5 bin lira vermek yetmez

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şarkıcı Hakan Peker, İYİ Parti Safranbolu Belediye Başkan adayı oldu. Hakan Peker’e rozetini İYİ Parti lideri Meral Akşener taktı. Akşener, şarkıcı Hakan Peker’e İYİ Parti rozetini takarken, Karabük’ün Safranbolu ilçesinden belediye başkan adayı olduğunu açıkladı. Ardından konuşmasına geçen Akşener’in gündeminde çalışmayan emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiye, ABD tarafından düşürülen İHA ve İsrail-Hamas çatışması vardı. Ayrıca Akşener, ünlü şarkıcı Hakan Peker’in rozetini taktı ve Safranbolu Belediye başkanlığına adayları olduğunu açıkladı.
Çalışmayan emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiyeyi eleştiren Akşener, “Ülkemizde yaklaşık 15 milyon 500 bin kişi, emekli aylığı alıyor. Yani nüfusumuzun, yaklaşık yüzde 18’i… Ekonomimizin, içinde bulunduğu şartlarda 7500 liraya kiralık ev bulmak bile zor bir hâle gelmişken; ki büyükşehirlerde, hemen hemen imkânsız; Nüfusumuzun, yüzde 18’inin aldığı en düşük emekli aylığı, 7 bin 500 lira. 2002 yılının ocak ayında en düşük emekli aylığı 216 liraydı. Peki asgari ücret ne kadardı, biliyor musunuz? 163 lira 50 kuruş. Yani 2002 yılında, en düşük emekli aylığı, net asgari ücretin, 1,3 katıymış. Eğer bu oran, bugün geçerli olsaydı en düşük emekli maaşının, 14.800 lira olması gerekirdi. Ama bugün, asgari ücretin neti, 11.402 lirayken; en düşük emekli aylığı, 7 bin 500 lira. Yani oran, tersine dönmüş. Asgari ücret, emekli aylığının, 1 buçuk katına çıkmış. Yani iktidar, emekli maaşlarını TÜİK’in, uydurma rakamlarına göre değil de çarşının pazarın, gerçek fiyatlarına göre düzenleseydi şu anda, en düşük emekli maaşının, 13 bin lira civarında olması gerekiyordu. Bir kereye mahsus, 5 bin lira vermek yetmez. Sadaka mı dağıtıyorsunuz” dedi.
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞININ DURUŞUNU DOĞRU BULUYORUZİsrail-Filistin savaşına ilişkinde değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Lideri şunları söyledi:
“Geçtiğimiz hafta sonundan beri İsrail-Filistin ekseninde başlayıp dün itibarıyla Suriye ve Lübnan’a da  yayılan çatışmalarla beraber bölgede, maalesef uzun süreli sonuçları olacak. Bir dönüm noktasındayız. Yıllardır İsrail’in sürdürdüğü orantısız güç kullanımı ve ‘Güçlüyüm, öyleyse haklıyım’ yaklaşımı Filistin’i günden güne daha da daralan bir coğrafyaya sıkıştırdı ve ne yazık ki, bu sıkışmışlıktan barış yerine, huzur yerine, terör doğdu. Savaş kötüdür. Ancak savaşmanın, bir hukuku vardır. Eğer masumları öldürüyorsan; bu savaş değil, terördür. Eğer kadınların, ırzına saldırıyorsan bu savaş değil, terördür. Eğer, asker veya sivil ayrımı yapmadan, saldırıyorsan; bunun, meşru bir yanı olamaz, bu terördür.
Filistin halkının haklı mücadelesine kara bir leke sürmüştür. 1967 sınırları çerçevesinde, bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulma çabaları sürerken bölgenin istikrara kavuşması için, dünya kamuoyu destek verirken bu terör eylemi, en büyük zararı, Filistin halkına vermiştir ve nitekim, yıllardır uluslararası hukuku çiğneyen İsrail’i bugün, dünya kamuoyu nazarında, mağdur hâline getirmiştir. Biz İYİ Parti olarak her konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye’nin, her şeyden önce, millî menfaatlerimiz çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda; Dışişleri Bakanlığı’nın, bugüne kadar sergilemiş olduğu, sağduyulu ve dengeli duruşu, doğru buluyor; en azından şu ana kadar eski hatalardan ders çıkartılmış olmasından, memnuniyet duyuyoruz. Konuyu, uluslararası hukuk çerçevesinden değerlendiren ve bölgede barışın tesis edilmesini önceleyen mevcut yaklaşımı destekliyoruz.”