Babuşcu: Kredi kartı düzenlemesi kapıda

Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, seçim sonrasında ekonomi yönetiminin acı reçeteyi uygulayacağını belirtti. Ayrıca yeni banknotlarında artık kaçınılmaz olduğunu söyleyerek 500’lük ve binlik banknotların yanına 2 bin 500’lük ve 5 binlik banknotlarında gündeme gelebileceği değerlendirmesinde bulundu.
Kredi kartları ile ilgili seçim sonrasında bir düzenleme olacağına dikkat çeken Babuşcu, “Kredi kartlarında yapılacak değişiklik tüm ekonomi politikasını etkileyecektir. 1 Nisan öncesinde bir düzenleme yapılacağını sanmam. Çünkü kredi kartı düzenlemesi vatandaşı oldukça etkileyecek bir düzenleme olacaktır. Vatandaş enflasyon baskısını bu düzenlemeden sonra daha ağır hissedecektir diyebiliriz. Bu düzenlemede neler olabilir sorusuna ise başta limit azaltma ve kredi kartı faizinde artış yapılabilir. 4 aydır yapılmayan artış seçimlerin ardından yapılacaktır diye tahmin ediyorum. Asgari ödeme miktarı da arttırılabilir. Şu anda belli bir limite kadar yüzde 20, belirli bir limit sonrası için ise yüzde 40 asgari ödeme miktarı var. Bu oranlar yüzde 50’ye çekilecektir. Ayrıca nakit çekme limiti sınırlandırılabilir. Bir diğer başlık ise taksitler olabilir. Bazı ürünlerin taksit imkanı kaldırılabilir veya taksit sayısı düşürülebilir. Yani genel anlamda 5 başlıkta değişiklikler yapılabilir. Bunların hepsinin uygulanması çok zor. Fakat ekonomi yönetimi en az 2 veya 3 tanesini uygulayacaktır. Bu da özellikle limiti dolu olan vatandaşların çok ciddi sorun yaşamasına neden olur” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de ekonominin yanlış gittiğinin bir göstergesi olacağı için yeni banknotların basılmadığını vurgulayan Babuşcu, “Şu anda 200 lira ile ekonominin akışı sağlanamıyor. Özellikle gayrimenkul alımlarında ciddi bir nakit kullanım oranı var. Vatandaş çuval veya çantalarla geliyor banka şubelerine veya tabu dairelerine. Taşınma zorluğu var yani. 200 lira ilk çıktığında 131 dolar civarındayken şu anda 7 dolar alınamıyor. Liranın alım gücü ciddi şekilde düşmüş durumda. Ayrıca daha önce de söylemiştim uluslararası kuruluşların kuralları gereği de uzun zaman önce basılmış olması gerekiyordu. Bu kurallardan birisi en büyük banknotun payı tüm banknotların içerisinde yüzde 50’yi geçtiği taktirde yeni para basılması gerekir. Şu anda yüzde 60 üzerine çıkmış durumda 200 liranın payı. Onun için mutlaka 500’lük ve binlik banknotlar bir an evvel basılmalı. Fakat iktidar kötü yönetimin işareti olacağı için bunu seçim sonuna bırakacaktır. Enflasyon bu şekilde devam ettiği taktirde ise 2 bin 500’^lük ve 5 binlik banknotlarında basımı gündeme gelecektir” ifadelerini kullandı.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü desteğiyle uyguladığımız politikalar, seçim sonrasında da hedeflerimiz doğrultusunda devam edecek” ifadelerini de değerlendiren Babuşcu, “Seçimlerden sonra Şimşek’in gönderilmesi yönünde son günlerde çok sık haberler dolaşıyor. Şimşek de seçim sonrası için böyle bir şeyin olmayacağına dikkat çekmek istemiş. Bence yerel seçimlerden sonra Bakan Şimşek’in görevden alınması için bir neden yok. Bence tam tersine Cumhurbaşkanı ile Şimşek arasında bir anlaşma yapıldı. Seçim sonuna kadar Cumhurbaşkanının politikaları ile seçim sonrasında ise Şimşek’in uygulayacağı politikalarla yönetilmesi konusunda hem fikir olundu gibi bir izlenimim var.  Yani seçime kadar ekonominin direksiyonda Erdoğan seçimden sonra ise acı reçete ile Şimşek direksiyonda olacak gibi görünüyor” yorumunda bulundu.