19 Mayıs 1919

Her yola bir adımla çıkılır ve her yürüyüş bir adımla başlar.
19 Mayıs 1919 bir yola çıkıştır ve bir yolun başlangıcıdır.
Vatanımızın işgal ve istilasına karşı direnişin ilk resmî adımıdır 19 Mayıs 1919.
Şark meselesinin, yani Türklerin Anadolu’dan da atılması, yok edilmesi projesinin bozulduğu bir ölüm kalım savaşının başlangıç günüdür.
Yeni devletimizin, Türkiye Cumhuriyeti’nin, kuruluşuna giden yolda atılan cesur ve kararlı bir adımdır.
Bu yürüyüşle, yıkılan bir imparatorluktan yeni bir milli devlet ortaya çıkarılacaktır.
Türk tarihinde çok önemli bir değişim yaşanacak, Türk milleti ilk defa kendi temsilcileri ile kendisini yönetme durumuna geçecektir.
Mondros mütarekesi ile ordu dağıtılmış, silah ve cephanelere el konulmuş, ülke toprakları batıda Yunanlar, Trakya’da Fransız ve Yunanlar, güneyde İtalyanlar ve Fransızlar, kuzeyde, Karadeniz bölgesinde İngilizler ve doğuda Ermeniler olmak üzere farklı güçlerce işgale uğramıştır.
19 Mayıs 1919 bu işgalleri sonlandırmaya yönelik atılmış çok önemli bir adımdır.
Hem işgalcilerin hem de bunlara uymak zorunda kalan İstanbul Hükümeti’nin zorlamaları sonucu bu yolculukta liderlik, önderlik eden Mustafa Kemal Paşa, baskılar karşısında görevinden ayrılmış; sadece görevinden değil, mesleğinden de ayrılmış, Ordu’dan istifa edip “sine-i millete” dönerek, millet ile birlikte, kurtuluşa kadar mücadelesini sürdürmüştür.
İsmail Habip Sevük’ün deyimi ile, düşman çok diyenlere “kovulur” diyen, ordu yok diyenlere “ kurulur” diyen, ama para yok diyenlere “ bulunur” diyen ve dediklerinin hepsini yerine getiren Mustafa Kemal Atatürk bu kurtuluş mücadelesinin mimarıdır.
Mustafa Kemal Atatürk bu devletin temel değeri, bu milletin de ortak değeridir.
Eğer onu itibarsızlaştırmaya çalışırsanız; son zamanlarda bir kaç defa yaşadığımız gibi, devletin temelini yıkar, milleti bir arada tutan en büyük değeri yıpratır, halkı kutuplaştırır ve ülkenin birlik ve beraberliğine en büyük zararı verirsiniz.
Ve hiç unutulmayalım ki halk kutuplaşır, devlet yıkılmaya başlarsa bundan en çok zararı büyük Atatürk’ü itibarsızlaştırmaya çalışanlar görür.
19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş yolundaki milli ve kararlı yürüyüşün 105. yıldönümündeyiz.
Bütün milletimize kutlu olsun!