Başarılı bakanın başarılı müdürü

Trabzon’dan Ankara’ya 1992’de gelmiştim ve 28 yaşındaydım. Terminalde inip şaşkın ve ürkek etrafıma bakarken tanışmıştık Ankara ile. Bahçeli-Emek’teki ÇAYKUR  misafirhanesi, ilk göz ağrımdı.. “Seni sevdim Ankara ” demiştim. Ankara, Ankara, Güzel Ankara. Seni görmek ister her bahtı kara” şarkısını söylemiştim.
Gençlik Parkı’nı, Papazın Bağı’nı, Keklik Pınarı’nı… Kuğulu’da kuğulara simit atarken hoşlanmıştım. Sonra 30 yıldır ayrılmadık…
Ankara’da ilk günlerimdi.
Ulus’tan Gar’a doğru inen yolda, sağda eski Meclis, solda cumhuriyetin ilk balolarının yapıldığı Ankara Palas…
Özleyerek Ankara sokaklarında ilk dolanışlarım… Sonra Sümer Holding Genel Müdürlüğü binasındaki “Atatürk Odası’nda” geçen, onurlu 10 yılım…
*
Ankaralılar 1919’da Atatürk’ü, Pınar’ında, “Ölürüz de. Dönmeyiz senin yolundan Mustafa Kemal Paşa” diyerek karşıladılar.
Ata’nın Ankara’ya gelişinin yıldönümünde… “Aynı ruh” devam ediyor.
Kurtuluş için tam destek
Mustafa Kemal Paşa, Ankara’da Kurtuluş Savaşı dönemi Savaş demek, Napolyon’un söylemiyle, “Para, para, para.”
O dönemde ne bütçe var, ne Maliye, ne Hazine.
Ankaralılar “Biz, ne güne duruyoruz?” diyorlar.
Ankara halkının yardımı Temmuz 1920’ye kadar 549 bin lira 820 kuruş.
Ankara’daki memur ve subayların yardımları 32 bin lira 165 kuruş.
Ankara’ya bağlı kaza ve nahiyelerde yaşayanların yardımları Aralık 1919-Temmuz 1920 arası 330 bin lira 335 kuruş.
İlginçtir yardımlar, “Kuruşu kuruşuna kayda geçirilmiş.” Gelen yardımın, “Tutanağı” var, harcanan her kuruşun da, “Makbuzu.”
Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet’in ilanı, Atatürk Cumhurbaşkanı oluşu, Ankara’nın başkent oluşu… Ve bugün tarihten bir yaprak (Yavuz Donat)
*
Ankara’nın yaklaşık altı milyon nüfusu var. 25 ilçesi bulunuyor. Ankara  “ Orta Anadolu” mozaiği, Karadenizli, Çorumlu, Yozgatlı, Kırıkkaleli, Kırşehirli ve Sıvaslı iç içe…
Cumhurbaşkanlığı, Yüce Meclis TBMM, Yüksek yargı, Siyasi Parti Genel merkezleri, Bakanlar, Üniversiteler, Bürokratlar, Büyükelçilikler ve hepsi Ankara’da.
Devletin zirvesinin yaşadığı başkentin sağlığı da çok önemlidir. Önemli olan zoru başarmaktır. Sağlık bakanlığı bu zoru başarmıştır.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile hiç karşılaşmadık. Sohbetimiz olmadı. Başarılarını ve icraatlarını izliyoruz ve dinliyoruz ve takdir ediyoruz.
Bakan Koca, pandemi döneminde dahi başarılı olmuş, iktidarı ve muhalefetiyle alkışlanan bir bakan konumundadır. Sağlıkta siyaset üstü bir politika izlemektedir. Çünkü sağlığın iktidarı ve muhalefeti olmaz. Bakan ve ekibi 7/24 görevlerinin başındadırlar.
 Akif Hamzaçebi, saygın bir devlet ve siyaset adamıdır. CHP’nin önde gelen isimdir. TBMM Başkanvekilliği, Grup Başkanlığı gibi önemli görevler yapmış, ömrünü devlet ve millete adamış şahsiyettir. Partiler üstü bir değerdir. Bizim de yakın aile dostumuzdur. Bakan Koca’nın üstün niteliklerini, başarılarını, her kesime yardım etme gayretini, dirayeti, ciddiyeti, hastalarla olan diyaloğu, dostluğu; her türlü takdirin üzerinde kalacak kadar itibarlı ve örnek teşkil edecek düzeyde başarılı. 7/24 saat görevinin başında olduğunu Akif Bey’den birkaç kez dinlemiştim.
