Bu gurur hepimizin

Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2032’ye Türkiye ve İtalya ev sahipliği yapacak. Ülkemiz yıllardır başvurusu yaptığı Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapma hedefine ulaştı. UEFA tarafından 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın İtalya-Türkiye ortak ev sahipliğinde düzenleneceği açıklandı.
Böylesine büyük bir uluslararası organizasyonun ev sahipliğini yapacak olmanın gururunu yaşadığını ifade eden Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Cumhuriyet tarihinde ilk kez dünyanın en büyük spor organizasyonlarından Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Türkiye dünyada sporun da parlayan yıldızı olacak. Bu gurur hepimizin, kutlu olsun” dedi.
İtalya Futbol Federasyonu’nun Türkiye Futbol Federasyonu’na EURO 2032’yi ortaklaşa düzenleme teklifi yapması üzerine 28 Temmuz 2023’te ortak adaylık kararı alınarak, UEFA’ya ortak adaylık başvurusu yapıldı.
İtalya Futbol Federasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu, İsviçre’nin Nyon kentinde UEFA Yönetim Kurulu’na ortak adaylıklarıyla ilgili sunum gerçekleştirdi. İtalya ve Türkiye’nin ortak sunumunun ardından UEFA Yönetim Kurulu, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın İtalya ve Türkiye’nin ortaklaşa ev sahipliğinde düzenlenmesini kararlaştırdı.
‘CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINI AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI İLE TAÇLANDIRDIK’Türkiye’nin Avrupa Şampiyonası’nı düzenlemeye hazır olduğuna vurgu yapan TFF Başkanı Büyükekşi, “Bugün hem Türk futbolu hem İtalyan futbolu hem de Avrupa futbolu adına önemli bir gün. Uzun yıllardır sürdürdüğümüz Avrupa Futbol Şampiyonası’nı ülkemize getirme çabalarımız sonunda meyvesini verdi. Daha önce de düzenlemeyi hak ettiğimizi düşündüğümüz Avrupa Futbol Şampiyonası’na 2032’ye İtalya ile birlikte ev sahipliği yapacağız. Ülkemize ve İtalya’ya hayırlı uğurlu olsun. Cumhuriyet tarihinde ilk kez dünyanın en büyük spor organizasyonlarından Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Türkiye dünyada sporun da parlayan yıldızı olacak. Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonumuzun 100. yılını Avrupa Futbol Şampiyonası ile taçlandırdık. Bu gurur hepimizin. Kutlu olsun. Uzun yıllardır uluslararası birçok önemli spor ve kültür organizasyonuna ev sahipliği yapan ülkemiz, futbolda da özellikle son 20 yılda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Spor Bakanlarımız ve devletimizin tüm yetkilileri ve kurumlarının büyük çabasıyla büyük bir atılım gerçekleştirdi. Türkiye yapılan modern statları, güçlü altyapısı, ulaşım ağı, konaklama çeşitliliği ile her anlamda Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenlemeye hazır durumda. Türkiye fiziksel imkânlarının yanı sıra eşsiz doğası, köklü ve zengin tarihi ve en önemlisi Türk halkının futbola olan sevgi ve ilgisiyle 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı başarıyla gerçekleştirecektir. Şampiyonayı İtalya ve Türkiye’nin ortaklaşa düzenleyecek olmasının UEFA’nın iki ülkenin büyük spor etkinlikleri düzenleme konusundaki yeteneklerini tanıdığını gösteriyor” diye konuştu.
“EURO 2032 EV SAHİPLİĞİ ÜLKEMİZE ÇOK ÖNEMLİ KATKILAR YAPACAK”TFF Başkanı Büyükekşi, EURO 2032 ev sahipliğinin hem sportif açıdan hem de  ekonomik ve kültürel olarak da büyük kazanımlar sağlayacağına dikkat çekerek, “Bu büyük organizasyonu düzenlemek halkımızın misafirperverliğinin yanı sıra hayranlık uyandıran muhteşem doğal güzelliklerini ve tarihini tüm dünyaya sergilemek açısından yeni kapılar açacaktır. Dünyanın dört bir yanından turnuva için ülkemize gelecek olan futbol tutkunları ülkemizin güzelliklerini de keşfetme şansına sahip olacaklar. Turnuva şüphesiz turizmimizi canlandıracak ve dünyanın dört bir yanından yeni ziyaretçileri ülkemize çekecektir. Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenlemek ev sahibi ülke için uluslararası ilişkilerde de önemli bir rol oynar. Bu tür etkinlikler ülkenin tanıtımı, uluslararası arenada etkileyici bir imaj yaratma ve uluslararası ilişkileri güçlendirme fırsatları sunar. Ayrıca, turnuva boyunca farklı ülkelerden gelen sporcular ve taraftarlar arasında dostluk ve kültürel değişimleri teşvik eder. Dolayısıyla, Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak ülkemiz için kamu diplomasisinin de bir aracı olacaktır. EURO 2032 ev sahipliğinin bir kez daha ülkemize hayırlı olmasını dilerken, bu organizasyonun ülkemize gelmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.