GGYD üyeleri, 68. İş’te Fırsat Toplantıları’nda buluştu 

GGYD üyeleri, Ankara’da düzenlenen 68. İş’te Fırsat Toplantıları’nda bir araya geldi. GGYD üyelerinin sektörlerine ilişkin yaptıkları sunumlarla başlayan etkinliğe onur konuğu olarak yazar Ahmet Şerif İzgören katıldı. İzgören, dernek katılımcılarına “takım çalışması” hakkında bilgi verdi. 
GGYD Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu, açılış konuşmasında, iş dünyasında ve sosyal hayatta birlik ve beraberliğin öneminden bahsetti. Allıoğlu, “Her birimiz farklı yeteneklere, deneyimlere ve bakış açılarına sahibiz. Bu çeşitlilikler ve farklılıklar bir araya geldiğinde güçlü bir sinerji ve anlam oluşturuyor. İşte bu noktada, birbirimizin güçlü yanlarını keşfetmeli, birlikte çalışmanın ve birbirimizden öğrenmenin değerini anlamalıyız” diye konuştu. 
“BİZ’ ANLAYIŞIYLA ‘BEN’ ANLAYIŞINDAN DAHA ETKİLİ SONUÇLAR ALIYORUZ”
Allıoğlu, GGYD Yönetim Kurulu’nun dernek üyelerine olan yaklaşımından örnek vererek, her üyenin fikirlerinin kıymetli ve özel olduğunu vurguladı. “Biz” anlayışının “ben” anlayışından daha etkili, yapıcı ve sonuç alıcı olduğunu düşündüğünü belirten Allıoğlu, “Derneğimizin büyümesinde her bir üyemizin katkısı büyük önem taşıyor. Kendi alanlarımızda edindiğimiz bilgi ve deneyimleri paylaşarak ailemizi her geçen gün büyütüyor,  1.300’ü bulan üye sayımızı her geçen gün artırıyoruz” dedi. 
“GGYD AİLEMİZİ DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ”
Allıoğlu, konuşmasını  “Şimdilik İzmir, Konya, Çorum ve Bursa’da şubelerimiz var. Bu şubelere yakında Eskişehir, Samsun ve Kayseri’yi ekleme çalışmalarımız sürüyor. Hep birlikte el ele vererek GGYD ailemizi daha da büyüteceğiz. Değerli katılımınız ve desteğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Hep birlikte daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Bugün aramızda kıymetli hocamız Ahmet Şerif İzgören var. Kendisinin takım çalışmalarına ilişkin düşünceleri bizler için yönlendirici olacaktır; değerlendirmeleri ufkumuzu açacaktır” diyerek sonlandırdı.  
“ANALİZ YAPMADAN TAKIM OLUNMAZ”
GGYD üyelerinin sektörlerine ilişkin sunumları ve GGYD Genel Başkanı Allıoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan Ahmet Şerif İzgören, takım çalışması hakkında bilgiler verdi. 
Takım çalışmasında beş faktörün olduğunu söyleyen İzgören, “Bunlar liderlik, takım ruhu, iletişim, ortak hedefler ve iş akışıdır. Bunların haricinde seninle birlikte üretim yapan ekip, birbirini krizlerde ayağa kaldırır. Ancak analiz yapmadan takım olunmaz. Bazen takım olamazsın. Bunun için işin durumunu iyi incelemek gerekir” dedi.
Farklılıklara tahammül etmenin önemine değinen İzgören, “Bir şirkette benzerlik faciadır. İki patronun ikisi de analizci olup, detay görüyorsa batar o şirket, ikisi liderse yine batar. Farklılıklara tahammül etmeniz çok önemli. İnsanların etnik köken ve inançlarıyla ilgilenmeye başladığınızda kaybedersiniz. Farklı insanlarla çalışın, sonra siz orkestra şefliği yapın. Harikalar yaratırlar. Benzerlikler faciadır ve üretimi öldürür” diye konuştu.
İzgören, “Toplantılarda kendisini anlatanı çok çalışıyor zannedersiniz, üretimi yapan sessiz sedasız oturur. Liderseniz her şeyi ölçülebilir hale getirin. Ölçülebilir hale getiremezseniz, anlatılardan etkilenmeye başlarsınız. Teknik bakmayı öğrenmek gerekiyor. Kurumlarda ölçülemez hiçbir şey bırakmayın, yoksa anlatılardan etkilenirsiniz. Öteki türlü önyargılarla gitmeye başlar her şey.
Bir ekibi bir araya getirip başta performans alma ihtimaliniz yok. Mutlaka zaman ayırmanız gerekir. İşi bilmeden gaz verseniz o da tutmaz, sizin de işi, işin matematiğini bilmeniz gerekir” ifadelerini kullandı.
İzgören’in sunumunun ardından GGYD Genel Başkanı Allıoğlu, günün anısına İzgören’e plaket takdim etti. Keyifli ve verimli geçen sunumdan sonra GGYD üyeleri İzgören ile fotoğraf çektirdi.