‘Hiçbir güç Cumhuriyeti ve demokrasiyi engelleyemez’

‘Hiçbir güç Cumhuriyeti ve demokrasiyi engelleyemez’
Meclis grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’in 100. Yıl kutlamalarına değindi. Kılıçdaroğlu, “1 milyon 182 bin ziyaretçiyi Anıtkabir kabul etti. Bu şu anlama geliyor: Artık öyle bir noktadayız ki hiçbir güç Cumhuriyeti ve demokrasiyi engelleyemez. Bunu herkesin bilmesini isterim. Hiçbir güç Cumhuriyeti ve demokrasiyi engelleyemez, ne olursa olsun” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay’ın tutukluluğunun devam etmesi ve Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen tahliye edilmemesine de tepki gösterdi.
ANKARA (Anayurt) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de, grup toplantısında konuştu. Konuşmasına ölüm yıldönümünde Erdal İnönü’yü anarak başlayan  Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamalarına değinerek, “Cumhuriyet’in 100. yılını kutladık. 100 yıl bitti, ikinci yüzyılın eşiğindeyiz… Toplumun her kesimi ile güzel bir bayram kutlaması yaptık. Güzel bir resepsiyonumuz oldu. Belediye başkanlarımıza talimat vermiştik. Onlar bulundukları yerlerde çok ama çok güzel etkinlikler yaptılar. Toplamda 10 milyonu aşkın yurttaşımızın katılımıyla 750’yi bulan konser gerçekleştirdiler. Yani bir hareketlilik var ama haraketliliğin baş aktörü CHP’dir. 10 milyon vatandaşa ulaştık. 10 milyon vatandaşın heyecanını paylaştık. Buradan bütün belediye başkanı arkadaşlarıma da teşekkür ederim. Yıl sonuna kadar etkinliklerimiz de devam edecek. Paneller, toplantılar, gösteriler olacak. Bunların tamamı devam edecek. 1 milyon 182 bin ziyaretçiyi Anıtkabir kabul etti. Bu şu anlama geliyor: Artık öyle bir noktadayız ki hiçbir güç Cumhuriyeti ve demokrasiyi engelleyemez. Bunu herkesin bilmesini isterim. Hiçbir güç Cumhuriyeti ve demokrasiyi engelleyemez, ne olursa olsun” diye konuştu
 “ACZE DÜŞMÜŞ BİR TBMM BAŞKANI DÜŞÜNÜN”
Milletvekili Can Atalay’ın tahliye edilmemesine tepki gösteren Kılıçdaroğlu; “Nasıl bir Cumhuriyet? Herkesin yasalara uyduğu bir Cumhuriyet. Yargı kararlarının koşulsuz uygulandığı bir Cumhuriyet. Milletvekili seçiliyor, Can Atalay; hala içeride, niye içeride, hangi gerekçe ile içeride? Yargıtay karar aldı, açık söylüyorum, talimatla karar aldı. Anayasa Mahkemesi’nin emsal kararları olmasına karşın talimatla karar aldı. ‘Doğru değil’ dedik bu. Bu kişi bizim milletvekilimiz değil. Başka bir partinin milletvekili. Ama CHP’nin bir özelliği var, nerede bir hukuksuzluk ve haksızlık varsa, CHP’liler kapı gibi onların yanındadır. Anayasa Mahkemesi’ne gitti, Anayasa Mahkemesi daha önce zaten karar almıştı, benzer olaylarda. Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine dair karar aldı. Ne olması lazım? Karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Okuyorum, Anayasa madde 153. Anayasa Mahkemesi kararları Resmi Gazete’de hemen yayınlanır ve yasama yani TBMM, yürütme yani Cumhurbaşkanlığı ve yargı organlarını yani bütün mahkemeleri, idari makamları yani validen kaymakamına kadar, gerçek ve tüzel kişileri bağlar diyor. Yapacaksınız diyor. Anayasa’yı kim uygulayacak? Yargı kararlarını kim uygulayacak? Bir parlamento düşünün: Kendi milletvekiline sahip çıkmakta acze düşmüş bir parlamento düşünün. Acze düşmüş bir TBMM Başkanı düşünün. Sen başkansın ya, ne yargısı kardeşim. Millet seçti, artık bu milletvekili ve yasama organın bir üyesi. Üstelik komisyona seçildi, İnsan Hakları Komisyonu üyesi. İnsan Hakları Komisyonu üyesinin ne işi var hapishanede?.. İnsan haklarına saygılı bir Cumhuriyet istiyoruz biz. İnsanı merkeze alan bir Cumhuriyet istiyoruz. Birilerinin emir ve komutasıyla hareket eden değil; yasaların kendisine verdiği görevleri koşulsuz yerine getirenlerin Cumhuriyet’ini istiyoruz biz” dedi.
Kılıçdaroğlu, 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştirecekleri kurultayla ilgi olarak da  “Güzel bir kurultay yapacağız. Güzel bir kurultay, keyifli bir kurultay yapacağız. Barış içinde bir kurultay yapacağız. Birlikte, bayram havası içinde bir kurultay yapacağız” dedi.