*
Başarılı Bakanın, başarılı Ankara’nın Sağlık Müdüründen söz etmesek, haksızlık etmiş oluruz. Sağlık Müdürü Doktor Ali Niyazi Kurtcebe’yi 2017 yılında hizmete açılan göl manzaralı; Gölbaşı Devlet Hastanesi’ne yolumuz düştüğünde tanımıştık.
“Gölbaşı’nda bir hastane var” başlığı ile bir yazıyı kaleme almıştık. Hastanenin girişindeki güvenlik görevlisinden… Hemşire ve hasta bakıcısına kadar ki her görevliyi özel seçilmişler. Güler yüzün adresi konumundaki bir hastane. Hiçbir hasta bekletilmiyor, “Bugün git yarın gel” denilmiyor. Hastane temiz, bakımlı, çalışanlar huzurlu ve güler yüzlü, sıcak, Samimi ve içtendi. Doktor Kurtcebe’nin bu başarıları, Bakan Koca’nın dikkatini çekmiş. Bir anlamda “marifet iltifatı görmüş” ve Doktor Kurtcebe Ankara Sağlık Müdürü olarak ödüllendirilmişti.
 “Başkentin sağlığı emin ellerde” başlığı ile yazdığım ikinci bir yazımda şunları dile getirmiştim.
“Sağlık müdürü Ali Niyazi Bey ve ekibinin uyumu, başarı, başarı da başkente “ sağlık” getirmiştir.
 Ankara Sağlık Müdürü Doktor Ali Niyazi Kurtcebe, Gölbaşı Devlet Hastanesi’nden tanıdığımız bir aile dostumuzdur.
Dirayeti, ciddiyeti hastalara karşı olan sıcak diyaloğu, mütevazı kişiliği her türlü takdirin üzerindedir. 7/24 görevinin başında ve hastaların emrindeki bir hekimdir.
“Önce hekimim ve insan sağlığı benim önceliğimdir” diyen yeni Sağlık Müdürü Kurtcebe ile Ankara’nın sağlığını konuştuk. Gölbaşı’ndaki başarıları, bütün başkentte yansıdı. İsabetli atama..”
Kayınpederim Faruk Hatırnaz’ın rahatsızlığı nedeniyle Ankara Etlik Şehir Hastanesi’ne;15 gündür yolumuz düşüyor. Burada da başta Bakan Koca ve Sağlık Müdürü Ali Niyazi Bey, başta olmak üzere, hastane yönetimi ve çalışanların olağanüstü ilgileri ile karşılaştık. Herkesi kutluyoruz.
Hastane, etik ilkeler çerçevesinde, hasta haklarına saygılı, hasta ve çalışan güvenliğini önemseyen, tedavi edici uygulamaların yanında koruyucu sağlık çalışmalarını da kapsayan yüksek kalitede nitelikli sağlık hizmetini bütüncül kalite anlayışı içerisinde hizmet sunuyor. Hasta ve çalışan memnuniyetini temel ilke edinerek hastaların tüm sağlık gereksinimlerini karşılayan ve uluslararası standartlara uygun sağlık hizmeti sunan bir sağlık kuruluşunu görmekten mutlu olduk. Gurur duyduk.
Ankara Etlik Şehir Hastanesi. Başkent Ankara’nın merkezinde, Etlik semtinde, 1.022.000 m2’lik arazi üzerinde, 7 farklı branş hastane, bu hastaneleri besleyen teşhis-tedavi alanlarının planlandığı, Radyoterapi Binası, Tıbbi Gözlem Kliniği, İdari Bina, Konferans Merkezi, Otopark Binaları ve Teknik Binalardan oluşan Entegre Bir Sağlık Kompleksidir. 4 bin 50 adet yatak kapasitesi, 1.000 adet poliklinik sayısı, 125 adet ameliyathane sayısı 869 adet Yoğun Bakım Yatak sayısı ve toplam 1.145.129 m2’lik kapalı alana sahip olan bu sağlık tesisinde, hastaların ve personelin konforunu, güvenliğini, mahremiyetini sağlayarak, sağlık hizmetinin en üst düzeyde verilmesi planlanan bir sağlık merkezidir. Gurur duyduk…