Eczacıların sorunları hastaları da etkiliyor

CHP Ankara Milletvekili Eczacı Gamze Taşcıer, 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü dolayısı ile açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada eczacıların yaşadıkları sorunlara ve ilaç bulmada yaşanan zorluklara değinen Taşcıer, “Karşı karşıya olunan sorunlar yalnızca eczacıları değil, hastalarımızı da doğrudan etkiliyor. SGK’nın karşıladığı çok sayıda ilaçta, hastaların ceplerinden ödemek zorunda kaldığı ilaç fiyat farkları gün geçtikçe artıyor. Daha geçtiğimiz ay yayınlanan kararla, SGK’nın ödediği oranlar düşürüldü. Bazı ilaçlarda, SGK’nın karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalar cebinden ödemek zorunda kalıyor” dedi.
25 Eylül Dünya Eczacılık Günü’nü dolayısı ile açıklamalarda bulunan CHP Ankara Milletvekili ve eczacı Gamze Taşcıer, “Mesleğimizin hak ettiği değeri görmediği, eczacılara yönelik dışlama politikasının devam ettiği, ekonomik olarak ayakta kalma mücadelesi verilen bir süreçte karşılıyoruz. Pandemide salgınla mücadele ederken hayatlarını kaybeden 77 meslektaşımız ve 24 eczane teknisyenimizin hüznü hala sürüyor. Memleketin dört bir yanında, vatandaşın doğru, güvenilir ilaca erişimini sağlamak için çalışan ve halk sağlığı için canla başla mücadele eden eczacılar, sistematikleşmiş ve kronikleşmiş sorunlarla boğuşmaya da devam ediyor. Maalesef, mevcut sorunları çözmek bir yana, sorunları artırmakla meşgul, gündelik ve sözde çözümlerle yol almaya çalışan bir iktidarın varlığı, eczacılar için çok daha zorlu günlerin ufukta olduğunu bizlere gösteriyor” ifadelerini kullandı.
Artan eczacılık faltülerinde eğitimin kalitesini düşürdüğü hem de sayısı artan fakülte sayısı ile işsiz eczacı kavramının oluştuğunu belirten Taşcıer, “Hem bizlerin parlamentoda, hem meslek birliğimiz ve odalarımızın, sendikalarımızın her fırsatta dile getirmesine ve uyarmamıza karşın kontrolsüz açılan eczacılık fakültesi sorunu derinleşerek büyüyor. Türkiye’deki eczacılık fakültesi sayısı bugün artık 60’ı geçti. Biz açmayın dedikçe duymazlıktan gelip yenilerini açmaya devam ediyorlar. Daha da vahimi, bu fakültelerden sadece 14’ü akredite eczacılık eğitimi verebilecek kapasiteye sahip. İşsiz eczacılar diye bir kavram bu iktidar döneminde hayatımıza girdi. Hem bir işsizlik krizini kendi elleriyle yaratıyor, hem de kalitesiz bir eğitimi reva görüyorlar. Eczanelerdeki ekonomik çıkmaz da bir yandan büyüyor. İktidarın kendi eliyle başlatıp büyüttüğü ekonomik kriz neticesinde, kararnamelerde yapılan güncellemeler açık yaraya merhem sürmekten öteye gitmiyor. Her iki eczaneden biri hala iflas riskiyle karşı karşıya. Bir yandan da kamu eczacılarının sorunları devam ediyor. Hakları olanı alamadıkları gibi, gelir adaletsizliği de sürüyor” söyleminde bulundu.
Ekonomik sorunlarla birlikte halk sağlığı sorunu da yaşandığına dikkat çeken Taşcıer, “Karşı karşıya olunan sorunlar yalnızca eczacıları değil, hastalarımızı da doğrudan etkiliyor. SGK’nın karşıladığı çok sayıda ilaçta, hastaların ceplerinden ödemek zorunda kaldığı ilaç fiyat farkları gün geçtikçe artıyor. Daha geçtiğimiz ay yayınlanan kararla, SGK’nın ödediği oranlar düşürüldü. Bazı ilaçlarda, SGK’nın karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalar cebinden ödemek zorunda kalıyor. Vatandaşın sağlığı için cebinden yapması gereken her harcama, içinde bulunduğumuz ekonomik krizle birlikte bir halk sağlığı krizine Türkiye’yi sürüklüyor. Maalesef hastalarla eczacılar bu yüzden karşı karşıya geliyor. Sağlıkta şiddetin en önemli sebeplerinden biri de, işte bu bile isteye, göz göre göre çıkarılan ekonomik krizin ta kendisi olmuş oluyor. Bir yandan da ilaç yoklukları da sürmeye ve aynı zamanda iktidar tarafından görmezden gelinmeye devam ediyor. İşte böyle bir dönemdeyiz ama mücadeleden asla vazgeçmiyoruz. Eczacılar olarak gerek parlamentoda, gerek sokaklarda, hak ve halk sağlığı mücadelemizi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz” diye konuştu.