2 yeni turizm etkinliği

Bir hafta içerisinde 2 turizm etkinliğine katıldım.
İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı ve GlobeMeets B2B Networking Etkinliği.
Her iki fuarın zamanlaması Turizm Fuarları için ideal. Emitt fuarı 26 senedir aşağı yukarı aynı tarihlerde düzenleniyor. ilk senelerde, Turizm bu kadar gelişmemişti hatta erken rezervasyon gibi bir mevhumdan haberimiz dahi yoktu. Müşteri Cumartesi gireceği otel için Perşembe günü acentaya gider, kayıt yaptırırdı. Artık insanlar aylar hatta bir yıl öncesinden tatillerine karar veriyorlar. Dünyada ve Türkiye’de erken rezervasyon, Aralık hatta Kasım ayında başlıyor. Bu durumda Şubat ayında yapılan bir fuarın kıymeti harbiyesi kalmıyor. Şubat ayında, fuarda otel, acenta beğeneceksin de, anlaşma yapacaksın da, fiyatlama yapıp satışa çıkacaksın. En erken Mart, Nisan ayında piyasaya hazır olursun. Oysa Eylül, Ekim ayında yapılan fuarlarda, erken rezervasyona hazırlanma şansı oluyor.
1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı
Bir çok arkadaşım TÜRSAB’ın düzenlediği 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarında az sayıda katılımcı ve ziyaretçi görünce moral bozukluğu yaşadılar. Üstelik fuar şehrin tam göbeğinde ve Harbiye, Taksim, Şişli’de bulunan bine yakın turizm acentalarına birkaç yüz metre mesafedeydi. Ziyaretçi sayısı ise, o gün Harbiye Sarıyer Börekçisine giden acentacı sayısının çok altındaydı. İstanbul Beton, en büyük stand ile Turizm Fuarının yıldızıydı. 12 Balkan  ülkesinden katılımcı ve ziyaretçi sayısı da sınırlıydı.
Peki, moral bozmalı mıyız? Asla. Eskiler hatırlarlar. İzmir Fuarı da ilk kurulduğu yıllarda benzer zorluklar yaşamıştı. Ancak şimdi yoğun ilgiyle karşılanıyor. Bu fuar da zamanla oturacak ve olması gereken ilgiyi bulacaktır.
GlobeMeets B2B Networking Etkinliği;
Gelelim başarılı turizmci Hüseyin Kurt’un tek başına düzenlediği ve 1.si yapılan GlobeMeets B2B Networking etkinliğine.
Etkinlik, şehir merkezine uzak ve ilk defa düzenlenmesine rağmen çok büyük ilgi gördü. Yurtiçi ve yurtdışından katılan onlarca katılımcı ve önlerinde kuyruk oluşan standları vardı. Yüzlerce belki de binlerce katılımcıya transfer, konaklama olanakları dışında etkinlik alanında, Thai mutfağından, Brezilya kahvesine kadar dünya lezzetlerinden sürekli yiyecek, içecek servisi vardı. 5* otelde düzenlenen etkinliğin sonunda Fişekhane’de müzisyenlerin ve DJ’lerin canlı performansıyla muhteşem bir final gecesi yaşandı.
Çekilişle onlarca hediye gezinin dağıtıldığı etkinlikte, yerli yabancı katılımcılar bir sonraki seneyi şimdiden iple çekmeye başladılar.
Hüseyin Kurt, kısaca hepimize; “Bir Fuar böyle yapılmalı” dersi verdi.
Not: Bu etkinliklerin arka arkaya yapılmasının bence hiçbir sakıncası yok, hatta etkinliklerin birbirlerine destek olacaklarını düşünüyorum.