Etimesgut Belediyesi 100. Yıl Cumhuriyet Kültür Merkezi açılıyor

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Tamer Karadağlı’yı ziyaret etti. Ziyarette Karadağlı’ya 100. Yıl Cumhuriyet  Kültür Merkezi hakkında bilgi veren Demirel, Devlet Tiyatroları ile işbirliği içinde CKM’yi kültürün sanatın merkezi yapmak istediklerin söyledi.
ETİMESGUT KÜLTÜRÜN MERKEZİ OLUYORCKM’deki salonların teknik özelikleri bakımından Ankara’nın en modern ve büyük salonlarının başında yer aldığını kaydeden Demirel, “Toplam arsa alanı 14 bin 843 metrekare. İnşaat olarak 11 bin 800 metrekare alanda dört kat üzerine yapıldı. Büyük salonumuzun sahnesi 600 metre kare, seyirci kapasitesi 650, 21 metre yüksekliğinde sofita boşluğu dediğimiz bir alan var. Örneğin sahnede bir oturak var o değişeceği zaman 21 metre yükseğe çıkıp başka bir dekor inecek. Sahne değişirken taşıma yok. Tam otomatik sistem olacak. Tek bir kişi tüm sahneyi yönetebilecek. 8 adet prova odamız, 2 adet her biri 175 kişilik salonlarımız da olacak. 750 kişilik yine fuaye ve sergi alanımız hizmet verecek” dedi. CKM’de ETİSEM eğitim birimleri ve kütüphanenin de yer aldığını ifade eden Demirel, açık 10 bin metre karelik bir peyzaj alanına sahip olan merkezin bu yönüyle de yaşam alanına dönüşeceğini ifade etti.
KARADAĞLI: BÜYÜK HEYECAN DUYDUMProjeyi ve merkezin son görüntülerini inceleyen Karadağlı da Ankara’nın böyle bir kültür merkezi kazanacak olmasından büyük heyecan duyduğunu ifade ederek, Devlet Tiyatroları için bu merkezin çok büyük önem taşıdığını söyledi.
İstanbul AKM’den sonra Ankara’nın da CKM’ye kavuşacak olmasının büyük kazanım olduğunu belirten Karadağlı DT oyunlarının Etimesgut CKM’de oynanması için gerekli çalışmaları başlatacaklarının altını çizdi.
Karadağlı, “Projeyi çok beğendim. İnşallah en kısa sürede yerinde gelip görmek istiyorum. Ankara’nın böyle merkezlere ihtiyacı var. Etimesgut CKM Ankaramız için çok büyük bir kazanım olacak. Oyunlarımızı buradaki salonlarda da oynamak için gerekli işbirliğine hazırız. Böyle bir tesisi Ankara’ya kazandırdığı için Enver Demirel beyi tebrik ediyorum. Salonlar, sahne büyüklükleri ve diğer teknik özellikleri ile arzu ettiğimiz bir kültür merkezi olmuş” dedi.