Amerika’ya 1 milyon kitap

Göndersek ne olur.? Eğer göndereceğimiz, Mustafa Kemal Paşa’nın 1926 “Yeni” Türkiye’si hakkındaki 1 milyon kitabı; Gümrükte sorun çıkmazsa, ABD’deki Türkler iyi dağıtırlarsa ve her birini onar Amerikalı okursa (on kişinin okuması çok iyimser bir tahmin) 320 milyon Amerikalı Türkiye hakkında cehaletin karanlığında yaşamaya devam eder.
ABD’nin nüfusu 330 milyon. 320 rakamı 10’dan 32 kat daha büyük. Yani, işimiz çok zor. Zavallılar cahil kalacaklar. Bizans ve Konstantinopolis hayali ile yaşayan Rumların, Erzurum’u başkent yapmak rüyası gören Ermenilerin ve Diyarbakır’da Hüda PAR’ın istediği Şeyh Sait heykelinin yanında bir de PKK bayrağının dalgalanması için yanıp-tutuşan T. C. düşmanı Kürtlerin yönlendirmeleriyle Menendnez gibi bir Kübalıyı Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı seçer, Biden’ı da Başkan yaparlar.
“Gümrükte sorun çıkmazsa” dedim. Çıkmaması gerekiyor çünkü Kitap, 1926 yılında New York’ta 2000 adet basılmış, Noel’den 7 gün önce. Yazarların tümü Amerikalı. Yine de Ermeni  kökenli ya da hayranı bir gümrükçü kitapların ülkeye girmesini engellemek için elinden geleni yapabilir.
Noel’den 7 gün önce basılan iki bin kitabın hedefi neydi?
Türkiye ile ABD arasındaki, 1917 yılında kesilmiş olan, diplomatik ilişkileri başlatmak için düzenlenmiş,  6 Ağustos 1923 tarihinde Lozan’da İsmet Paşa ile ABD Elçisi Grew tarafından imzalanmış olan Antlaşmanın Senatoda 18 Ocak 1927 günü onaylanmasının sağlanması.
Kitaptaki yazılarda şu tür görüşlere yer verilmişti.
BİR – Mustafa Kemal Paşa, Enver Paşa değildir.
İKİ – Türkiye yeni bir devlettir. Bu ülke çok sayıda ülke ile Dostluk Antlaşması imzalamıştır. (Son sayfada tam liste verilmiş.) ABD bunların dışında kalmamalıdır.
ÜÇ –  ABD’de Hükümet, Kilise, İş Dünyası, Üniversiteler, Basın ve önemli yazarlar/kişiler Antlaşmanın onaylanmasını istiyorlar. Her ne kadar geçmişte yaşanmış Ermeni katliamlarından bahsediliyorsa da önemli bir hukukçu olan Edgar W. Turlington, 1.5 milyon Osmanlı mültecisinin var (HAYATTA) olduğunu yazmıştır, Kitap, sayfa 163.
DÖRT – Ekleriyle birlikte 224 sayfa olan Kitabın en uzun yazısı (sayfa 136 – 158) yayımcı Genel Komiteye Rapor sunan Dış Politika Derneği tarafından hazırlanmıştır. Raporun son paragrafı kitabın, BENCE, en önemli tespitidir: “Ortada bir ÇİFTE (DUBLE) PROBLEM vardır. Bu ülkede Ermenilerin Türklere yaptıkları saldırılar onlara yapılanlardan daha az ilgi görmektedir. Harbord Raporu’na göre Ermenilerin yaptıklarının insanlık dışı eylemler kendilerine yapılanlarla eşit düzeydedir. Ayrıca 1915 – 1917 döneminde Doğu Anadolu’nun Ruslar tarafından işgali sürecinde 800 000 Türk göçe zorlanmıştır.”
NOT: Ermenilerin kitlesel olarak katledildiklerine ilişkin iddiaların kaynağı, bunları kitabında yazan ABD’nin İstanbul’daki Büyükelçisi Morgenthau’un Ermeni tercümanıdır. Doğu Anadolu’nun Ruslar tarafından işgali Ermeni İsyanları sayesinde gerçekleşmiştir.
Türk Milletinin bu Kitaba sahip çıkarak gereğini, hiç kimseden (makamdan) izin almadan ve istemeden, yapacağını ve 29 Ekim’e kadar geri dönüşü olmayan ilk adımı atacağını umuyorum. Kitabın baskı maliyeti 1 dolardır, ağırlığı 300 gramdır. Telif hakkı yoktur.