Başkentte Film Festivali heyecanı

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, AB Türkiye Delegasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi tarafından desteklenen 34. Ankara Film Festivali bugün 19:30’da gerçekleştirilecek açılışla başkentli sinemaseverleri sinemaya doyuracak.  Festival Kızılay Büyülü Fener Sinemaları’nda gerçekleştirilecek film gösterimleri, paneller, yönetmenlerle, oyuncularla ve film ekipleriyle yapılacak söyleşilerle dolu dolu bir programla 2-10 Kasım tarihlerinde başkentli sinemaseverlerle buluşacak.
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Kısa ve Belgesel Film Yarışması heyecanının yaşanacağı festivalde özel film seçkilerinin yer aldığı bölümler de yer alacak.
Festival’in onur ödüllerine gelince; Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu kararıyla bu yıl Aziz Nesin Emek Ödülü oyuncu Nur Sürer’e, Sanat Çınarı Ödülü ressam ve akademisyen Mustafa Ayaz’a, Kitle İletişim Ödülü ise müzisyen Cahit Berkay’a sunulacak.
34. ANKARA FİLM FESTİVALİ DÜNYA SİNEMASI PROGRAMIDünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 34. Ankara Film Festivali Dünya Sineması bölümü geniş bir seçkiyle karşımıza çıkıyor.
Ustalardan
Ustalardan bölümünde Almanya, Japonya ve İngiltere olmak üzere birçok ülkeden artık kültleşen ve bu sene yeni filmleri ile festivallere damgasını vuran yönetmenlerin filmleri Ankara seyircisiyle buluşacak.
The Scent of Green Papaya filmi ile ismini duyuran Vietnamlı yönetmen Anh Hung Tran’ın son filmi Şeflerin Aşkı/  The Taste of Things, Ustalardan bölümünde yer alıyor. Bir şef ve bir gurmenin arasında geçen bu romantik dram filmi, 2023 Cannes Film Festivali’nde Anh Hung Tran’a En İyi Yönetmen ödülünü kazandırdı. 
İngiltere’nin en başarılı yönetmenlerinden biri olan ve İngiliz sosyal gerçekçilik akımının ustası Ken Loach’un yeni filmi Umudunu Kaybetme/ The Old Oak da bu sene festivalde yer alacak. Sosyo-politik bir film olan Umudunu Kaybetme, ayakta kalma mücadelesi veren bir barın ve sahibinin köylerine gelen mülteciler ile yaşadığı olayları konu alıyor. Ken Loach’un beğenilen bu son filmi, yönetmene Locarno Film Festivali’nde Seyirci Özel Ödülünü kazandırdı.
İtalyan sinemasının vazgeçilmez isimlerinden olan Nanni Moretti’nin son filmi Güzel Günler/ A Brighter Tomorrow, Cannes film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığına layık görüldü. Film, son çektiği film yüzünden ailesi ile sorunlar yaşayan bir yönetmeni konu alıyor.
Bu seneki diğer İtalyan ustamız ise Marco Bellocchio. Katolik meselelerine eleştirel bakış açısıyla bilinen, İtalyan sinemasının en istikrarlı ve cesur yönetmenlerinden Bellocchio, bu sene Kidnapped/ Rapito ile yine düşündürücü bir hikaye sunuyor. 1858 yılında geçen film, kaçırılan ve Katolik yapılan Yahudi bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. 2023 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığına layık gösterildi.
Son dönemde Alman sinemasını beğenilen yönetmeni Christian Petzold’un yeni filmi, bu sene 34. Ankara Film Festivali seyircisiyle buluşacak. Merakla beklenen Kızıl Gökyüzü/ Afire, bir grup arkadaşın gittikleri tatilde yaşadıkları olayları konu alıyor. Film 2023 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Gümüş Ayı Jüri Büyük Ödülünü kazanmıştı. 
En son 2018 yılında Shoplifters filmi ile beyazperdede izlediğimiz Hirokazu Koreeda, bu sene Canavar/ Monster filmi ile karşımıza çıkıyor. Oğlunun tuhaf davranışlarını çözümlemeye çalışan bir anne ve oğlunun ilişkisini konu alan film, bu seneki Cannes Film Festivalinde Queer Palm ve En İyi Senaryo ödülünü kazandı.
DÜNYA FESTİVALLERİNDENHer sene olduğu gibi bu sene de dünya festivallerinden özenle seçilmiş filmler Ankara Film Festivali seyircisi ile buluşuyor.
Okulda hırsızlıkla suçlanan bir öğrenci ile öğretmeni arasında geçen, Türk asıllı Alman yönetmen İlker Çatak’ın son filmi Öğretmenler Odası/ Teacher’s Lounge, Almanya’nın 2024 Akademi Ödülleri aday adayı olarak seçildi. 2023 Berlin Film Festivali’nden 2 ödül kazanan film, Kino 2023 katkıları ile festivalde yer alacak.
2023 Cannes Film Festivali’nde Golden Eye ödülünü kazanan belgesel film Dört Kız Kardeş/ The Four Daughters, dört kız çocuğu ve annesinin hikayesini anlatıyor. Bir gün ortadan kaybolan iki büyük kızının yokluğunu hissettirmemek için yönetmen Kaouther Ben Hania, kayıp kızlarının yerine iki oyuncu getirerek anne ve kızlarının yaşadığı travmaları gözler önüne seriyor.  
Bir fantastik kara komedi filmi olan Vincent Ölmeli/ Vincent Must Die, durduk yere saldırıya uğrayan Vincent’ı ve hayatını düzene sokmak için değiştirme çabasını anlatıyor. Bu seneki Cannes Film Festivali’nde Golden Camera ödül adayı olan filmin yönetmen koltuğunda Stephan Castang oturuyor.
Ankara Film Festivali’nin uzun yıllardan beri destekçileri olan Vişegrad ülkeleri; Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan her sene de olduğu gibi bu sene de birbirinden renkli dört film izleyiciyle buluşacak. Yine Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteği ile 34. Ankara Film Festivali’nde Avrupa’nın seçkin festivallerinde ödül almış ve Avrupalılığı konu alan filmler de seyirciyle buluşacak. 
Festivalde kamera, sinema ve sinema sevgisi konulu film ve belgeseller ve gençler için özel bir bölüm de yer alıyor.