Türkiye dış politikada çok dikkatli olmalı

Türkiye’nin son günlerde kuzeyinde ve güneyinde yaşanan gelişmeler kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Emekli vali Behiç Çelik, Türkiye’nin son dönemde dış politikasını belirlerken birinci dünya savaşı ve kurtuluş savaşında yaşananları asla göz ardı etmemesi gerektiğini belirterek, “ Çanakkale savaşını kaybeden o dönemin küresel güçleri İngiltere, Fransa Rusya’da rejim değişikliğine engel olamamıştı. İç siyasette zora düşen Rus çarına yardım götüremediler. Oysa savaştan önce Rusya, İngiltere, Fransa bir araya gelip Osmanlı Devleti topraklarını paylaşmıştı. Bu nedenle her ne olursa olsun küresel güçler arasındaki gizli anlaşmaların varlığı bana göre göz ardı edilmemeli” dedi.
Osmanlı Devleti’nin birinci dünya savaşına girdikten sonra Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Çanakkale savaşlarının dünya tarihini değiştirdiğini belirten Çelik, şunları söyledi: “ O dönem eğer ulu önder Atatürk komutasındaki Türk Silahlı Kuvvetleri Çanakkale savaşını kazanmamış olsaydı bugün her şey daha farklı olabilirdi. Bunun nedeni ise Rusya, İngiltere ve Fransa’nın Osmanlı Devleti toprakları üzerindeki yaptığı gizli anlaşmaydı. Bunu da zaten batılı ülkelerin arşivlerden öğreniyoruz. Eğer Rusya’da Çar devrim ile yıkılıp Lenin yönetimi ele almasaydı boğazlar Ruslara verilecekti gizli antlaşma gereği. Ancak Çanakkale zaferi bir anlamda bunu engellemiş oldu. Daha sonra bu güçler yani İngiltere, Fransa, İtalya İstanbul’u işgal etti ve Kurtuluş savaşına giden yol açıldı. Atatürk ve arkadaşları da Türkiye Cumhuriyetini kurdu. Türkiye dış politikada politik tavırlarını belirlerken tarihi asla unutmamalı.”
Son dönemde Gazze’de yaşanan operasyonların Türkiye açısından beklenmedik sonuçlarının da bu noktada şekillenebileceğini kaydeden Çelik, “ Gazze’de gerçekleştirilen İsrail operasyonlarına yönelik politika belirlerken Ukrayna’da savaşan batılı güçler ile Rusya’nın Doğu Akdeniz’de anlaşabileceklerini unutmamak gerekiyor. Küresel güçler bu tür gizli antlaşmaları tarih boyunca yaptı. Bugün Suriye’nin kuzeydoğusunda sözde Kürdistan kurulmasına Rusya karşı çıkar mı? Diğer ülkelerin ise böyle bir planı olduğunu yıllardır biliyoruz. Öte yandan Doğu Akdeniz’de Kıbrıs konusunda Türkiye’yi etkisizleştirip, Ege Denizi’ne Türkiye’nin çıkmasını engellemek gibi bir plan olabilir mi bunları hesaba katmak önemlidir” diye konuştu.