Gözler Gazze’de ABD kendi planında

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasının ardından İsrail’in başlattığı Gazze’ye yönelik operasyonlar devam ederken ABD, Doğu Akdeniz planından sonra Asya Pasifik planını hayata geçirmek için kolları sıvadı. Ekmekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, ABD’nin Çin’i yalnızlaştırmak için Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmaların bir an önce bitmesini istediğini belirterek, “Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı bir an önce bitirip Rusya ile antlaşma yolunu tercih ediyor ABD. Böylelikle Kuzeyden açacakları yol ile Rusya’nın ticaretini arttırma çabası da var ABD’nin. Böylelikle Çin ile Rusya arasındaki bağı koparıp Rusya’yı kendi tarafına çekerek Çin’i yalnızlaştırmak istiyorlar. Rusya ise Gazze’den sonra İsrail’in Suriye’ye yöneleceğini tahmin ettiği için bölgede daha fazla zarar almak istemiyor. Tüm bu tabloda Türk dünyası açısından çok önemli olan Zengezur koridorunun açılması konusunda Türkiye ve Azerbaycan çok dikkatli ve hassas bir uluslararası politika belirmek durumunda” dedi.
ABD’nin İsrail’in Gazze bölgesinde istediği açılımları yapabilmesi için öncelikle Rusya ile Ukrayna arasında bir uzlaşma aramaya yöneldiğini kaydeden Karakuş, şunları söyledi:
“Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş devam ettiği müddetçe ABD, hem bu bölgeye, hem de İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara zaman ve güç ayırmak istemiyor. Bunun tersine İsrail’in bölgede istediğini alabilmesini sağlayabilmek için Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı bir an önce bitirmek istiyor. Bunun için de iki tarafı bir şekilde uzlaştırma yolları arıyor. Gelişmelere baktığımızda anlaşıldığı kadarıyla şu ana kadar Rusya’nın elinde bulunduğu Ukrayna’ya ait olan yerleri ABD, Rusya’ya teslim etmeye razı olmuş durumda görünüyor. Bunun dışında kalan yani Ukrayna’nın elinde olan topraklarla Ukrayna’yı NATO üyesi yapmak istiyor. Böylelikle aslında Ukrayna ve Rusya arasındaki bölgede her iki tarafında istedikleri bir noktaya kadar yerine gelmiş olacak. Bu sorunu bitirdikten sonra İsrail’e daha çok zaman ve güç ayırabilecek. Bunun da ötesinde aklında olan esas plan Çin’e yönelik. Bunun da hayata geçebilmesi için İsrail’in beklentilerinin karşılanması önemli ABD açısından.”
ABD’nin Çin’in bir yol bir kuşak projesini kesip, Çin’i dünyada tamamen yalnızlaştırma projesini tam anlamıyla devreye sokmak istediğini kaydeden Karakuş, “Bunun için öncelikli olarak İsrail’in bölgesinde sorunları çözüp ondan sonra Asya Pasifik coğrafyasında mücadele etmek istiyor ABD. Bu isteğinin yerine gelebilmesi için de Rusya’nın Çin ile olan bağlantısının kesilmesini sağlamak için uğraş gösteriyor. Rusya’nın Çin ile bağlantısını kesebilmek için Kuzey yolunu devreye sokup Rusya’nın ticaret yapmasının önünü açarak Rusya’yı rahatlatmak için Rusya ile anlaşma zemini arıyor. Rusya ise bu plana hemen karşı çıkamıyor. Rusya’nın da kendine göre hesapları var. Rusya Suriye’de rahatlamak istiyor. İsrail Gazze meselesini çözdüğü andan itibaren Suriye’ye yönelecek. Bunun farkında olan Rusya bir taraftan asker sayısını arttırırken diğer taraftan ABD ile Ukrayna’da anlaşma sağlayıp, Suriye’de de kendi planını devreye sokma çabasında” diye konuştu.
