Ankaralı berberlerden Mavi Bayrak Projesi

Ankara BerberlerOdası Semt Temsilcileri Eğitim ve Bilgilendirme Semineri gerçekleşti. Seminerde berber esnafı semt temsilcileri bir araya geldi.
Seminerde konuşan Ankara Berberler Odası Başkanı Sezai Kara, Ankara Berberler Odası’nın ekipçi yaklaşımından ve birliğinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Biliyorsunuz ki bu dönem sizlerle çok güzel bir başarı elde ettik, sizlerin destekleriyle yapılmaz denen şeyler yaptık. İnanıyorum ki Ankara Berberler Odası, Türkiye’nin en iyi odalarından bir tanesi. Bu kadar güzel bir ekipçilik hiçbir ilde yok; Türkiye’nin çeşitli illerindeki oda başkanlarıyla görüşüyorum ve bizi gıptayla seyrettiklerini görüyorum. Bazen de kıskanıp yaptığımız çalışmalara artık yeter, biz üyelerimizin açılışlarına, düğünlerine, cenazelerine katılmıyoruz diye veryansın ediyorlar. Ama biz ekipçe söz vermiştik, başaracaksak hep beraber başaracağız; yok olacaksak hep beraber yok olacağız, dedik. İnanıyorum ki bu gidişle sadece Türkiye’de değil yurt dışında da konuşulur hale geleceğiz” ifadelerini kullandı ve semt temsilcilerinden kendi bölgelerinde bilgilendirici mahalle toplantıları yapmasını rica etti.
Ustalık belgesinin önemine dikkat çeken Kara, “Odamız kayıt ile mesleki yeterlilik belgesi veriyor; okullarımızın da uzaktan eğitimleri mevcut, ustalık ve usta öğreticilik belgesini almaya çalışalım. Biz artık saç kesmekle kalmıyor, kozmetik ürünleri ve çeşitli teknolojik ürünler de kullanıyoruz. Bu malzemelerin kullanımını bilmek, dolayısıyla ustalık belgesi almak önemli. Bunun için bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz Ankara fuarlarından ilkini Berberler Odası olarak açtık. Federasyon da bizim arkamızdan ikincisini gerçekleştirdi” diye konuştu.
Seminerde söz alan Berberler Odası Mesleki Eğitim Danışmanlık Birimi Başkanı Münür Önkan ve İşyeri Denetleme ve Danışmanlık Grubu Başkanı Aytekin Ciğeroğlu, berberlikte hijyenin önemine dikkat çektiler.
TÜRKİYE’DE BİR İLK: MAVİ BAYRAK PROJESİMeslekte hijyenle alakalı çok ciddi bir çalışmaları olduğunu söyleyen Kara, Mavi Bayrak Projesini tanıttı. Kara, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen Mavi Bayrak Projesi’ni şöyle anlattı; “Bu proje için eski başkanımız döneminde bir adım atılmıştı. O zamanın şartlarıyla odanın kendi üyeleri hangi dükkanlara mavi bayrak verileceğine gezerek karar veriyorlardı. İlk defa Ankara Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlık İşleri Başkanlığı ve ilçe belediyelerle birlikte odamızın da içerisinde bulunduğu bir kurulla birlikte Ankara’daki tüm berberlerimizi tarayacağız. Ruhsatı var mı yok mu, iş yeri odaya kayıtlı mı değil mi, ustalık belgeleri var mı yok mu, yanında çalışan kaç çırak var; bunlarla alakalı kayıt tutulurken; diğer yandan İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlık İşleri Başkanlığı hijyen koşullarıyla alakalı çalışmalar yürütecekler. Bu çalışmaların sonunda tahminen bir yıl gibi bir süre içerisinde tüm dükkanlar taranacak.  Başkentteki esnafımıza hijyen ve eksiksiz çalışma yakışır. Bunun gayretini de beraberce vereceğiz.”
Projeyi örnek teşkil edecek şekilde iki meslektaşlarına göstereceklerini ve duyurusunu tüm üyelerine yapacaklarını belirten Kara, “Ankara’daki son berber taranana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz ve sonucunda da bu koşullara uyanlarla birlikte uyamayanların da uymasını sağlayarak bu dükkanlara mavi bayrak asacağız. Sonucunda da bir berberlik gecesi yaparak hak edenlere beraberce sertifikalarını vereceğiz. Amacımız beraberce iyiyi ve güzeli yakalamak, beraberce mesleğimize yatırım yapmak” dedi.
Kara, Ankara Berberler Odası olarak 20 Ekim’de yeni bir fuarla, hemen sonraki ay ise eğitimlerle çalışmalarına devam edeceklerini duyurdu.