Milletvekili dediğin böyle olur

Ahmet Kutsi Tecer’in şiirinde olduğu gibi “ Orada bir Köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür”  gibi.
Adana’da bir milletvekili var. O vekil,  üstün nitelikleri ve çalışkanlığı ile sadece Adana’ya değil, tüm Türkiye’ye örnek teşkil ediyor. Çok çalışıyor. Yüzündeki gülümsemeyi eksik etmiyor. Nezaketi asla bırakmıyor. Teşekkür etmesini biliyor. Bir sporcu misali koşuyor. 7/24 halkın içinde telefonu ve kapısı açık. Seçmen ona değil, o seçmene gidiyor.
AK Parti Adana Milletvekili ve TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Suna Karamık’ tan söz ediyoruz. Hiç karşılaşmadık. Ve de yüz yüze hiç konuşmadık. Dersine de girmedim. Çalışkanlığı ve mütevazılığı ile herkesin dilinde. Bizim de dikkatimizi çekti. Demokrat Parti geleneğinden gelen bir siyasetçi…
Suna Hanım, benim de hoca olarak mensubu olduğum Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde “Yüksek lisans” öğrencisi.
”Ben milletvekiliyim. Komisyon başkanıyım. Hem parlamentoda hem de seçim bölgesinde çok yoğunum” şeklinde hangi hocasına rica etse. En azında devam konusunda muaf tutulur,  ödev ve sunum sistemleri ile kendisine yardımcı olunur.
Aksine Milletvekili Suna Hanım, en çok devam eden, başarılı bir öğrenci. Üniversiteye yeni başlayan bir öğrenci heyecanı ve sorumluğu ile hareket ediyor. Ayrıcalık asla istemedi.”
“Sayın vekilim yoğunsunuz, isterseniz devam konusunda yardımcı olalım” diyen meslektaşlarıma da” Hayır her öğrenci gibi eşit şartlarda okumak istiyorum” cevabı ile her hocanın beğenini kazanıyor.” Parlamentoda böyle vekillerde var” dedirtiyor.
ALES ve YDS sınavlarında da başarı gösteren Karamık, Siyasal İletişim alanında Yüksek Lisansı hedefliyor.
Çünkü Suna Hanım iş dünyasında, bürokrasi ve siyasette bilinen, tanınan, itibar gören, olduğu gibi olan, göründüğü gibi görünen yiğit bir kadın haklarının savunucusudur. Mütevazı aile yaşantısı, ailece şaibesiz geçmişi, onurlu dik duruşu onun en büyük servetidir.
Malumdur ki, yaptığı görevler itibariyle bir faniye nasip olacak her makamı mevkii görmüştür. En genç yaştan itibaren itibarlı işlerle uğraşmış; yaptığı işlere de itibar kazandırmıştır. Topluma mal olmuş, değer katmış bir milletvekili.
Her bürokrat ve siyasetçi çok iyi bilir ve takdir eder ki, Suna hanım, her aşamada başarılı olarak Türkiye’ye mal olmuştur.
Siyaset, particilik iddia işidir, İnanç işidir. Umut vermek, heyecan yaratmak gerekir. Sebat edeceksin, yılmayacaksın, çok çalışacaksın. Azimliysen, kararlıysan, iddia ve inanç sahibiysen ulaşamayacağın hedef, başaramayacağın zorluk yoktur.
Suna hanım bunu başarıyor. Sadece seçim bölgesi Adana’da değil, Türkiye’nin her Bölgesi’nde takdir topluyor.
Suna Karamık kimdir?
Kısaca 1994’te İstanbul ve Ankara’da faaliyet gösteren ve kurumların ihtiyaç duyduğu pozisyona en uygun yöneticinin bulunması konusunda uzmanlaşan bir yönetim danışmanlık şirketi kurdu.[2] Şirketin hisselerinin çoğu, 2001’de bir Hollanda şirketi tarafından satın alındı.[3]
1999 yılında Kanal E’de formatını kendisinin hazırladığı bir insan kaynakları programı sundu. 2009’da TRT 1’de yayınlanan Kariyer Edin adlı kariyer yarışma programında görev aldı.2015-2019 yılları arasında Okul’ da formatını kendisinin yazdığı Kariyer Haritam adlı programı sundu.[4]
2016’da Türk Hava Yolları’nın pilot yetiştirmek üzere Aydın’da kurduğu THY Aydın Çıldır Havalimanı İşletme Şirketi Genel Müdürlüğü’ne getirilerek Türkiye’ de havacılık sektöründeki ilk kadın genel müdür oldu.[5] 2016-2019 yılları arasında THY Uçuş Eğitim ve Havalimanı İşletme A.Ş. (TAFA) adlı işletmenin ilk genel müdürü olarak görev yaptı.
1997’de kuruluşundan itibaren yer aldığı Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER)’in Genel Başkanı oldu, 2015-2017 arasında genel başkanlık görevini yürüttü.[6][7] Türkiye’de işgücü sektörünün sağlıklı büyüyebilmesi için 2004’te kurulan Özel İstihdam Büroları Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) yönetiminde görevler aldı.