Enflasyonla idare etmeyi bırakıp mücadele edilmeli

Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Mücahit Dede, açıklanan enflasyon oranlarını değerlendirdi. Dede, mamura yapılan zammın daha ilk aydan eridiğini belirterek, enflasyonla idare etmek yerine artık mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
Yüksek enflasyonun en çok dar ve sabit gelirliyi etkilediğini belirten Dede, “Enflasyon ocak ayında TÜİK’e göre yüzde 6,7, ENAG’a göre yüzde 9,38 oranında arttı.  Hangi oran doğru olursa olsun, şu bir gerçektir ki Türkiye yüzlerce ülkenin bir yılda bile görmediği enflasyon oranlarını bir ayda yaşamaktadır. Bizi şaşırtan ise ekonomiyi yönetenlerin bu enflasyonu olağan bir durum olarak görüp düşürmek için kıllarını bile kıpırdatmamalarıdır. Yüksek enflasyon bizim gibi emeğiyle kazandığı ücretliler, emekliler, dar ve sabit gelirlilerin en büyük düşmanıdır. İktidar enflasyondan nemalanan küçük bir kesimi mutlu etmek için milyonlarca ücretliyi, emekliyi, dar gelirliyi perişan etmekte” diye konuştu.
Bilindiği gibi bu yılbaşında kamu çalışanları ve emeklilerinin aylıklarına 2023 yılının ikinci altı ayına ilişkin enflasyon farkı hariç yüzde 15 oranında zam yapıldığını hatırlatan Dede, “TÜİK’in açıkladığı enflasyona göre bu zammın neredeyse yarısı, ENAG’a göre ise yarısından fazlası daha yılın ilk ayında erimiştir.  Bu gidişle TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranına göre bile şubat en geç mart ayında enflasyon farkı nedeniyle alacaklı duruma gelecek olan kamu çalışanları ve emekliler, ücret ve aylıklarındaki bu erimenin telafi edilmesi için temmuz ayına kadar beklemek zorunda kalacaklardır. Ne yazık ki iktidar enflasyonla mücadele etmek yerine ülkeyi enflasyonla idare etmeye çalışmaktadır. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerden sonra Türkiye’yi yeni bir zam tusunamisinin beklediğini ve ücretlerin daha da şahlanacak enflasyonun altında bugünkünden çok daha ağır bir şekilde ezileceğini hepimiz biliyoruz. İktidarı seçim kaybetme korkusunu bir yana bırakıp, halkın gerçek sorunu olan hayat pahalılığıyla mücadele etmeye ve enflasyonu doğru hesaplamaya çağırıyoruz. Tüm Yerel-Sen olarak; bir kez daha enflasyon farkının ücretlere altıncı ayın sonu beklenmeden, enflasyonun yüzde 15’lik zam oranını aştığı aydan itibaren yansıtılmaya başlanması gerektiğini hatırlatıyoruz” dedi.