Çankaya’da Cumhuriyet’in 100. yılı resepsiyonu düzenlendi

Çankaya Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. Yıl kutlamaları kapsamında Zübeyde Hanım Sosyal Tesisinde bir resepsiyon düzenledi. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona yabancı temsilciler de katıldı.
“ÇANKAYA CUMHURİYET’İN ADIDIR”Başkan Alper Taşdelen Cumhuriyet’in 100. yılını kutladığı konuşmasında “Çankaya hem Cumhuriyet’in hem de Mustafa Kemal Atatürk’ün adıdır. Atatürk’ün ‘çalışkan olmak’ veciz sözüne uygun olarak hareket ediyoruz. Dokuz buçuk yıldır görevde olduğumuz sürede Çankaya’mızın bu anlamda yaşam kalitesini çok yukarı çıkardık. Ve bütün ilçe belediyeleri arasında birinci olan, ulusal ve uluslararası ödülleri alan ve açık ara sürekli ileride olan bir belediye yarattık. Çünkü biz Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyet’in ilçesiyiz ve O’na layık olmak zorundayız” dedi.
“CUMHURİYET SEVGİSİNİ YOK ETMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ””Cumhuriyet, yirminci yüzyılda bir ulusun küllerinden doğduğu mucizenin adıdır” diyen Başkan Taşdelen sözlerine şöyle devam etti: “Cumhuriyet bir destanın adıdır. Çünkü tarihte ulusal Kurtuluş Savaşı verirken, yeni bir devlet kuran, yönetim sistemini değiştiren, aydınlanma devrimini hayata geçiren, çağdaş, bağımsız bir devlet ve bir toplum yaratan ve bütün bunları yirmi yıllık bir süreye sığdıran başka bir millet yoktur.  Cumhuriyet’in yüzüncü yılı kutlamalarını oldubittiye getirerek, hutbelerinde Atatürk’ün adını anmayarak hiçbir yere varamazlar. Çünkü Cumhuriyet, Atatürk ve Atatürk devrimleri Türk milletinin aldığı nefeste, içtiği suda, yediği ekmekte vardır. Türk milletinin yüreğinden, bilincinden, gönlünden Cumhuriyet sevgisini ve Atatürk’e olan bağlılığı yok etmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.
Cumhuriyet üretmek demektir. Cumhuriyet eğitim, fırsat eşitliği, kadın erkek eşitliği demektir. Cumhuriyet, Türkiye ve Mustafa Kemal Atatürk demektir. Türk milleti yüz yıl önce kurduğu bu Cumhuriyet’e her zaman gönülden sahip çıkacaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diye konuştu.
Başkan Taşdelen’in konuşmasının ardından ünlü violinist Canan Anderson ve Sinema Senfonik Orkestrası bir müzik dinletisi gerçekleştirdi. Katılımcılar Anderson’un kemanına Cumhuriyet marşları ile eşlik etti.