Akçam: İlan portallarına çeki düzen verilmeli

Rekabet Kurumu 29 Ocak tarihli Rekabet Kurulu kararlarını kamuoyu ile paylaştı. Rekabet Kurulu’nun aldığı karar göre emlak, vasıta satış/kiralama hizmeti veren ilan portalına ceza yağdı. Alınan kararda, yürütülen soruşturma kapsamında Rekabet Kurulu’na yanlış/yanıltıcı bilgi verildiği ifade edildi. Konuyu değerlendiren Ankara Tüm Emlakçılar Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, “İlan portallarına ivedi olarak çeki düzen verilmesi gerektiğini hep ifade ediyorduk. Umarız devamı gelir” dedi.
Ankara Tüm Emlakçılar Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, Rekabet Kurumu’nun sarı site olarak bilinen ilan portalına kestiği cezayı değerlendirdi. İlan portallarının usulsüz işler yaptığını bir kez daha hatırlatan Akçam, “Rekabet Kurumu’nun konuya önem vermesi ve halkı yanıltan ilanlara gözünü-kulağını kapatmaması bizi çok mutlu etti. Her defasında söylediğimizi bir kez daha tekrar etmek istiyoruz, ilan portallarına çeki düzen verilmeli” ifadelerini kullandı.
“USULSÜZ İŞLER YAPILDIĞINI HER DEFASINDA SÖYLEDİK”Rekabet Kurulu’nun aldığı karara değinen Akçam, “Kurul kararı uyarınca yürütülmüş olan soruşturma sürecinde Sahibinden isimli ilan portalı tarafından yanlış/yanıltıcı bilgi verildiğine; bu nedenle 4054 sayılı Kanun’a göre Sahibinden isimli ilan portalına 2021 yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin binde biri oranında olmak üzere idari para cezası verilmesine karar verildi. Biz her defasında ilan portallarının usulsüz işler yaptığını ifade ediyorduk. Çünkü ilan portallarında kurallar yok sayılarak birçok ev ilanı verilmekte, spekülatif fiyat artışlarına neden olunmakta ve tüm bunlar da beraberinde bilgi kirliliği getirmekte. Hal böyle olunca emlak danışmanları ile ev sahibi olmak isteyenler ilan portallarından dolayı doğru zeminde buluşamamakta.” dedi.
“İLAN PORTALLARINA DÜZENLEME YAPMAK ARTIK KAÇINILMAZ”İlan portallarına düzenleme yapılmasının artık kaçınılmaz olduğunu belirten Akçam, “Konut sektöründe yaşanan yüksek fiyat artışının birçok nedeni var. Nedenlerinden biri de ilan portallarında sürekli değişen fiyatlar. Yapılan düzenleme ile mülk sahiplerini de zor durumda bırakmadan ilan portallarının sayfalarında yer alan satılık veya kiralık ilanlar için maksimum yüzde 5 ile yüzde 10 oranında artış yapılmasına izin verilmeli öncelikle. Bir gayrimenkulün sadece bir emlak danışmanı olmalı, bir ev için ilan portallarında birkaç ayrı ilan yayınlanmamalı. En önemlisi ise ilan portalları içerisinde yetki belgesi olmayan tüm üyeler üyelikten çıkartmalı. Aynı zamanda aynı ilanın tekrar girilmemesi ile ilgili gerekli önlemlerin alınmasının sektöre iyi geleceği düşüncesindeyiz.” vurgusunda bulundu.