Fotokolektif’ten renkli sezon açılışı

Fotokolektif, Nazan Feyzioğlu’nun kişisel resim sergisi ile sezonu açtı.
Birbirinden renkli on beş eseriyle ve eğlenceli tarzıyla dikkat çeken Feyzioğlu, ikinci kişisel sergisini açıyor olmanın heyecanını duyduğunu belirterek “İki eserimle Art Ankara’ya katılara başladığım serüven Depo29’da bir kişisel sergi açmamla devam etti, ardından İsa Bey’le Fotokolektif için iletişime geçtik. Esasında Ankara’da okudum, İstanbul’da yaşıyorum. Üniversite hayatıma burada başladım, sergilerimi de burada açmaya başlamak beni romantik bir havaya sokuyor. Heyecanlı, mutlu ve romantik hissediyorum” ifadelerini kullandı.
Bu işe ilk mandala ile başladığını belirten Feyzioğlu, “Hep bana bakan bir figür çiziyorum. Buna bilerek mi başladınız derseniz hayır, rastlantısal çiziyorum. Figürleri oluştururken elimi serbest bırakıyorum. Dolayısıyla mandala çalışmalarım kısa sürdü ve daha serbest çalışmalara yöneldim. Resimlerimde renkleri kısıtlı kullanmaya çalışarak aynı renklerden bir seçkiyle yaygınlaşmaya çalışıyorum ki karmaşadan uzak olsun çünkü zaten kendileri bir karmaşadan oluşuyor” dedi.
Pozdan oluşan figüratif eserler çalıştığını söyleyen Feyzioğlu bunlar dışında daha deneysel çalışmalarının da olduğunu belirterek, “Daha içten gelen çıkışlarım da oluyor. Sergide, kafamın çok karışık olduğu, depresyonda olduğum zamanlardan; bilhassa deprem felaketini yaşadığımız Şubat ayından çıkan çalışmalarım da mevcut. Hemen kendilerini belli ediyorlar. O süreçte pozdan çok kafa çalıştım. Kaygılar, korkular, nasıl olacak sorusu… İstanbul’da yaşadığımdan doğudaki deprem bize yaşamsal bir kaygı da yükledi. O yüzden o çalışmalarım öyle çıktı. Onun dışındakiler eğlenceli, hoşuma giden renkler ve desenlerle oluşturduğum eğlenceli çalışmalar” diye konuştu.
Eserlerinde bazı figürlerin birden çok çalışmada karşımıza çıktığının izleyicilerin dikkatini çektiğini söyleyen Feyzioğlu “Bazı tiplemeleri çok sevdim ve onlara biraz daha değinmek istedim. Hepsi benden çıkıyor ama bazıları biraz daha ben gibi… Kolları yerlerde sürünen tiplemeleri biraz daha özümsüyor, daha eğlenceli buluyorum” dedi.
Sergi, 22 Ekim’e kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
FOTOKOLEKTİF NEDİRFotokolektif, 30 yıldır fotoğraf sanatı ve kuramı ile ilgili çalışmalar yürütüp farklı platformlarda bu konuda eğitimler veren İsa Özdemir tarafından 2017’de kuruldu. 2022 yılından beri kendi mekanında çalışmalar yürüten Fotokolektif fotoğrafı merkeze alan lens tabanlı çalışmalar öncülüğünde farklı disiplinlerden beslenen bir kültür-sanat mekanıdır. Fotoğraf ve görsel sanatlar içinde güncel kalmak, yaratıcılığını geliştirmek, üretimlerini desteklemek ve etkileşim kurmak isteyen sanatseverler için bir nefes alma alanı sunan mekan, her disiplinden üretim yapan sanatçıların eserlerini sergilemesine olanak veriyor.