AVİTA 2023 değerlendirme raporu sonuçları açıklandı: Çalışanların psikolojik desteğe ihtiyacı var

Son zamanlarda çalışanlara dair yapılan araştırmalara göre çalışanların yaşadığı sorunlar ve stres; iş kazalarına ve psikolojik kökenli hastalıklara, iş yerinde davranış bozukluklarına yol açabiliyor. Bu nedenle ruh sağlığımızda oluşan problemler hayatımızın her alanına sirayet ediyor ve mutlu bir şekilde yaşamımızı sürdürmeyi engelliyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) 2012’den beri yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu’nun 2023 yılı sonuçlarında 150’yi aşkın ülke incelendi ve Türkiye 106. sırada yer aldı. AVİTA Çalışan Destek Programı değerlendirme raporunda çıkan sonuçlar, BM’nin raporunda da bulunan mutluluk tablomuzu özetliyor.
Türkiye’nin önde gelen birçok markasına danışmanlık hizmeti veren AVİTA’nın Çalışan Destek Programı kullanımları üzerine hazırladığı rapor, Türkiye’nin mutluluk seviyesi konusunda bize önemli ipuçları veriyor. 2023 Yılı Değerlendirme Raporu’na göre en çok tercih edilen hizmet %44 ile Psikolojik Danışmanlık oldu. Çalışanların en çok talep ettiği ikinci hizmet ise %28 ile, 2023 yılında vatandaşların en çok sorun yaşadığı ev sahibi kiracı ilişkilerini konu alan Mevzuat Danışmanlığı oldu. Geçtiğimiz yılın en çok tercih edilen hizmetlerinden biri de Tıbbi Bilgi Danışmanlığı olarak raporda ön planda yer aldı. Tıbbi konularda desteğe ihtiyaç duyanların oranı %8 olurken, arayanlar en çok dahiliye ve çocuk hastalıkları konusunda destek aldılar.
Çalışanların 2023 yılında danışmanlık aldıkları diğer alanlara baktığımızda, Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı (%6), Mali Bilgi (%6), Veteriner Danışmanlığı (%2), Genel Bilgi (%6), Bel, Boyun, Sırt Ağrıları ve Ofis Ergonomisi (%1) de yer alıyor. 2023 yılında çeşitli konularda danışmanlık hizmeti alanların dağılımı %61 Kadın ve %39 Erkek olarak gerçekleşti. Erkek çalışanlar en çok Mevzuat Danışmanlığı hizmeti alırken ve kadın çalışanlar ise en çok Psikolojik Danışmanlık alanında hizmet almak için uzmanlara ulaştılar.
Psikolojik Danışmanlık hizmetini alanların %83’ü kendileri ile ilgili destek alırken %15’i eşleri ve aile bireyleri, %2’si de çocukları ile ilgili konularda uzmanlara ulaştı. En fazla çağrı alınan psikolojik destek konusu %18 ile kaygı belirtileri oldu. Araştırmanın sonuçlarına göre çalışanların %8’i depresif belirtiler, %5’i çocuk gelişimi, %5’i ilişki sorunları, %4’ü evlilik sorunları üzerine danışmanlık almak için başvurdular.
AVİTA Satış Müdürü Özge Yılmazlar, yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Günümüzün hızlı tempolu iş ortamında, kurumlar çalışanlarına kapsamlı destek sağlamalarının önemini biliyorlar. Etkili bir çalışan destek programının, çalışan memnuniyetini ve üretkenliğini arttırdığını gözlemliyoruz. AVİTA olarak, 7 gün 24 saat boyunca Psikolojik Danışmanlık, Mevzuat Danışmanlığı, Tıbbi Bilgi, Mali Bilgi, Yenidoğan Bakımı, Sağlıklı Beslenme, Bitki Bakım Danışmanlığı, Bel-Boyun-Sırt Ağrıları ve Ofis Ergonomisi, Veteriner Danışmanlığı, TeknoDestek ve Genel Bilgi alanlarında çalışanların ve aile bireylerinin yanlarında oluyoruz. Gerekli durumlarda danışanlarımıza yüz yüze psikolojik danışmanlık hizmetleri de sunuyoruz. Kurumların çalışanlarına bu geniş kapsamlı destekle daha sağlıklı ve üretken bir çalışma ortamı sunmalarını amaçlıyoruz.” dedi.
