Yenimahalle’de pazar yerleri enerji üretiyor

Yenimahalle Belediyesi’nin doğa dostu projeleri kapsamında hayata geçirdiği güneş enerjili 5 pazar yerinden ilki olan Kent-Koop Pazar Yeri açıldı.
Kent Konseyi Orkestrası Sanatçısı Yüksel Didikoğlu’nun sahne aldığı açılışa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Gökay Yıldırım, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, Ankara Pazarcılar Odası Başkanı Recep Ayhan, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“YEŞİL ENERJİ KAYNAKLARI DESTEKLENMELİDİR”Yaptığı konuşmada iklim değişikliğine dikkat çeken ve yeşil enerji kaynaklarının desteklenmesi gerektiğine değinen Başkan Yaşar, “İklim değişikliği ile yenilenebilir enerji artık dünyada en değerli kaynak olarak görülüyor. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin gelecekte daha büyük sorunlara yol açmasını önlemek için yeşil enerji kaynakları desteklenmelidir. Biz de göreve geldiğimizde parklarımızı yenilenebilir enerjiyle aydınlattık. Şimdi de Türkiye’de ilk defa sadece bulunduğu pazar yerini değil belediyenin tüm yapılarının enerjisini karşılayacak bir projeye imza attık. Proje ile enerji tasarrufuna büyük katkı sağlanacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.
5 PAZAR YERİ ENERJİ ÜRETECEKİlçe genelindeki tüm bu pazarlarda bu projeyi uygulamak istediklerini de belirten Yaşar, “Şuanda Kent-Koop Mahallesi ile birlikte Kardelen, Ergazi, İnönü ve Batı Sitesi Mahallesi Pazar Yerleri’ni de üzerini kapatarak fotovoltaik güneş enerji panelleri yerleştiriyoruz. İnşallah bu ay içinde hepsini açacağız. Toplamda 26 bin 394 metrekare alana enerji paneli yerleştiriyoruz ve şebeke bağlantılı elektrik enerjisi üretimi yapacağız. Önümüzdeki dönemde de diğer pazar yerlerimizi aynı şekilde güneş enerjisi panelleri yerleştirmeyi planlıyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz çünkü biz ülkemizi seviyoruz ve kaynakları verimli kullanmak için 15 senedir sizin verdiğiniz vergileri sizlere fayda sağlayacak işlere harcıyoruz. Bu pazarlarda üretilecek enerjiden kalan ihtiyaç fazlasını TEİAŞ’a vereceğiz. Bu da belediye bütçemize katkı sağlayacak” diye konuştu.
“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”Açılışta Ankara Pazarcılar Odası Başkanı Recep Ayhan da pazarcı esnafı adına Yaşar’a teşekkürlerini sundu ve “Başkan Fethi Yaşar’ın kapısını ne zaman çalsak bizi geri çevirmedi. Sorunlarımıza eğildi, bizlere destek oldu. Şahsım ve pazarcı esnafımız adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Mahallesi adına Yaşar’a teşekkürlerini sunan Kent-Koop Mahallesi Muhtarı Şükran Ayaz ise  “Yepyeni teknolojisi ile mahallemizin hizmetine sunulan pazar yerimiz tüm Türkiye’ye örnek olacak. Başkanıma çok teşekkür ediyorum” dedi.
Belediye tarafından vatandaşlara lokma ikramının da yapıldığı açılışta Başkan Yaşar, pazar yerini dolaşarak pazarcılara hayırlı işler diledi.