Ekonomideki düzenlemelerden sonra vatandaşın gözyaşı biraz artacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kur korumalı mevduatlarda geçtiğimiz günlerde yeni bir düzenlemeye imza attı. TCMB, uygulama talimatında yapılan değişiklikle, Türk lirası dönüşümlü kur korumalı hesaplarda asgari faiz zorunluluğu kaldırdı. Böylece bankaların Türk lirası dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilmesinin önü açıldı. Son dönemde ekonomi yönetimi KKM’nin misyonunu tamamladığı mesajı verirken, birçok düzenlemeyi de hayata geçirmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kur korumalı mevduat toplamı geçen hafta 26 milyar TL düşüşle 3,31 trilyon TL oldu. Dolar cinsi karşılığı ise 123 milyar doların altına geldi. KKM’de son bir ayda 101,4 milyar TL’lik düşüş gerçekleşti. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Uğur Civelek, “Burada yapılmak istenen belli. Bankalara talimat veriliyor ve bu arada bankalarda bazı ricalarda bulunuyorlar. Ekonomi yönetiminin buradaki amacı dövizden liraya dönüşü sağlamak ve bunu sağlarken kamunun üzerindeki Kur Korumalı Mevduat hesaplarının hazineye olan yükünü hafifletmek. Belli ki sık sık yeni kararlar alındığını düşünürsek işler yolunda gitmiyor demektir. Bu tempo ile gidilirse yıl sonu hedeflerini tutturamazlar” ifadelerini kullandı.
Geçtiğimiz hafta Merkez Bankasının faiz kararının da bu konu ile bağlantılı olduğunu söyleyen Civelek, “Ekonomi yönetimi attığı adımlar ile dış yatırımcıdan istediği ve beklediği ölçüde geri dönüş alamıyor. Orta Vadeli Program’ın da hatırlarsanız tanımı çok yapılmış ama içinde bir şey yoktu. Şimdi de dış yatırımcıyı çekebilmek için faiz artışına devam ediyorlar. Faiz artışları da aslında istediklerini alamamalarının bir göstergesi. Bakan Şimşek’ten önce uygulanan ekonomi politikalarının yanlış olduğunu kabul ederek yavaş yavaş ekonomi politikalarında geri adım atıyorlar. Kademeli olarak faiz artışı devam ediyor. Dediğim gibi bu durum eski ekonomi yönetimin hatasını kabul ettiğinin en büyük göstergesi yani ekonomik olarak yanlış yapıldığının itirafı devam ediyor diyebiliriz” ifadelerine yer verdi.
Ekonomide peş peşe atılan adımların kısa vadede istihdama ket vuracağını belirten Civelek, “Kredi kartlarında gecikme faizleri yüzde 4’ün üzerine çıktı. Politika faizleri yükseliyor ama bankalar tarafından zaten kredi daralması var. Faizler yükseliyor. Bundan sonrası istihdam için pek hayırlı olmayacak. Mesela hizmet sektörü kredi bulmakta çok zorlanacak. Gelir gider dengesi bozulan yurttaşlar kredi kartlarına yüklenecek. Asgari ödemeyi yaptı yapamadı derken ödeyeceği miktar artacak. Bundan sonra gözyaşı biraz artacak. Ekonomide atılan bu adımlar siyasi dengeleri bozacak adımlar. Her kesimin ciddi ekonomik sorunları var. Herkes bir şeyler bekliyor fakat iktidar yerel seçimlere kadar her kesimi bir şekilde oyalamaya çalışıyor. Ekonomi yönetiminin bu adımları yerel seçimde iktidar partisini bu anlamda zora sokabilir” söyleminde bulundu.