Devlet gibi Devlet

Devlet Bahçeli’yi koalisyon Hükümeti (Ecevit-Yılmaz-Bahçeli) döneminde yakından tanıdım. O dönemde mesai verdiğim yılları nadir duyulan taze bir heyecanla daima hatırlayacağım. Başbakan Müşavirliğim ve Genel Müdürlüğüm dönemlerimde, tanımaktan fevkalade onur duyduğumu belirtmek isterim.
 MHP Lideri Bahçeli’nin yıllar süren başarıları, partililere olan hâkimiyeti, Türkiye’nin çıkarları konusundaki dirayet ve ciddiyeti, ülkeye hizmet etmekteki samimi gayret ve muvaffakiyeti, her türlü takdirin üzerinde, çok saygın bir devlet ve siyaset adamı ciddiyetinin ve mesuliyetinin örneği oluşturmaktadır.
Benim de birlikte çalışmaktan ve tanımaktan onur duyduğum, adeta hayatımın doktorasını yaptığım Devlet eski Bakanı, yazar, şair ve besteci Yılmaz Karakoyunlu’nun söylediği gibi, Devlet Bahçeli, sert bakışı, sağlam duruşunun altında nezaket sahibi oluşunun yanı sıra yüreği insan ve vatan sevgisi ile dolu kişiliği vardır.
 Karakoyunlu, Bahçeli’yi anlatırken ‘Rahmetli Ecevit salona girdiğinde elindeki sigarasını söndürüp, ayağa kalkacak kadar zarif, ceketinin düğmesini hiç açmayacak kadar nezaket sahibidir’ der.
MHP, siyasi partiler arasında, fevkalade seçkin ve saygın bir yer işgal etmektedir. Meclis’te donanımlı, bilgi bikrimi fazla kadroları mevcuttur. Türk Milliyetçiliğini temsil eden MHP’nin başında Devlet Bahçeli gibi, donanımlı, değerli ve yetenekli siyaset ve devlet adamı bir şahsiyet tarafından yönetilmesi ülke adına büyük bir şans, parti tabanı için ise büyük bir onurdur.
Bahçeli’nin gösterişten uzak, şov yapmayan mütevazı yaşantısını da biliyoruz. Parti tabanında taşkınlığa izin vermez, haksızlık ve yolsuzluğa bulaşanları affetmez. Dahası Bahçeli, seçim öncesinde aday olmak isteyenlerin güvenlik soruşturmalarını önceden yaptırır.
Adı şaibeye karışan, yargılanan, yanlış yapanları ayıklar ve hiçbir yere aday göstermez. Bu özelliği ile de dürüstlük abidesidir Bahçeli.
Meslektaşım Osman Diyadın, Sayın Bahçeli ile ilgili çok güzel yazılar yazdı, yazıyor. Bütün yazılarına imzamı basmakla birlikte biz de görüşlerimize yer verelim istedik.
MHP lideri Devlet Bahçeli için çok şey yazılır, çok şey çizilir… Biz de bu köşede zaman, zaman yazdık hakkını teslim etmeye çalıştık.
Çünkü onun duruşu ve aldığı kararlar ekseninde bir siyaseti parti genel başkanından çok daha fazlası olduğuna her zaman inandım… Yani Türk siyasetinde eşi benzeri olmayan bir devlet adamı gerçeği…
Aldığı kararlarla, verdiği veya vermediği desteklerle Türkiye’nin son 25 yılının en önemli kilometre taşı olan bir “BİLGE LİDER” gerçeği o…
Devletin bekası için hem kendini hem de partisini bir çırpıda feda edebilecek kadar gözü kara sözde değil özde bir “DEVLET ADAMI” gerçeğini konuşuyoruz…
Devlet BAHÇELİ;
Herkes Türkiyeli derken o Türk…
Herkes ana diller uydururken o Türkçe…
Herkes parçalı Türkiye derken, o lider ülke Türkiye diyecek kadar ADAM’dır
 Devlet BAHÇELİ;
Milletvekili maaşını her zaman Mehmetçik Vakfı’na, öte yandan üniversiteden kalan emekli maaşını da Kız Yetiştirme Yurdu’na gizli bağışlayacak kadar ADAM’dır.
Devlet BAHÇELİ;
Şahsi çıkarları bir kenara koyup Ermeni araştırmaları için devletin ödemediği 400 bin TL’yi Türk Tarih Kurumuna bağışlayacak kadar ADAM’dır.
Sayısını bile bilmediği kadar çok öğrenciye burs verip, kişisel seyahatlerinde devletin araçlarını kullanmayacak kadar ADAM’dır.
Kısacası MHP Lideri Devlet Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sigortasıdır. Sarsılmaz savunucusudur. Devlet gibi devlettir. Bilinen ve bilinmeyen devletimizin bekası için önemli görevleri olan gerçek bir liderdir.
Meclis’teki Özel Kalem Müdürü Fikret Hayali ise Başbakanlıkta birlikte görev yaptığımız, yakında tanıdığımız, ölümüne liderine sadakatle bağlı üstün nitelikleri olan birisidir.