ABD’nin Rusya’yı yanına çekip Çin’i yalnızlaştırmak ve böylelikle Çin’in bir yol bir kuşak projesini sekteye uğratmak istediğine dikkat çeken Karakuş, “ABD, bu projenin hayata geçmemesi için Rusya’ya Kuzey yolu planı ile dünyaya ticaret yapmasını sağlamak istiyor. Ayrıca ABD’nin daha önce de tartışılan Hindistan yolu projesinin Çin’in bir yol bir kuşak projesine karşı hayata geçirme isteği var. Rusya ile Hindistan arasındaki ilişkilerin de iyi olmasını fırsat bilen ABD bu projemin de devreye girmesinin peşinde. Böylelikle Çin’in ticaret yolları bir şekilde kesilirken, Rusya ve Hindistan da kendisine göre rahatlamış olacak. Bunun için ABD bir taraftan İsrail’i düşünürken, diğer taraftan Rusya ile Ukrayna arasında anlaşma sağlayıp istediği zemini bulmak istiyor” ifadelerini kullandı.
Ukrayna’nın tüm bu yaşananlar karşısında tam olarak tatmin olmadığının da anlaşıldığını belirten Karakuş, “Ukrayna özellikle Gazze’de yaşananların ardından batının desteğini tam olarak arkasında göremeyince bundan dolayı sıkıntılı. Zelenski’de sıkıntılı. Bunun için Almanya başta olmak üzere diğer devletlerden beklediği desteği bulamayan Zelensky, aynı zamanda daha önceki devlet başkanı Poroşenko’nun da hareket geçmesinden rahatsız. ABD bir taraftan da sorunun çözülmesi açısından Poroşenko’nun Ukrayna’da devlet başkanı olmasını alternatif olarak görüyor. Poroşenko da bu fırsattan faydalanıp ABD’ye yakın durma çabası içinde. Önümüzdeki günlerde tüm bunların sonuçlarını yaşayacağız. Ancak bunların sonuçları Türkiye ve Türk dünyasını da yakından ilgilendiriyor” diye konuştu.
Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın Türk dünyasını yakından ilgilendiren Zengezur koridorunun açılması konusunda çok hassas politikalar izlemesi gerektiğini ifade eden Karakuş, şunları kaydetti:
“Bu konu Türk dünyası açısından çok önemli. Ancak bir nokta var ki o biraz işleri zorlaştırıyor. Çin bu koridorun bir an önce açılmasını istiyor. ABD ise böyle bir adımın kendi kontrolünde olmasını istiyor. Dolayasıyla bölgede dengeler çok hassas. ABD, her ne kadar Kafkaslarda Fransa’nın bölgede etkin olmak istemesine rağmen Ermenistan’ı kendisine yakın olmadığı için yalnız kalmasından vazgeçmiş değil. Dolayasıyla Türkiye ve Azerbaycan Kafkasya bölgesindeki durumun kendi lehine olmasını sağlamak için Gazze savaşı başta olmak üzere, Ukrayna Rusya arasındaki savaşın anlaşma noktasına getirilmesi konusunu, Rusya’nın ABD’nin hayata geçireceği Kuzey yolunun sonuçlarını, Hindistan ticaret yolunun olası sonuçlarını çok iyi analiz etmesi gerekiyor. ABD’nin Çin’i yalnızlaştırma projesine özellikle dikkat ederek hareket etmek gerekiyor. Türkiye açısından Suriye’nin de durumu önemli. Ukrayna’daki uzlaşmanın Karadeniz bağlamındaki durumu yine önemli. İsveç’in NATO’ya üyeliği aynı zamanda tüm bu saydığımız gelişmeleri ABD açısından ilgilendiriyor. ABD kendi planını uygulamaya koymuş durumda, Türkiye buna göre politikalar üretip öncelikle milli çıkarlarını düşünerek adım atması gerekiyor.”