Diş hekiminden altın tavsiyeler

Ankara DentisLife Klinik Kurucusu Dt. Mehtap Ketenci; 22 Kasım Diş Hekimliği Günü, Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle estetik diş hekimliği uygulamalarına ve sağlık turizmindeki gelişmelere dikkat çekti. Bazen hastaların estetik uğruna sağlıklarından vazgeçme eğiliminde olduklarının altını çizen Dt. Mehtap Ketenci, diş hekimleri olarak bunun önüne geçmek istediklerini söyledi. Estetik uygulamaların birçoğunun, kişinin doğal dişinin yerini tutamayacağını kaydeden Dt. Ketenci, sözlerini şöyle sürdürdü:
“DİŞİ KESTİĞİMİZDE GERİ DÖNÜŞÜ YOK”
“Örneğin dişlerindeki çapraşıklardan şikayetçi olup tüm dişlerini kaplatmak, zirkonyum, lamine gibi işlemler yaptırmak isteyenlere, şeffaf plaklarla, görünmez plaklarla ortodonti yaptırmalarını öneriyoruz. Doğal dişlerin yüzeyini hiç bozmadan estetik ve fonksiyonel olarak hizaladığımızda yine kişiye estetik gülüş verebiliyoruz. Daha beyaz dişlere sahip olmak isteyenlere de beyazlatma öneriyoruz. Çünkü dişi kestiğimizde geri dönüşü yok ve dişe zarar vermek bizlerin en son isteyeceği şey.”
“YABANCILAR ‘ESTETİK’ AMACIYLA GELİYOR”
Türkiye’nin; sağlıkta kaliteli hizmet, teknolojik altyapı, uygun fiyat, deneyim ve bir turizm cenneti olması nedeniyle sağlık turizminde en fazla tercih edilen ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Dt. Ketenci, “Yurtdışından sağlık turizmi için seyahat edenler genellikle ‘estetik’ amacıyla geliyor. Ancak biz estetik amaçlı seyahatler kimseyi sağlığından etmesin istiyoruz. Dolayısıyla Türk diş hekimleri olarak sağlıksız olan hiçbir şeyi uygulamamaya özen gösteriyoruz. Türkiye’de yetişmiş hekimlerin birinci bakış açısı önce zarar vermemek, zarar vermeden mevcudu korumak, doğal olanı taklit etmek, doğal olanı güzelleştirmek şeklinde” diye konuştu.
“ANKARA GÜZELLİK DEĞİL SAĞLIK MERKEZİ OLSUN”
Dt. Mehtap Ketenci, sağlık turizmi konusunda Ankara’ya ayrı parantez de açtı, “Ankara özellikle bir saç ekim merkezi, bir güzellik merkezi değil bir sağlık merkezi olsun istiyoruz. Hastaları bu yönde bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Sadece yurtdışından gelenlere değil Türkiye’de, Ankara’da yaşayan hastalara da bakış açımız bu yönde” dedi. Sağlık turisti olarak adlandırılan kişilerin sağlığına, yeme, içme, çiğneme konforuna kavuşmak için bir ülkeden başka ülkeye seyahat ettiklerini, bu amaçla gelenlerin sağlığından olmasını asla istemediklerini de söyleyen Ketenci, “Dolayısıyla mevcut dişleri korumak veya doğal dişlere en yakın alternatifleri hastaya sunmak, doğru bir bakış açısı” dedi.
“KORUYUCU HEKİMLİK DEVLETE TASARRUF SAĞLIYOR”
Diş Hekimi Mehtap Ketenci, 22 Kasım Diş Hekimleri Günü ve Ağız Diş Sağlığı Haftası’nda, koruyucu hekimliğin önemine de işaret etti. Dt. Ketenci, şunları söyledi: “Koruyucu hekimlik sağlık sisteminin üzerindeki maddi yükü büyük oranda azaltıyor. Koruyucu hekimlik politikaları aslında devletin en fazla tasarruf sağlayacağı alanlar. Çünkü bizim ülkemizde birçok sağlık hizmeti devlet tarafından karşılanıyor. Bir hastalığı tedavi etmek onu korumaktan çok daha maliyetli. Dolayısıyla hastalıklar oluşmadan önlemek; kişileri hasta olmadan bilinçlendirmek bizim asli görevlerimizden birisi.”