ABD ve İsrail bu saldırıdan yararlanarak çıktı

Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarından sonra yaşanan gelişmeler bütün dünyada dikkatle ve kaygıyla takip edilmeye devam ediliyor. Terör saldırılarının ne kadar düşüncesizce sonuçlara yol açtığını ve istenilen sonucu vermekten çok uzak olduğunu Hamas’ın saldırılarıyla bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, “Hamas neden böyle bir saldırıyı İsrail’e yönelik olarak gerçekleştirdi anlamak çok zor. Bunun hiçbir sonuç vermediği ortada, terör saldırılarının hiçbir sonuç vermeyeceği de apaçık. Gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından yaşanan gelişmelere baktığımızda ABD ve İsrail istediklerini almış görünüyor. Hamas’ın neden böyle bir saldırıyı gerçekleştirdiği ise anlaşılamıyor” dedi.
Hamas’ın saldırılarının ardından en çok tartışılan konuların başında İsrail’in demir kubbe hava savunma sistemi olduğunu kaydeden Karakuş, demir kubbe hava savunma sistemi tartışmalarına ilişkin olarak şunları kaydetti:
“Bu sistem soba borusu kalınlığında olan bütün gök cisimlerini görebilecek nitelikte. Bundan daha inceleri göremiyor. Ayrıca bu ince mermilerin arka arkaya atılmasıyla birlikte mermilerin sisteme gelişi gecikiyor. Mühimmat yetersizliği de bir başka sorun oldu. Bu nedenle saldırının ilk dakikalarında böyle bir zafiyet oluştu. Ancak ilerleyen zamanlarda bu saldırıda demir kubbe hava savunma sisteminin işlevinin gerçekleştirebildiği ortaya çıktı. Yani, Aşkelon’a ilk saldırıdan sonra gerçekleştirilen saldırıda 7 bin mermiden 700 merminin demir kubbe hava savunma sisteminden geçtiği ortaya çıktı. Bu sistem ile ilgili bir boyut. İkinci bir boyut sistemin yenilenmesi. Sistem yenileneceği sırada, yani tam olarak çalışmalara başlamadan Hamas’ın saldırısı gerçekleşti. ABD, İsrail’e sistemin yenilenmesi için gerekli kaynağı göndermeden önce bu saldırı gerçekleşti. Saldırıdan hemen sonra mühimmat desteği de yaptı. Saldırının hemen ardından mühimmat desteği de geciktirmeden yapıldı. Ayrıca yenilenme projesi kapsamındaki bütçede hazırlanıp işleve sokuldu. Demir kubbe silahları Hamas’ın füzelerinin mevzilerini de vurmaya başladı.  Yenileme projesinin kaynağını gecikmesinin nedeni ise Ukrayna Rusya arasındaki savaş. ABD, bu savaşta Ukrayna’ya destek sağlayınca demir kubbenin yenilenmesi beklenen süre içinde yapılamadı. Bu nedenle bu sistem bir anlamda yenilenme çalışmalarının hemen öncesinde saldırılara yakalandı.”
Hamas’ın gerçekleştirdiği saldırının hiçbir amacının olmadığı saldırının sonuçlarına bakıldığında anlaşıldığını belirten Karakuş, “Bu saldırı gereksiz ve düşüncesiz bir saldırı. Hiçbir sonuç elde edilemediği mevcut uluslararası konjonktürden de anlaşıldı. ABD’de Başkan Biden, bir önceki başkan ve aday olduğunu her fırsatta söyleyen Trump’un 15 gerisindeydi. Saldırıyı iç politikada dilediği gibi kullandı. Bu açık. Bu yorumu ABD basını da yapıyor. Bu farkı kapadı. İsrail Başbakanı Netanyahu hükümet kuramıyordu hükümet kurmak için adımlarını attı, sonuç alıyor. Ayrılmış bir İsrail siyaseti Netanyahu’nun etrafında yeniden birleşti bu terör saldırısının ardından. Bu nedenle İsrail ve ABD kendi iç siyasetlerinde bu saldırıdan sonra istediğini alıyor. O zaman bu saldırıyı Hamas neden yapıyor. Hiçbir amacı yok derken anlam kazanmıyor derken bunu kastediyorum” diye konuştu.
Hamas’ı bu eyleme itenlerin nasıl bir amaç içinde olduklarının anlaşılamadığını ancak saldırının düşüncesizce yapıldığının ortada olduğunu ifade eden Karakuş, “Düşüncesizce atılan adımların hiçbir anlamı olmuyor. Son dönemde bunun iki örneğini yaşadık bölgemizde. Bunlardan biri Hamas’ın saldırısı, diğeri de Rusya Ukrayna savaşında Rusya’nın düşüncesiz ve plansız hareketi. Bunlara dikkat etmek gerekiyor. Ortadoğu’da böyle bir saldırı ise beklenen sonucu verir mi zaman gösterecek. Daha önce İbrahimi antlaşmalar kapsamında İsrail ile arasını düzeltmek isteyen, normalleşme süreci başlatmak isteyen Arap ülkeleri, saldırının karşısında Filistin’in çağrısıyla dışişleri bakanları toplantısı yaptı. Saldırıdan sonra yapılan açıklama öyle anlaşılıyor ki bekleneni vermedi. Her zaman söylüyorum bölgede Büyük Ortadoğu Projesi sürüyor. Türkiye ana hedef ancak bir türlü istedikleri fırsatı bulamıyorlar. Bu nedenle geniş tabloya iyi bakıp politikaları buna göre üretmek önemli” ifadelerini kullandı.