Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tempoyu artırdı

Feyzullah AYDAŞ
Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak göreve geldiği andan itibaren çalışma temposunu artırarak eğitim için elinden gelen her türlü desteği her ilçe ve okula vermeye devam ediyor. Görevinde büyük bir azim ve heyecanla çalışan, yerinde durmayan Koçak programsız, verimsiz ve faaliyetsiz geçen günü gün saymamakta.
Eğitimde liyakat denilince akla gelen kişilerden biri Yaşar Koçak olduğu düşünülmelidir. 1986 yılında Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesinde öğretmenliğe başlayan Koçak, Millî Eğitim Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatlarında her kademede uzun yıllar başarıyla çalıştı. Okul Müdür yardımcılığı, Okul Müdürlüğü, İlçe Şube Müdürü, İl Millî Eğitim Müdürü, MEB’de Daire Başkanı ve Genel Müdür olarak her kademede uzun yıllar görevlerde bulundu.
Ankara’ya geldiği andan itibaren de okulların öğrenci merkezli, mesleki gelişimlerine katkı sağlayan ve yönlendirici tavrıyla özenli, dikkatli çalışmalar yapmaya devam ediyor.
“Dilimizin Zenginlikleri Projesi” “En İyi Cümle/Afiş” yarışmaları ve “Okulum Temiz Belgesi” projeleri okullara dinamizm kazandırırken öğrencilerde de heyecan yarattı.
İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak ve il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe şube ve okul müdürleri ve öğretmenler ile İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri okul/kurumlarının “Okulum Temiz Belgesi Sertifika Törenine” katıldılar. Törende Pursaklar, Akyurt, Çubuk, Kalecik, Beypazarı, Nallıhan, Ayaş, Güdül, Polatlı, Şereflikoçhisar, Evren, Gölbaşı, Bala, Haymana, Yenimahalle, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okullarda törenler yapıldı. Sertifika almaya hak kazanan okulları tebrik edip belge ve ödüllerini verdiler. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve her okulun titizlikle üzerinde durduğu ve özenle çalıştıkları projelerde yüzü gülen öğrencilerin varlığı gurur vericiydi.Okulların temizlik belgesi almak için verdikleri mücadelenin ve özenin, öğrencilerde kalıcı temizlik ve hijyene sebep olacağı düşünülmekte.
Koçak, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Eğitim Yönetimi ana bilim dalından mezun olup aynı fakültede “İlköğretim Okullarında Öğretmen Motivasyonu” yüksek lisans eğitimini bitirip, “Eğitim Yöneticilerinin Erteleme Eğilimlerinin Nedenleri Ve Erteleme Davranışına Etki Eden Faktörlerin Analizi” başlıklı çalışmasıyla doktora öğrenimine devam etmekte. Yaşar Koçak’ın işi eğitim olunca araştırma, yazma ve kendini geliştirme hedefinden sapmadan yaşam felsefesini sürekli geliştirmeye devam ettiği görülmektedir. Eğitim konulu makalelerle çeşitli gazete ve dergilerde de yazarlık yapmıştır.
MEB’in açmış olduğu birçok hizmet içi eğitim faaliyetinde eğitici ve yönetici olarak görevlerde bulunmuş olan Koçak, ulusal ve uluslararası projelerde de koordinatörlük görevlerinde bulunmuştur. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüten Yaşar Koçak’ın eğitim alanında uzman olması okullar ve gençlerimiz için şans diye düşünüyor kendisine başarılar diliyorum.