Yüzde 60’a yakın oy alacağım

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce yenilenen ‘Tarihi Ulus Hali’nin açılışı ABB Başkanı Mansur Yavaş tarafından yapıldı. Açılışa, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ulus esnafı ve Ankaralı yurttaşlar katıldı. Açılış sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yavaş, “Aşağı yukarı 4 milyon 400 bin seçmeniz var. Ben en az yüzde 60’a yakın oy alacağıma inanıyorum. Anketler de onu gösteriyor. Ben herkesin oyuna talibim. Takdir milletindir. Onun önüne hiç kimse geçemez. Dolayısıyla biz 5 yıldır yaptığımız hizmetlerle Ankara halkının önüne çıkacağız. Onlar da takdir edecekler. Biz başka bir siyasi partinin işine hiçbir zaman karışmıyoruz” dedi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce yenilenen ‘Tarihi Ulus Hali’nin açılışı bugün ABB Başkanı Mansur Yavaş tarafından yapıldı. Açılışa, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ulus esnafı ve Ankaralı yurttaşlar katıldı. ABB Başkanı Mansur Yavaş, yenilenen ‘Tarihi Ulus Hali’nin açılışında “Bugün çok önemli bir iş yapıyoruz. Seçimlerden önce sürekli olarak Ulus’tan bahsetmiştim. Buraların hemen hemen hepsi yıkım tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Seçimden önce biz, bunların bizim için çok önemli eserler olduğunu, bütün gelişmiş ülkelerde, başkentlerde tarihi kent merkezinin özellikle korunduğunu, bu nedenle biz yıkmayacağımızı tam tersine buradaki esnafı mağdur etmeden buraları tamamen yenileyeceğimiz konusunda söz vermiştik. Amacımız şuydu. Bütün kentlere turist geliyor. Ankara’ya turist gelmiyor. Biz bunu aday olduğumuzda da iddia ettiğimizde ‘Ankara’ya turist niye gelsin’ diyorlardı. Ben de ‘Benim gözümle bakın bir de Ankara’ya’ diye yayınlamıştım. Ankara’da da yeterli miktarda turisti çekecek, tarihi ve kültürel zenginliklerimiz var. Ama onu görecek göz lazımdı. Hayalimiz şudur. Ulus’ta trafiğin yerin altına alınarak 19 Mayıs Stadı’nın Gençlik Parkı’ndan itibaren insanları yürüterek 1. Meclis, 2. Meclis’ten başlayarak İş Bankası Müzesi dahil buradan Bentderesi’ne doğru yürünmesi, buradaki tarihi ve kültür eserlerinin hepsinin ortaya çıkarılması ve buradan Bentderesi’ne kadar inerek oradaki Roma Tiyatrosu’nu ve sol taraftaki Hacı Bayram’ı hep birlikte bir kültürel zenginlik olarak ortaya çıkaracağımızı söylemiştik” söyleminde bulundu.
Pandemi döneminde ve ekonomik krizlerde esnafın yanında durduklarına dikkat çeken Yavaş, “Belediyeciliğin ne olduğunu gösterdik. Belediyecilik yıkmak değil, onarmaktır, yapmaktır, yaşatmaktır. Darda olanın yanında olmaktır. Yapılan betonlar, yollar, 2-3 ay sonra unutulur. Ama darda kalan bir insanın, esnafın dar gününde yanında olduğunuz zaman bu hiçbir zaman unutulmaz. Gerçek belediyecilik de benim anlayışıma göre budur. Amacımız şuydu. Bir kentin tarihini, kültürünü, hafızasını yok ederseniz şuurunu, hafızasını kaybetmiş bir insan nasıl gezerse o kent o hale gelir. Dolayısıyla 1937 yılında yapılan bu bina dahil buralarda gördüğünüz binaların hepsi dahil hepsini elden geçiriyoruz. Amaç hem turist gelsin hem kültürümüzü koruyalım. Hem buradaki esnafımız daha fazla para kazansın. Tekrar hayırlı, bol kazançlar diliyorum” ifadelerini kullandı.
‘ALLAH’TAN BAŞKA HİÇ KİMSEDEN KORKMUYORUM’Program sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABB Başkanı Yavaş, bir muhabirin “Sayın Akşener’in sizlerle ilgili, Ekrem İmamoğlu ve sizlerle ilgili biraz sert açıklamaları oldu. Öncelikle Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde korktuğunuzu iddia etti. Bu konuda ne söyleyeceksiniz” sorusuna “Ben Allah’tan başka hiç kimseden korkmuyorum. Her şeyin bir usulü vardır. Her zaman açıkladım. Eğer 6’lı Masa aday gösterirse aday olacağımı söyledim. Daha bundan net bir şey söylenemez. Bunu kurgulamak, 6’lı masada bulunan liderlere aitti. Bunun sorumlusu ben değilim” yanıtını verdi.
