İYİ Parti kuruluş ayarlarına dönüyor

CHP’nin önerisini görüşmek üzere toplanan İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nda (GİK) yapılan gizli oylamada, 14’e karşı 35 oyla CHP’nin seçim işbirliği önerisi reddedildi. İYİ Partili kurmayların yerel seçimlerde ‘Hür ve Müstakil’ girerek partinin kuruluş ayarlarına dönüş olarak algılanması gerektiğini ve kuruluş süresindeki durumun değişmediğine dikkat çektiler. İki ittifakında ceketimi koysam alırım dedikleri belediyelerde dahi üçüncü doğru adaylar ile bu durumun kendi lehlerine dönebileceğini belirttiler.
Yerelde tek başına seçime girmenin büyük bir risk olduğunu fakat HEDEP ile yakınlaşan bir CHP ile ittifakın kendi seçmenlerine anlatmanın daha zor olacağını belirten kurmaylar, “Genel seçimlerden önce CHP ile HDP arasında vekiller arası diyalog vardı bu şimdiki gibi açık bir görüşme ortamı yoktu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel dahi şu anda HEDEP’e yeşil ışık yakmış durumda. Bizim seçmenimiz ise AK Parti’nin politikalarına tepkili muhafazakar ve milliyetçi seçmen. Yani seçmenimiz ne HÜDAR ile ne de HEDEP ile ortak hareket etmeyi kabul etmez” dedi.
Kuruluş ayarlarına dönüş konusunu da kısaca açıklayan kurmaylar, “Bizim seçmenimizin büyük bölümü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin AK Parti ile ittifakına ve bu 50+1 sistemine tepki olarak kurulmuş bir partiyiz. Şimdi iki ittifakta da olmayarak aslında kuruluş ilkelerimize döndük. 3 Mart’ta 6’lı masadan kalkmamıza sevinen seçmen sonrasında geri dönmemizle bize karşı güven konusunda bir soru işareti yaşadı. Şimdi aslında o kararımızın devamını getiriyoruz. 3 Mart’ta sevinen seçmenin bugün tereddütlü olmasının nedeni masaya geri dönmemizdi. Şimdi masaya geri dönmeyerek kendi kimliğimize dönmüş olacağız. Hem 2 kutuplu siyasete tepkimizi koyacağız hem de üzerimize atılan HDP ile ittifak yapıyor söyleminden kurtulmuş olacağız” ifadesinde bulundular.
CHP ile görüşmelere ise tamamen kapıları kapatmadıklarını belirten İYİ Partili kurmaylar eğer bir işbirliği isteniliyorsa bu işbirliğinden kastın ne olduğu ve net bir şekilde açıklanması gerektiğini bunun da son dakikada “istemiyorsanız kalkın” denilerek ‘oyun bozan’ durumuna düşürmeden protokol ile yapılması gerektiğini belirtti.
AK Partili ile ittifakın söz konusu olmadığını belirten İYİ Partili kurmaylar, “Biz parti yönetimi olarak iktidar ile işbirliği yapsak dahi seçmenin bunu kabul etmesi çok zor. Çünkü bizim seçmenimiz zaten bu sisteme ve AK Partinin politikalarına karşı bizleri destekliyor. AK Parti ile biz değil seçim sonrası başka partilerin ‘işbirliği’ yaptığını görürseniz şaşırmayın” değerlendirmesinde bulundular.