100. Yıl Parkı’na görkemli açılış

Yenimahalle Belediyesi’nin Cumhuriyetin 100. Yılına özel yaptığı 60 dönüm büyüklüğündeki devasa park CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla hizmete açıldı. İçerisinde Cumhuriyet devrimlerini anlatan rölyefler ve anıt heykelin bulunduğu 100. Yıl Cumhuriyet Parkı’nın açılışında sevilen sanatçı Ceylan Ertem de bir konserle kulakların pasını sildi.
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve eşi Azize Yaşar’ın ev sahipliğinde yapılan açılışa; Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcıları, PM Üyeleri, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Gökay Yıldırım, CHP Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım, Deva Partisi İlçe Başkanı Bahadır Koç, Prof. Dr Ali Haberal, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve binlerce ilçe sakini katıldı.
Buraya Gökdelende yapılabilirdiCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün çok güzel bir şey yapıyoruz. Altmış dönümlük bir alana, başkaları olsaydı, ‘buraya gökdelenler yapalım’ derdi. Ama burada yaşayanların tamamının ağaca, doğaya ihtiyacı var. Ankara’yı yeşillendiren, yeşile boğan bütün belediye başkanlarıma teşekkür ediyorum. Onlar size, Ankara’ya hizmet ediyorlar” dedi.
Kılıçdaroğlu “100 yıl bizim tarihimizde çok önemli. Çünkü Milli Kurtuluş Savaşı’nı verip, Cumhuriyet’i kurduktan sonra; bütün mazlum milletlere örnek olduk. Milli Kurtuluş Savaşı’nı verdikten sonra, işgal altında olan pek çok ülke milli kurtuluş savaşını verdiler. Ve bizi örnek aldılar. Biz Cumhuriyet’i kurduk, onlar da Cumhuriyet’i inşa ettiler. Biz, demokrasimizi geliştirmeye çalıştık, onlar da demokrasilerini geliştirmeye çalıştılar. Türkiye’nin yüz yıllık tarihinde, bütün mazlum milletlere örnek olan bir karakteri vardır.”diye konuştu. Kılıçdaroğlu “Türkiye bugün İslam coğrafyasının en görkemli, en güzel; büyük eksiklerine karşın demokrasisi gelişmiş bir ülke olarak karşımızda. Biz Cumhuriyetimizle, Cumhuriyet’i kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanları hem şükranla anıyor, hem de onlarla gurur duyuyoruz.
İkinci yüzyılın arifesindeyiz. Geçmişi unutmayacağız. Ama güçlü bir gelecek inşa etmek için yola çıktığımızı hepimiz bilmek zorundayız.” dedi.
Cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacağızAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da “Gazze’de yaşananları görüyorsunuz. Çok büyük bir zulüm var insanlar öldürülüyor, çukurlara atılıyor adeta dünyada yaşanmış katliamların en büyüğü yapılıyor. Suriye’yi görüyorsunuz. Suriyeliler ülkemize sığınmak zorunda kalmış. 100 yıl öncesini düşünebiliyor musunuz öyle bir ortamda Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıkıyor. Kuvayi milliye hareketi başlatıyor ve üstelik bunu yaparken saray hükümeti tarafından kanun kaçağı ilan ediliyor. Samsun, Sivas, Erzurum kongreleri ve daha sonra Mustafa Kemal Atatürk Ankara’ya geliyor. Böyle bir durumda hakkında tutuklama emri varken Ankara’ya geliyor ve coşkuyla seğmenler tarafından karşılanıyor. Bugün Başkent oluşumuzun da cumhuriyetimizin de 100. Yılını kutluyoruz. Bu nedenle cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacağız. Kutlamayanlara inat daha fazla kutlayacağız. Yaşasın cumhuriyet yaşasın Mustafa Kemal” dedi.
Cumhuriyet bizim varlık nedenimizYenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise “Cumhuriyet Bayramımız ulus olarak bizlerin en büyük bayramı. Yine her ulusal bayramımızda olduğu gibi kutlamalar sönükleştirilmeye, gölgelenmeye çalışılıyor. Cumhuriyet Bayramımız bizim eğlence günümüz değil ulus bilincini hep birlikte yaşadığımız gündür. Cumhuriyet bizim varlık nedenimiz, birlik ve beraberliğimizin teminatı olan bayramımızdır. Tüm can sıkıcı gündeme rağmen hepimizin görevi, her şeye rağmen Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını coşkuyla kutlamaktır.” dedi.
Yaşar, “ Bugünlere nasıl zorluklarla geldiğimizi bilen bizler, dimdik ayakta oldukça, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanları asla amaçlarına ulaşamayacaklar ve bizlere asla diz çöktüremeyecekler. Yine kitaplarımız, türkülerimiz ve al bayraklarımız ile meydanları dolduracağız, hep birlikte kahramanlık türküleri, marşlar söyleyip karanlığın üstüne yürüyeceğiz” dedi.
Programın sonunda Başkan Fethi Yaşar 100. Yıl Anıtının prototipini Kılıçdaroğlu’na hediye ederken, ikili Anıtın Heykeltraşı olan Aslan Başpınar’a teşekkür plaketi verdi.