BANKACILIK SEKTÖRÜ VE KİRA UYUŞMAZLIKLARI ÖN PLANDA
Son dönemlerde tartışılan en önemli konular arasında yer alan ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar 2023 kullanımlarının ana maddeleri arasında kalmaya devam etti. Çalışanlar yaşadıkları bu sorunu çözebilmek adına çözüm yolları arıyorlar. AVİTA Çalışan Destek Programı 2023 Değerlendirme Raporu’nda yer alan sonuçlara göre çalışanların ve aile bireylerinin en çok danışmanlık hizmeti aldığı ikinci konu olan Mevzuat Danışmanlığı oranı %28 olarak gerçekleşti. Danışanların özellikle mevzuat danışmanları ile paylaştığı sorunlar arasında şu konu başlıkları öne çıkıyor; kira bedellerindeki artış, depozito bedeli, kiralık alanın tahliyesi, kiracının kirayı vaktinde ödememesi, mülkün tadilata girmesi, vb…
Raporda dikkat çeken diğer bir konu ise en çok danışmanlık alan sektörler arasında bankacılığın ön plana çıkması. AVİTA 2023 Yılı Değerlendirme Raporu’na göre en çok danışmanlık alan meslek grubu %30 ile bankacılık sektörü oldu. Bankacılar özellikle psikolojik danışmanlık desteği alırken, iş stresi ve kaygı belirtileri sendromlarını dile getiriyorlar. Bir diğer konu başlığı da işe bağlı kariyer ve özel yaşam dengesi sorunları olarak ön plana çıkıyor. Bankacılık sektöründen sonra en çok danışmanlık alan sektörlerin başında teknoloji, enerji, havacılık ve lojistik geliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
AVİTA
Çalışan Destek Programları (Employee Assistance Program – EAP), 60’lı yıllarda ABD’de, işyerlerinde çalışanlar arasında gündelik hayatın sorunlarına karşı arkadaşlık ve dayanışma duygularıyla filizlenmiş, 70’lerde kurumsal yapıya kavuşmuş ve günümüzde gelişmiş ülkelerde iş yaşamının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Çalışan Destek programları, çalışanların işlerine rahatça odaklanmalarını hedefleyerek hem çalışanlara hem de kuruma fayda sağlamaktadır.  Ülkemizde de 2006 yılından beri AVİTA markasıyla Remed Assistance tarafından sunulmaktadır.
AVİTA, uluslararası hizmet tecrübesi, gelişmiş teknolojik altyapısı, uzman kadrosu ve geniş hizmet ağı ile kurumsal müşterilerine katma değerli hizmetler sunmaktadır. Çağdaş insan kaynakları uygulamalarını dünya standartlarında sunan AVİTA; ISO 9001:2015, ISO 27001:2013, ISO/IEC 27701 sertifikalarıyla tüm hizmetlerini, gizlilik, güven ve mesleki etik kurallar çerçevesinde yürütmektedir. Çalışanların gündelik konulardaki sorunlarına anında uzman desteğiyle bilgilendirme ve danışmanlık yaparak, iş – özel yaşam dengelerini başarılı bir şekilde kurmalarına yardımcı olurken, yöneticilere de ölçüm, analiz, değerlendirme, raporlama hizmetleriyle etkin destek sağlamaktadır.
Daha fazla bilgi için, www.avita.com.tr
Detaylı bilgi için;
Mehmet Yücesan
Remed Assistance Kurumsal İletişim Müdür Yardımcısı
mehmet.yucesan@remed.com.tr / 0531 724 10 24