‘EN AZ YÜZDE 60’A YAKIN OY ALACAĞIMA İNANIYORUM’İYİ Partinin Ankara’da aday çıkarması yerel seçim sonucunu değiştirir mi sorusunu yanıtlayan Yavaş, “Değiştirmez. Aşağı yukarı 4 milyon 400 bin seçmeniz var. Ben en az yüzde 60’a yakın oy alacağıma inanıyorum. Anketler de onu gösteriyor. Ben herkesin oyuna talibim. Takdir milletindir. Onun önüne hiç kimse geçemez. Dolayısıyla biz 5 yıldır yaptığımız hizmetlerle Ankara halkının önüne çıkacağız. Onlar da takdir edecekler. Biz başka bir siyasi partinin işine hiçbir zaman karışmıyoruz. Ben 28 Mayıs’tan sonra Akşener ile Genel Başkanlarımızın hem Kemal Kılıçdaroğlu’nun hem Özgür Özel’in bilgisi ile birkaç defa konuştum. Burada konuştuğumuz konu, bir muhalefet partisi olarak ne yapılırsa muhalefetin daha güçlü olacağı tabii bu arada İYİ Parti’nin de daha güçlü olacağı konusunda senaryo ve fikir konuştuk kendileri ile, ta ki 26 Ağustos’a kadar. Şimdi de dün bahsedilen isimlerle ilgili konuşmak gerekirse biz ne Sayın Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in ne de Sayın Meral Akşener’in bilgisi dâhilinde olmayan bir faaliyet yapma durumunda değiliz. Hepsi kendileriyle görüşülerek yapılmıştır. Taslak istenilmiştir, taslak sunulmuştur. Asla bir başka partinin, hangisi olursa olsun, işine karışmak operasyon yapmak benim tarzıma uygun bir şey değildir. Dolayısıyla ortada bir operasyon varsa, o operasyonun içinde biz yokuz onu söyleyeyim. Kim operasyon yapıyor ben bunu anlamış değilim. Bu bir yerel seçim. Savaş kelimesi de çok ağır kaçmıştır. Partiler arasında rekabet olur sadece. Biz kendimizi 4,5 yıl boyunca tek başına CHP’nin belediye başkanı olarak görmedik. Her yerde ‘Millet İttifakı’nın belediye başkanıyız’ diye bunu söyledik. Şimdi de böyle bir iş birliği olursa sonuçta kazanan sadece CHP değil öncelikle iş birliği yapan partililer olacak. Eski adı Millet İttifakı’dır. Sonuçta hep kazanan Ankara olacak bunu unutmamak lazım. Ama kaybeden de Ankara olur. Kırk ile gittik. Bu konuda uzun uzun sohbetlerimiz oldu. Ben hâlâ aynı yerdeyim. Bir iş birliği Ankara’da hem CHP hem İYİ Parti ilçe başkanları tarafından yapılan toplantılarda Sayın Akşener’e duyurulmuştur. Bundan sonrası kendi vereceği kararıdır. Biz her türlü karara saygı duyarız.”
‘KORKAK KELİMESİNİ ASLA KABUL ETMİYORUZ’Akşener’in açıklamalarına kırgınlığınız var mı sorusunu Yavaş şöyle cevap verdi:
“Ben o konulara girmek istemiyorum ama korkak kelimesini asla kabul etmiyoruz. Hiçbir zaman korkmadım, korkan zaten Ankara Büyükşehir Belediyesine aday olmaz. Elimizi taşın altına koymamız gerekirse de koyarız. Ama bunun yolu, yordamı, usulü bellidir. Beni daha önce de başka siyasi parti genel başkanı aday ol diye çağırmıştır. Bu Genel Başkanların ‘hadi çık ortaya’ demesiyle yapılacak bir şey değildir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olacağına dair Sayın Meral Akşener’in çok sayıda söylemleri olmuştur, ‘biz noter değiliz’, ‘6’lı masa karar verecek’ diye. Keşke bunu son ana bırakmadan, bir şekilde daha önce görüşüp farklı bir karar alınsaydı daha düzgün olurdu. Belki de o zaman ille de benim aday olmamı istiyorsa o şekilde de önümü açabilirdi. Ben bu konulara çok giren birisi değilim. Ama açıkçası gerçekten korkaklıkla suçlanmak benim açıkçası zoruma gidiyor. Korkak falan değiliz. Eğer milletimiz için usulüne uygun bir şekilde yol açılırsa her şeye de aday oluruz. Ama önceliğimiz kesinlikle ve kesinlikle Ankara’dır. Ankara’da devam eden projelerimizi devam ettirmek… Buna da Ankara halkı karar verecek. Bir başkasının söylemesiyle bunu Akşener’i kastederek söylemiyorum, rakip adayın söylemesiyle önüne geçilecek durum yoktur. Ankara halkının terazisine kendimizi çıkarıyoruz.”