Atatürk düşmanlığı, Cumhuriyet düşmanlığıdır

Birleşik Kamu-iş Konfederasyonuna bağlı Büro-İş sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, Atatürk’e hakaret eden eski Refah Partisi Rize Milletvekili Şevki Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.
Atatürk’e hakaretin cumhuriyete de hakaret olduğunun altını çizen Hamzaçebi, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hadsizce, alçakça hakaret eden eski Refah Partisi Rize Milletvekili Şevki Yılmaz hakkında Cumhuriyet Savcılığına hem kendi adıma hem de Sendikamız adına suç duyurusunda bulunduk. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk sadece bir savaş kahramanı değil, emperyalist işgale karşı verilen kurtuluş mücadelesinin öncüsüdür. Büyük bir devrimcidir. Türkiye’nin çağdaşlaşması için büyük bir dönüşümün temelini atmış ve bu yolda kararlı durmuştur. Atatürk ve Cumhuriyet, birbirini tamamlayan ve tanımlayan iki kavramdır.  Dolayısıyla Atatürk düşmanlığı, Cumhuriyet düşmanlığıdır.  Emperyalizme hizmet eden dünün mandacıları, saltanatçı, hilafetçilerinin bugün millet iradesi kavramının arkasına sığınarak yapmış oldukları Cumhuriyetle hesaplaşma, Cumhuriyetin ilanından beri var olan gericiliğin ta kendisidir” ifadelerini kullandı.
Atatürk’e yönelik hakaretlerde Cumhuriyet Savcılarının resen harekete geçmesi gerektiği kanaatinde olduğunun altını çizen Hamzaçebi, “Atatürk’e hakaret yalnızca onun şahsına ve hatırasına hakaret değildir, ülkenin ortak paydasına, onun ülkeyi emanet ettiği gençliğe, geleceğe, çağdaşlığa da hakarettir. Laik, demokratik Cumhuriyet ve Atatürk devrimleriyle hesaplaşmak isteyen AKP iktidarı korumasındaki gerici ve mandacılar artan şekilde Mustafa Kemal Atatürk karşıtlığının hakaret içerikli ve saygısızca örneklerini vermektedirler. Tarihçi İlber Ortaylı’nın da nikâh şahidi olduğu, II. Abdülhamid’in torunun kızının düğününde çekilen bir videoda, eski Refah Parti Milletvekili Şevki Yılmaz’ın ülkemizin kurucusu Atatürk’e ağza alınmayacak hakaretler edip beddualar savurması bu saygısızlığın pervasızca son örneğini oluşturmaktadır. Büro-İş Sendikası olarak; Yasalarla korunmak istenen ve soruşturulması için şikayet dahi gerekmeyen bir suçta re’sen harekete geçmeyen Cumhuriyetin savcılarını kınıyor, Atatürk’e ve laik Cumhuriyete sahip çıkarak adı geçen şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu ve bu konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.