Kapalı alanlarda maske kullanılmalı

Aynı anda 3 ayrı solumun yolu virüsünün olduğuna dikkat Çeken Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut, özellikle Adenovirüs’ün gözlerde de kızarıklığa neden olduğunu vurguladı. Son günlerde birçok yerde karşılaşılan kırmızı gözlerin bir sebebinin de Adenovirüs olduğunu söyleyen Bulut, vatandaşların hijyen ve maske konusunda uyarılarda bulunarak, “Tabi açık havada evde değil ama dediğim gibi avm, toplu taşıma ve kalabalık yerlerde maske kullanmalarında yarar var çünkü en son gelen gribal enfeksiyon geçtiğimiz yıllara nazaran daha ağır geçiyor” ifadelerini kullandı.
Şu anda 3 ayrı solunum yolu virüsü olduğuna dikkat çeken Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut, “Bunlardan bir tanesi rhinovirüs dediğimiz, nezle ve soğuk algınlığı yapan virüs ilk sırada geliyor. Bir diğeri ise Adenovirüs. Bu gözlerde de kızarıklık yapıyor. Fakat tam manasıyla bir salgın boyutunda değil. Bize ulaşan bir salgın alarmı yok. RSV virüsü dediğimiz bir diğer virüs enfeksiyonu yaygın bir şekilde var. Bize başvuran hastaların büyük bölümünün tablosu bu şekilde” dedi.
Vatandaşların toplu yerlerde kesinlikle maske takma konusunda uyarıda bulunan Bulut, “Maske artık hayatımızın bir parçası olmalı. Özellikle avm, toplu taşıma gibi yerlerde maskesiz gezilmemeli. Tabi açık havada evde değil ama dediğim gibi avm, toplu taşıma ve kalabalık yerlerde maske kullanmalarında yarar var çünkü en son gelen gribal enfeksiyon geçtiğimiz yıllara nazaran daha ağır geçiyor” diye konuştu.
Son günler göz hastalıklarının da mevsimsel olarak artığını kaydeden Bulut şunları söyledi:
“Son zamanlarda artan ve bazı yayın organlarında bahsedilen ‘kırmızı göz’ salgın değil mevsim normallerinde seyrediyor. Aksi bir durumda yani bize konuyla ilgili birimimiz bu konuda açıklama yapmalıyız uyarısında bulunmadı. Bu süreçte hep bahsettiğimiz gibi temizlik, maske kurallarına riayet edilirse sorun yaşanmayacaktır.” 
UZMANLAR DA MEVSİMSEL VİRÜSLERE DİKKAT ÇEKİYORTürkiye’nin griple ilgili Sağlık Bakanlığının yayımladığı verileri takip ettiklerini ve bu yönde daha önceki yıllardakinden farklı bir yoğunluk ya da sıkıntı gözükmediğini ifade eden uzmanlar ise, “Zaten kış mevsimi dolayısıyla hepimizin tedbirli olması gerekiyor. Bu mevsimde Kuzey Yarımküre ülkelerinde bu tür enfeksiyonlar beklenen durum. Özellikle çocuklarda daha ön planda görülür zaten bildirilen raporlarda o yönde. Zatürre ile seyrettiğine dair bilgiler var. Bu tür solunum yolu enfeksiyonları üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde başlıyor daha çok boğaz iltihabı üst solunum enfeksiyonu gibi ama zatürreye de dönüşebiliyor. Özellikle kreşler, okullar çocuklar arasında yayılımı çok daha kolay. Ülkemizde bu yönde şu anda bir veri yok. Türkiye’nin griple ilgili Sağlık Bakanlığının yayımladığı verileri sitede takip ediyorum. Gördüğüm kadarıyla daha önceki yıllardakinden farklı bir yoğunluk ya da sıkıntı gözükmüyor. Türkiye’de de RSV, Rinovirüs Kovit dışı diğer Kronovirüsler mevsimsel olarak her yıl görüldüğü gibi bu sene de görülmeye devam ediyor. Endişe edecek bir şey yok ama tedbirli olmakta fayda var” açıklamasında bulundu.