin altını çizen Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okay, İrfan Demirkol’a tebriklerini iletti.
EN İYİ BELGESEL: KAVURYönetmen Sevinç Baloğlu, Yönetmen Aslı Akdağ ve Yönetmen Mustafa Ünlü’den oluşan jüri Fırat Özeler’in ‘Kavur’ belgeselini En İyi Belgesel seçti. ‘Jüri ‘Aidiyet Hissi nedir? Ne zaman kendimizi bir coğrafyaya, bir mekâna, daha da önemlisi bir aileye ait hissederiz? Aidiyet arayışı bir sinemacının hikayelerinde, kamerasında düne, bugüne ve yarına ne söyler? Türkiye sinemasının en özgün ve kıymetli yönetmenlerinden Ömer Kavur’u ona yakışan özgünlükle bir anlatı kurarak şiirsel bir sinematografi ile perdeye aktaran Fırat Özeler’in Kavur filmine En iyi Belgesel Film Ödülünü verdik,’ diye konuştu.
EN İYİ KISA FİLM: KURBAĞALAROyuncu Mehmet Ali Nuroğlu, oyuncu İlker Savaşkurt ve Yönetmen ve senarist Hakan Ünal’dan oluşan jüri, “Evrensel sinema öğelerinin derin bir şekilde hissedildiği, karakterin kadınlık bastırılmışlığını naif ve düzeyli bir oyunculukla yansıtıldığı minimal; izleyiciyi ilk andan itibaren karakterin dünyasına ve hikayeye hapseden ve sonuna kadar bırakmayan bir film olduğu için Vehbi Bozdağ’ın yönettiği Kurbağalar filmine veriyoruz”, diyerek Vehbi Bozdağ’ın Kurbağalar filmini En İyi Kısa Film seçti.
VEKAM ÖZEL ÖDÜLÜ: LAF ARAMIZDA ENGÜRÜ KAHVEBelgesel yönetmeni Kerime Senyücel, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ipek A. Çelik Rappas ve Ankara Film Festivali Belgesel ve Kısa Filmler Koordinatörü Armağan Biet’ın yer aldığı VEKAM jürisi VEKAM Özel Ödülü’nü Özlem Mengilibörü ve Can Mengilibörü’nün Laf Aramızda Engürü Kahve filmine verdi.
Belgeselin, 1990’larda Ankara’nın Kızılay bölgesindeki popüler mekanlardan Engürü kahvesinin tarihine ışık tutmakta olduğunu dile getiren jüri, eserde sanatçılar, yazarlar, öğrenciler ve direnişçiler gibi farklı ve zengin bir kitleyi buluşturan bir kamusal alan ve hatta sanatsal yaratım mekanı işlevi görmüş olan bu kahvenin sözlü tarihi mekanın müdavimlerinin anlatımıyla betimlenmekte olduğunu dile getirerek “Laf Aramızda Engürü Kahve, kent merkezinin değişimi ve daralan kamusal alanlar gibi güncel problemleri bir kahvehane ekseninde tartışarak Ankara’nın ve Türkiye’nin politik ve kültürel yakın tarihine beklenmedik bir bakış açısıyla yaklaşmış ve jüri üyelerinin dikkatini çekip ve beğenisini kazanmıştır” diye konuştu.
ÖdüllerEn İyi Film Karganın Uykusu- Tunahan Kurt
Jüri Özel Ödülü Cam Perde – Fikret Reyhan
Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü Sanki Her Şey Biraz Felaket –Umut Subaşı
En İyi Yönetmen Ayşe Polat –Kör Noktada
En İyi Kadın Oyuncu Defne Kayalar – Aniden
En İyi Erkek Oyuncu Ahmet Varlı – Kör Noktada
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Nihan Okutucu – Kör Noktada
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Öner Erkan – Aniden
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü Ayşe Polat – Kör Noktada
En İyi Görüntü Yönetmeni Patrick Orth – Kör Noktada
En İyi Sanat Yönetmeni Osman Özcan, Görkem Canbolat – Kör Noktada
En İyi Özgün Müzik Saki Çimen- Annesinin Kuzusu
En İyi Kurgu Serhad Mutlu, Jörg Volkmar – Kör Noktada
SİYAD En İyi Film Ödülü, Karganın Uykusu- Tunahan Kurt
Ulusal Belgesel Film Yarışması En İyi Belgesel Film Ödülü, Kavur – Fırat Özeler
Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Kısa Film Ödülü, Kurbağalar – Vehbi Bozdağ
VEKAM Özel Ödülü, Laf Aramızda Engürü Kahve – Özlem Mengilibörü ve Can Mengilibörü