“2024 yılında sıkılaştırma tedbirleri sürecek”

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu, Ankara basını ile bir araya geldi. Toplantıya GGYD Genel Başkanı Allıoğlu’nun yanı sıra GGYD Başkan Vekili Gürbüz Bekiş, GGYD Başkan Yardımcısı Arda Alkan, GGYD Genel Sekreteri Elif Ufluoğlu ve GGYD Nilüferler Yetişiyor Eğitime Destek Fonu’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Çınar katıldı. GGYD Genel Başkanı Allıoğlu toplantıda 2024 yılında enflasyon, işsizlik, faiz oranları ve dövize ilişkin beklentilerini değerlendirdi. Allıoğlu, 21 Ocak 2024 tarihinde yapılacak GGYD 21. Olağan Genel Kurulu hazırlıkları ve yeni döneme ilişkin planlarından da bahsetti.
GGYD Genel Başkanı Allıoğlu, ekonomi yönetiminin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sıkılaştırma tedbirlerini sürdüreceğini söyleyerek, “Bu yılı yerel seçim öncesi ve sonrası diye ikiye ayırmak gerekiyor. Seçim öncesinde oy kullanacakların kendilerini iyi hissetmeleri ve ileriye yönelik daha olumlu bakmaları için para kaynaklarının açılmasını bekliyorum. Ancak ekonomi yönetiminin dediği gibi sıkılaştırma tedbirleri devam edecek. Merkez Bankası belki bu ay küçük bir faiz artırımı yapabilir, ancak seçimden sonra artırılan faizlerin tekrar gevşemesini, dövizin biraz yükselerek piyasadaki durgunluğun ve fiyat artışının daha hızlı olmasını bekliyorum” dedi.
“Bu yıl enflasyon mutlaka düşecek, ancak bu düşüşü özellikle ikinci yarıda hissetmeye başlayacağız” diyen Allıoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Ancak enflasyonun düşmesi demek hane halklarının mutlu olması anlamına gelmiyor. Enflasyon düşse bile pahalılık sürecek. Ayrıca işsizliğin artması olasılığı dikkate alınırsa, bu sefer daha büyük sıkıntılar çıkabilir. Bu yıl ekonomik büyümenin ise yüzde 3’ü bulacağını düşünüyorum. Döviz kurlarının da enflasyona paralel olarak artacağını tahmin ediyorum.”
Türkiye’nin yeteri kadar yabancı sermaye çekmediğini, yabancı yatırımcıların siyasi konjonktüre baktığını ve bir değişiklik olmasını beklemediğini vurgulayan Allıoğlu, “Türkiye yabancı yatırım için her zaman çok cazip bir ülke oldu. Ancak yabancı yatırımcı sadece yatırımın cazipliğine ya da elde edeceği kara değil, biraz da yatırım yaptıkları ülkede hukukun nasıl uygulandığına bakıyorlar, keyfi uygulama var mı yok mu ona bakıyorlar. Yabancı yatırımcı getireceği sermaye için hukuki güvence verilmesini istiyor. Yabancı yatırımcı için önce hukuki güvenceyi sağlayıp yatırım yapmalarını teşvik ederek işsizliği azaltmamız ve ihracatı artırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
“İş insanı mevduat faizlerinin yüksek olmasını istemez”
Yılbaşından önce bankaların rasyolarını düzenlemek için Türk lirası mevduata piyasadan daha yüksek yüzde 50’ye varan oranlarda, şimdi ise piyasa şartlarına uygun faiz vermeye başladığını kaydeden Allıoğlu, şöyle devam etti: “Mevduata yüksek faiz verilmesi hiçbirimiz için iyi bir şey değil. Bir banka enflasyon yüzde 30 olduğunda size yüzde 40 faiz verirse paranızı bankaya yatırırsınız ve hiç bir şey yapmazsınız. Ancak paranıza yüzde 25 faiz verirse o zaman yatırım yapar birçok kişiye istihdam sağlarsınız. İçeride yaptığınız üretimi yurt dışına ihraç edersiniz. Ülkeye döviz getirir, işsizliğin önüne geçersiniz. Mevduat faizleri yüksek olursa banka iş insanına ihtiyacı olan krediyi mevduat faizlerinin üzerinde verecektir. Bu durumda da iş insanının yatırım maliyeti artar ve yatırım yapamaz hale gelir. Dolayısıyla hiçbir iş insanı mevduat faizlerinin yüksek olmasını istemez.” 
“Yerel yönetimlerden STK’lara destek bekliyoruz”
31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler ile ilgili değerlendirme yapan Allıoğlu, “Yerel yönetimlerden şeffaf davranmalarını, gereksiz yatırım yapmamalarını ve toplu taşıma gibi ulaşım faaliyetlerinde daha çok varlık göstermelerini bekliyoruz. Bizim gibi sivil toplum kuruluşları için en önemli mesele yer konusudur. İzmir’de Bornova Belediyesi’nin yaptığı STK Yerleşkesi yerel yönetimler için çok güzel bir örnek oluşturuyor. Belediye bu STK yerleşkesinde 300 kadar dernek, vakıf gibi STK’lara yer tahsis etmiş. Böylelikle STK’lar gider kalemlerinde önemli bir yer tutan kira giderlerini başka alanlarda kullanma fırsatı buluyorlar. Biz de bu iyi uygulamanın tüm yerel yönetimler için örnek olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.