Arslan meslektaşlarına birlik mesajı verdi

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, meslektaşlarına yönelik bir mektup yazarak 2023 yılında yapılan çalışmalarından bahsetti. Arslan, “Tüm çalışmalarımızı ortak akıl ve demokratik bir yaklaşımla gerçekleştiriyoruz. Edindiğimiz tecrübe ışığında başarımızın tek yolunun ‘Birlikte mücadele’ olduğunu söyleyebilirim. Bir an önce büyük bir enerji ile kamu, serbest, belediye, üniversite, gıda ve diğer alanlarda çalışan meslektaşlarımız ve öğrencilerimizle bir araya gelmemiz şarttır” dedi.
Önemli çalışmalarını sıralayarak mektuba başlayan Arslan, ayrıca ‘Asrın Felaketi’ olarak adlandırılan Kahramanmaraş depreminde de yürüttükleri çalışmalardan bahsetti. Arslan, “Bu etkinlikler dışında meslek olarak inisiyatif almamız gerektiği durumda sahada olmaktan çekinmedik. Depremde bölgeye ilk giden ve Odalarımızla birlikte en iyi organize olan meslek örgütü olduk. Başlattığımız yardımlaşma kampanyası ile depremden zarar gören meslektaşlarımız ve öğrencilerimize destek olduk. Sahadaki varlığımızla mesleğimizin afetlerde en önemli mesleklerden biri olduğunu tüm halkımıza ve yetkililere gösterdik” diye konuştu.
Çalıştan ve genel kurul gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Arslan, “Mesleğimizin rekabetten uzak ve mesleki kurallar içinde yapılmasını sağlayacak bu mevzuat değişikliklerinin mesleğimiz için bir dönüm noktası olacağına inanmaktayız. Ayrıca Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken veteriner hekimlerin Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyete önemli katkılarını içeren videomuzu halkımıza ve meslektaşlarımıza ulaştırdık. Mesleğimizin yüz yıllık sürece katkısından ilham alarak bundan sonraki gelişmelerde öncü rol almak için Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılında Veteriner Hekimlik Çalıştayı’nı gerçekleştirdik. Çalıştay öncesi IV. Veteriner Hekimliği Kurultayı Raporlarını değerlendirmek üzere kurulan 10 komisyonda 120’den fazla meslektaşımızın katılımıyla, haftalarca sayısız çevrimiçi toplantı ve çalışma yapıldı. Hazırlanan raporlar, 17 Aralık 2023 tarihinde Ankara’da yapılan toplantıda tekrar değerlendirildi. Çalıştay raporlarının son hali ilgili kurumlara sunulacak ve takip edilecektir. Gerek Genel Kurul ve gerekse çalıştaya katkı veren tüm meslektaşlarımıza gönülden teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.
“TVHB Merkez Konseyi olarak Odalarımızın ve sizlerin desteğiyle mesleki mücadelemizi daha görünür kılmak, kamuoyunun ve yetkililerin dikkatini çekmek için çaba harcıyoruz” diyen Arslan, son olarak şunları kaydetti:
“Tüm çalışmalarımızı ortak akıl ve demokratik bir yaklaşımla gerçekleştiriyoruz. Edindiğimiz tecrübe ışığında başarımızın tek yolunun ‘Birlikte mücadele’ olduğunu söyleyebilirim. Bir an önce büyük bir enerji ile kamu, serbest, belediye, üniversite, gıda ve diğer alanlarda çalışan meslektaşlarımız ve öğrencilerimizle bir araya gelmemiz şarttır. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında daha etkin, daha öncü bir rol almaya, mesleki hak ve yetkilerimizi en üst seviyeye taşımaya kararlıyız. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi ‘Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ felsefesiyle, mesleğimiz için zorunluluk olan bu yeni başlangıç için sizleri de atacağımız adımlarda yanımızda olmaya ve katkı sunmaya bekliyoruz. Yeni yılın sizler, mesleğimiz ve ülkemiz için sağlık, huzur ve barış getirmesini diliyorum.”