“Emekçi adeta ölümüne çalışıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi yaptığı yazılı açıklamada, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin iş cinayetleri verilerini değerlendirerek, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yetersiz kalmasının faturasını emekçilerin canıyla ödediğine dikkat çekti. Dr. Akkuş İlgezdi, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin yayınladığı rapora göre, ocak ayında 161, şubat ayında 149 ve mart ayında 115 olmak üzere 2024 yılının ilk üç ayında en az 425 işçi çalışırken yaşamını yitirdi. Emekçimiz adeta ölümüne çalışıyor, iş verenlerin ve yetkili kurumların sorumsuzluğu emekçileri canından ediyor” ifadesini kullandı.
Dr. Akkuş İlgezdi, “2024 yılının ilk 3 ayında İstanbul Beşiktaş Gayrettepe’de bulunan bir gece kulübünün tadilatında çıkan yangında 29 işçinin ölümü yüreklerimize adeta kor bir ateş düşürdü, Akkuyu Nükleer Santral İnşaatında menenjit nedenli, TOKİ ve özel şirketlerin yaptıkları inşaat şantiyelerinde yangın nedenli ölümleri, İliç Anagold maden işçisi katliamı, Batuhan A yük gemisinin batması sonucu kaybolan emekçilerimiz her biri dün gibi hafızalarımızda. Emekçilerimizi yitirdiğimiz bu olayların tamamındaalınması gereken önlemleri almayan işverenlerin ve iktidarın sorumsuzluğu var” dedi.
AKKUŞ İLLGEZDİ: ÇOCUKLARIMIZ ÖLÜYORİşçi ölümleri içerisinde çocuk işçi ölümlerine dikkat çeken Dr. Akkuş İllgezdi, “Yoksulluk sebebiyle çocuklarımız eğitim hayatından kopuyor, sorumluların sorumsuzluğu sebebiyle hayattan kopuyor, çocuklarımız ölüyor. Yılın ilk üç ayında 16 çocuk işçi hayatını kaybetti. Hayattan koparılan çocuklarımızın yaş ortalaması ise tüyler ürpertici, 11- 14 yaş ve altı 4 çocuk, 15-17 yaş aralığında 12 çocuk ve 18-25 yaş aralığında 57 genç işçi hayatını kaybetti. Ülkemizi adeta işçi ölümünün merkezi haline getiren zihniyet daha ne kadar büyük acılara şahitlik etmemizi bekliyor” ifadesini kullandı.