“Kazların Senfonisi” sanatseverlerle buluştu

 “Bizim köyden geçen çay, Aras nehrinin bir kolundan geliyor. Biz çocukların bütün eğlencesi de küçük çay kıvrımında biriken suda oynamaktı. Kazlar yanımızda otluyor, çayda yüzüyorlar, durmadan ciyak ciyak bağırıyorlar. Anne kaz yavrularını korumak için her an tetikte, yan gözle havayı gözetliyor”  diye anlatıyor çocukluğundan kalan bir anıyı fotoğraf sanatçısı A.Kadir Ekinci. Ve yıllar sonra kazların yaşamını fotoğraflayarak “Kazların Senfonisi”ne dönüştürüyor  kazların ciyaklamalarını.
Fotoğraf sanatçısı A.Kadir Ekinci’nin “Kazların Senfonisi” adlı fotoğraf sergisi Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde başkentli sanatseverlerle buluştu. Sanatçı doğduğu topraklar için önemli bir yere sahip olan kazları yaşam alanlarında fotoğrafladı. Siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan sergide 40 fotoğraf yer alıyor. Dördüncü kişisel sergisini açtığını ve heyecanlı olduğunu ifade eden fotoğraf sanatçısı A.Kadir Ekinci, “Kazların yaşam alanını uzun bir süre çalıştım. Sergide 2014 yılından 2023 yılına kadar yaklaşık 9 yıllık bir süreçte çekilen fotoğraflar yer alıyor.
KAZLARLARIN YAŞAM ALANLARINI GÖZLEMLEYEREK FOTOĞRAFLADIDoğduğu topraklar için önemli bir yere sahip olan kazları fotoğraflayan fotoğraf sanatçısı A.Kadir Ekinci, 2014 yılında kazları çalışmaya başladığında bu işin çok kolay olmayacağını düşündüğünü ifade ederek,  “Kaz Kars’ın bir simgesi. Çocukluğumdan ve kendi kazlarımızdan yola çıkarak kazların yaşam alanlarını yeniden gözlemlemek, belgelemek için bir çok kez Kars’a gittim. Gerek köyünde, evinde kaz yetiştiren hemşehrilerimle gerekse artık yavaş yavaş gelişmeye başlayan kaz çiftliklerinin sahipleri ile konuştum sohbetler ettim. Kazların geceyi nasıl geçirdiklerini görmek için sabaha kadar onları izledim. Seslerini kaydettim. Bütün gece sabaha kadar hiç durmadan sesleri kesilmedi. Ancak en keyifli anları sabah erkenden kümeslerinden hevesle uçarcasına koşarak yeni güne başlamalarıydı. Çayda nasıl yıkandıklarını, sahiplerinin ‘gel gel bili bili’ deyince yemlerine doğru nasıl bir heyecanla koştuklarını ilgi ile izledim” diye konuştu.
Ekinci, kazların hem Kars’ın hem de ülke ekonomisi için de önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek,  “Bugün Kars ve çevresinin çok geniş mera alanlara sahip olması nedeniyle her yıl çok sayıda kaz yetiştirilir. Yöre insanının temel gelir kaynağı olması bakımından önemli bir yere sahiptir kazlar. Kazların etinden, tüyünden faydalanılır. Kars’ın bir simgesi olarak anılan kazlar, bakımı çok zor olan hayvanlardır.  Çok hızlı yürürler, daha da hızlanıp uçarlar, sezgileri çok yüksektir.  Vücutları kendilerine has desenlerle süslü tüylerle kaplıdır. Bazıları Kars’ın kış mevsiminde insan boyu kadar yükselen kar gibi bembeyazdır. Bu güzelliklerinden dolayı yöre halkı ‘Kars’ın Kızı’ diye anarak onlara isimler bağışlar, övgüler dizerler. O yüzden daha önce çalıştığım ‘Hayvan Pazarı’ gibi kazlar da orada yaşayan insanlara ekonomik olarak bir güç de katıyor. Ayrıca Türkiye’deki kazların yüzde 37’si Kars’ta yetişiyor. Ülkemizde bir buçuk milyon kaz var. Bunun 510 bini Kars’ta bulunuyor. Kazın ve Kars’ın Türkiye ekonomisi için böyle bir katkısı da var. Türkiye dünya sıralamasında da 8. sırada. Dolayısıyla Kars da bunun içerisinde önemli bir yere sahip. Kazlar Kars’la çok özdeşleşmiş durumda. Kars’ta kazlara verilen önem de şehirde kendisini hissettiriyor. Modern çiftliklerin kurulmasının yanı sıra eski geleneksel yöntemlerle de çalışmalar yapılmakta” ifadelerini kullandı.
Ekinci, uzun yılları kapsayan  “Kazların Senfonisi” adını verdiği çalışmasında yardımlarını esirgemeyen hemşehrilerine ve dostlarına destekleri ve katkılarından dolayı teşekkür etti.
Fotoğraf sanatçısı A.Kadir Ekinci’nin “Kazların Senfonisi” adlı fotoğraf sergisi 19 Aralık 2023 – 1 Ocak 2024 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gezilebilir.
A.KADİR EKİNCİAFAD Altın Kamera ve Şinasi Barutçu Kupası’nın (2013) sahibi olan Ekinci, FIAP 25. Baskı Bienali’nde Türkiye’nin dünya birinciliğini kazandığı ekipte yer aldı. 2002 yılında Sanat Kurumu tarafından ‘Yılın Övgüye Değer Sanatçısı’ ödülüne layık görüldü. Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) üyesi olan Ekinci birçok karma sergiye katıldı ve fotoğraf yarışmalarında ödüller kazandı. Işığın peşinden gittiğini söyleyen Ekinci’nin Kars’a ait “Sessiz Işık”,  “Uzak Işık” ve “Mal Meydanı” adlı sergileri bulunuyor.